Keskmaarakett  - SS-20

Purustav löök stabiilsusele: USA teatas INF lepingust lahkumisest

138
(Uuendatud 17:22 20.01.2019)
Ameerika Ühendriigid on valmis tühistama veel ühe globaalse strateegilise tasakaalu olulise komponendi. Just globaalse, sest see puudutab ka neid endid. Nii jätkates võib ka kõik kokkulepped tühistada.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Niisiis nimetati "tund X": maailm tardus, nagu Gogoli "Revidendi" tumma stseeni tegelased. Käesoleva aasta 2. veebruaril väljuvad Ameerika Ühendriigid lähi- ja keskmaa rakettide likvideerimise lepingust (INF). Kui muidugi Venemaa, nagu nad ütlevad, "seda lepingut täitma ei hakka."

John Bolton, Donald Trumpi riikliku julgeoleku nõunik
© Sputnik / Алексей Никольский

See tähendab, nagu Washington täpsustas, et Moskval on ikka veel võimalus. Umbes paar nädalat - kuni Ameerika ultimaatumitähtaja lõpuni. Kurb on, et vastaspool ei püüdnudki lepingu sisu ja-mõtte järgimist tõestada, kaebab Ameerika pool.

Kuidas tõendid välja pidanuks nägema, on saladus. Lubada USA sõjaväelastel, ametnikel ja ekspertidel omal äranägemisel valitud salastatud objekte külastada? See on küll veider ootus.

Ka Ameerika Ühendriikide väide, milles Venemaad süüdistatakse maapealse paigutusega raketi omamises, mis väidetavalt INF-lepingut rikub, ei kannata mingit kriitikat. Sada korda on teaduslikult ja põhjalikult selgitatud, et tema lennukaugus ei ulatu minimaalselt nõutava 500 km-ni, mis on kokkuleppe alampiiriks.

Vene Föderatsioonil on mere- ja õhupõhised raketid lähi- ja keskmaaraketid, kuid leping keelustab ainult maapealseid rakette. Mida muide leidub just USA-l. Ja mida nad varjamatult Euroopasse paigutavad. Niisiis, tavapäraselt ignoreeritakse oma silmas olevat palki.

Pentagon ei vastanud Šoigu ettepanekule arutada erimeelsusi >>

Washingtoni loogikat võib mõista. Dokument on ju sõlmitud kahe riigi vahel, samal ajal omavad mitmed teisedki seda keelatud relva. Mis tähendab, et lepe on aegunud. Üldiselt on see tõesti nii.

Ideaaljuhul tuleks allkirjastada ülemaailmne leping kõnealuste rakettide likvideerimise kohta kogu maailmas, kõigi vahel, kes neid arendasid, toodavad (või ostavad) ja häirevalmidusse seavad. Praegustes globaalsetes tingimustes on see aga täiesti võimatu. See on tüüpiline soovunelm, tühi illusioon. Kuid ameeriklaste loogikal on lisaks topeltpõhi.

Venemaa välisministeerium kommenteeris ÜRO Peaassamblee hääletust INF resolutsiooni üle >>

USA on selle näiliselt ilusa ja õige idee vastuolulisusest täiesti teadlik. Ja tegutseb selle kattevarju all vaid selleks, et Euroopat veel kindlamalt kontrollida, paigutades siia taas seni veel keelatud raketid, sealhulgas ka tuumalõhepeadega varustatud versioonid.

Et tõhusamalt Venemaale vastu seista. Niisugused on ookeani taga tehtud plaanid. Sõna on Euroopal, mis võib taas muutuda potentsiaalseks sõjapolügooniks, kui kriisiolukorras olevate suurriikide vahel peaks relvastatud konflikt puhkema. Kas Euroopal on seda vaja?

Sellele küsimusele peavad vastama Vana maailma poliitilised juhid. Leidma endas jõudu ning otsustama oma rahvaste huvidest lähtuvalt. Mis puutub Ameerika Ühendriikidesse, siis on nad veel ühe põhilise, ja mis kõige tähtsam, ülemaailmse strateegilise stabiilsuse alusleppe tühistamise lävel. Just globaalse, sest see puudutab ka neid endid.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

138
Tagid:
Euroopa, Venemaa, USA, keskmaa tuumarelvastuse piiramise lepe, lähi- ja keskmaaraketid, keskmaarakett, INF
Teema:
INF-lepe (19)
Samal teemal
Euroopa Liit: lõppeva aasta suurim probleem
Läänega kokku leppida: kuidas ja millises järjekorras tuleks alistuda
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde