Ivangorod ja Narva

Trump ei aita: ameeriklased hirmutavad Tallinna ja NATO-t "Krimmiga Narvas"

221
(Uuendatud 15:35 26.01.2019)
Tuntud Ameerika väljaanne nimetas võimalust, et Eesti linn Narva võetakse Krimmi eeskujul Venemaa koosseisu "Narva stsenaariumiks" ning hindas, kui realistlik oleks sel juhul oodata abi Ameerika Ühendriikidelt.

TALLINN, 26. jaanuar - Sputnik. Pärast USA presidendi Trumpi tuntud avaldust G7 tippkohtumisel, et Krimm peaks kuuluma Venemaale, sest enamik seal elavaid inimesi räägib vene keelt, hakkas NATO mõtlema Eesti Narva võimalikule saatusele.

Narva stsenaarium

Üks vanimaid ja lugupeetumaid USA ajakirju, 1857. aastast ilmuv The Atlantic avaldas endise USA valitsuse ametniku Josh Rubini artikli, milles käsitletakse hüpoteetilist võimalust Narva üleminekuks Eesti koosseisust Venemaa koosseisu ja NATO võimalikku tegevust sel juhul.

Eestis soovitati raketilööki Peterburi pihta >>

Rubin nimetab "Narva stsenaariumi" Lääne sõjalise alliansi väljakutsete epitsentriks, mis on Lääne julgeolekupartnerluse proovikiviks. Asjaolu, et isegi Eesti taasiseseisvuse kolmanda aastakümne lõpuks ei valda enamik Narva elanikke eesti keelt ega ole Eesti Vabariigi kodanikud, peab Rubin piisavaks, et pidada Narvat naaberriigile maiuspalaks.

Sõpruse sild Narva jõel, mis on ühtlasi Eesti Vabariigi ja Vene Föderatsiooni piiriületuskohaks
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Vastavalt NATO-s läbi mängitud "Narva stsenaariumile" on Narva vallutamine Venemaa poolt Krimmi-Donbassi stsenaariumi järgi võimalik, kuid allianss on lubanud Moskvale selleks puhuks "tõsisemaid tagajärgi", kuna Eesti kuulub Põhja-Atlandi blokki.

"Narva stsenaarium" peaks Rubini arvates olema NATO liikmesriikidele Washingtoni lepingu viienda artikli põhimõtte "üks kõigi ja kõik ühe eest" järgsete kohustuste täitmise proovikiviks.

Kõik ühe, kuid tema ise vaid iseenda eest

Selle artikli kohaselt peavad 29 NATO liikmesriiki, sealhulgas Ameerika Ühendriigid, alliansi teiste liikmetele kaitseks välja astuma. NATO 70-aastase eksistentsi jooksul on seda praktikas kasutatud ainult üks kord - Ameerika Ühendriikide huvides pärast 11. septembri 2001. aasta terrorirünnakut.

USA presidendi Donald Trump'i hiljutised avaldused NATO ebatõhususe ja alliansist võimaliku lahkumise kohta on sundinud liidu liikmesriike hakkama kahtlema selles, et Washington hakkaks oma liitlasekohustusi täitma selliste riikide suhtes nagu Eesti.

Rubin kirjutab, et paljud NATO-s muretsevad, et sel moel julgustab Ameerika president Venemaa president Vladimir Putinit, kes pärast Krimmi annekteerimist Venemaa poolt on omandanud endistes NSV Liidu liiduvabariikides venekeelse vähemuse kaitsja kuulsuse.

Rubini sõnul lähevad Eesti sõjaväelased, kellega ta Tallinnas kohtus, endast välja, kui neile mainida, et Narva võib saada järgmiseks Krimmiks. "Eesti ei ole nii korrumpeerunud nagu Ukraina," ütlevad nad. Rubin esitab fakti Eesti ametivõimude tõsisest murest Narva saatuse pärast - 2018. aasta sügisel kolis Eesti president Kersti Kaljulaid sinna peaaegu kuuks ajaks oma residentsi.

Eesti ei ole enam oma peamises liitlases kindel

Eesti poliitilise eliidi arvamused Ameerika liitlase usaldusväärsuse kohta on erinevad. Näiteks ütles Eesti presidendi välispoliitikanõunik Lauri Kuusing Rubinile, et 2018. aastal kohtus Kaljulaid Ovaalkabinetis Trumpiga ning ametlik Tallinn hoiab Pentagoni, USA asepresidendi ja Kongressiga regulaarset kontakti.

Ent endine Eesti suursaadik USA-s Kalev Stoicescu ei ole nii optimistlik. Vestluses Rubiniga ütles ta, et Trump tekitab Eestile muret, sest peab NATO-t "vananenud" organisatsiooniks ja deklareerib, et Krimm peaks kuuluma Venemaale, kuna enamik sealseid inimesi räägib vene keelt.

"Kui Putin järeldab sellest, et Trumpi ajal ei kavatse Ameerika Ühendriigid täita Euroopa liitlaste ees võetud kohustusi, võib NATO, ja koos sellega ka Ameerika antud lubadused, muutuda kaardimajaks ja Narva linn võib esimesena langeda," teeb Josh Rubini Eestile pettumust valmistava järelduse.

USA tahaks pääseda kohustuste konksu otsast

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Josh Rubin ei ole Ameerika Ühendriikides esimene, kes küsib, kas Ameerika Ühendriigid on tõesti valmis Eestit liitlasena vajadusel aitama.

Tuntud telesaatejuht Tucker Carlson küsis oma programmi külalistelt, miks Ameerika sõdurid peaksid surema selliste riikide nagu Eesti või Läti pärast.

Такер Карлсон
© AP Photo / Richard Drew
Tucker Carlson

Saatejuht ütles, et tema arvates kulutab USA sellistele asjadele, nagu "Eesti territoriaalne terviklikkus" liiga palju vahendeid.

Miks peaksid ameeriklased Eesti eest surema >>

Ta püstitas küsimuse, kas USA sõjaväelased peaksid selle Balti vabariigi eest surema ainult sellepärast, et NATO harta viies artikkel neid selleks kohustab. Tema arvates peaks Ameerika Ühendriigid käivitama selle sätte üle diskussiooni.

"Kas keskmine ameeriklane teab, et me oleme selle konksu otsus?" küsis Carlson.

Moskva on korduvalt kinnitanud, et Venemaa ei ole huvitatud vastasseisust NATOga - ei Baltikumis ega mujal. Rääkides Venemaa süüdistamisest agressiivses käitumises, märkis Vene president Vladimir Putin, et kõik see on "jutt vaesete kaitseks".

221
Tagid:
must stsenaarium, USA, Krimm, Venemaa, Eesti, Narva
Teema:
Tallinna uudised (327)
Samal teemal
Kikilipsuga mööda maailma: kas patsient Ilvest on võimalik terveks ravida
Venemaa vastab Eesti ebasõbralikele sammudele proportsionaalselt
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde