ENPA-s saadi aru, et Venemaa suhtes on tehtud "suur viga"

116
(Uuendatud 15:04 23.01.2019)
ENPA süüdistas Venemaad väljapressimises, ent ei tea senini, kuidas ilma tema rahata ära elada. Sputniku raadiosaates avaldas strateegilise planeerimise instituudi direktor Aleksandr Gussev arvamust, et Euroopa Nõukogu juhtkonnas on omaks võetud, et Venemaa delegatsiooni suhtes tehti valearvestus.

TALLINN, 23. jaanuar — Sputnik. Strasbourgis toimuval Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee istungil oli tähelepanu keskmes taas eelarveraha nappuse probleem, vahendab RIA Novosti.

Venemaa keeldumine Euroopa Nõukogu liikmemaksu tasumisest võib sundida organisatsiooni oma hoone remondi ära jätma, vähendama peasekretäri palka ja viima mittekoosseisulised töötajad üle ajutistele lepingutele. Sellest kõnelesid ENPA talvisest istungjärgust osavõtjad, üritades leida mooduseid ilma Venemaa rahata toimetulekuks.

Donbass
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Eelarve defitsiit ongi juba viinud selleni, et paljud delegatsioonid vähendasid tõlkide koosseisu ja loobusid ebaolulistest projektidest. Süü sellise pealesunnitud kulude kärpimise eest panid nad üksmeelselt Venemaale, nimetades Moskva keeldumist liikmemaksude tasumisest väljapressimiseks.

ENPA Eesti delegatsioon osaleb assamblee istungil>>

Venemaad süüdistati ka selles, et ei hinnatud järeleandmisi, millele Euroopa Nõukogu liikmed läinud olid. Jutt on sellest, et ENPA regulatiivkomisjon ei toetanud detsembri keskel mõtet rahvusriikide delegatsioonid Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunike, peasekretäri ja Euroopa Nõukogu inimõiguste voliniku valimise õigusest ilma jätta.

Politoloog: Venemaa maksab kinni tema enda vastase ENPA tegevuse>>

Samas kutsus Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland Moskvat üles rahastust käesoleva aasta suveks taastama. Vastasel juhul tõstatavad organisatsiooni liikmed küsimuse Venemaa väljaarvamiseks tema koosseisust.

Sputniku raadiosaates kommenteeris olukorda strateegilise planeerimise instituudi direktor, poliitikateaduste doktor, professor Aleksandr Gussev.

"ENPA on raha kaotanud, ja küllaltki palju. Lisaks sellele on siin küllaltki suured poliitilised kaotused, kuna selle organisatsiooni autoriteet on märkimisväärselt langenud ja olukord on lihtsalt kriisihõnguline. Mis puudutab edasisi sündmusi, siis oletan, et Venemaa naaseb teatud aja pärast ENPA-sse. Ees seisavad valimised, härra Jagland lahkub oma ametikohalt. Tuleb teine inimene ja kuidas tema seda laeva – Euroopa Nõukogu – juhib, seda teab vaid jumal üksi, kuid ma eeldan, et tulevane Euroopa Nõukogu juht on Venemaa sutes paindlikum," ütles Aleksandr Gussev.

Ta on kindel, et olukord muutub.

"Usun, et Euroopa Nõukogu praeguses juhtkonnas on juba mõistetud, et tehti kõige sügavam viga. Nagu härra Jagland teatas, ei ole Venemaa Euroopa riikide sanktsioonide tõttu peaaegu mitte midagi kaotanud. Kõik Venemaa suhtes ette võetu on läbi kukkunud. Ilma Venemaa rahata lähen ENPA-l üsna raskeks. Nad ei arvestanud kõiki ohte ja see on nende suur viga," leiab Aleksandr Gussev.

Venemaa loobus ENPA töös osalemast 20114. aastal Venemaa Föderatsiooni delegatsiooni volituste vähendamise tõttu Krimmi Venemaaga ühendamise pärast. 2017. aasta juuni lõpul sai teatavaks, et Moskva peatab oma sissemaksed Euroopa Nõukogule seoses Venemaa Föderatsiooni delegatsiooni kõrvalejäämisega ENPA tööst.

Sanktsioonid, passid ja krooniline ignoreerimine >>

Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjørn Jagland meenutas oktoobri algul põhikirjale osundades, et kui riik ei tasu oma osamakse kaks aastat, võib põhikirjaline organ – ministrite komitee – kaaluda selle riigi väljaarvamise küsimust. Need kaks aastat saavad Venemaa jaoks täis 2019. aasta juuni lõpul.

116
Tagid:
delegatsioon, Venemaa, ENPA
Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde