Venemaa välisminister Sergei Lavrovi pressi-konverents

Lavrov: poliitika vene keele suhtes Eestit ei kaunista

140
(Uuendatud 13:56 14.12.2019)
Venekeelse elanikkonna diskrimineerimine ja kodakondsusetuse häbiväärne nähtus ei kaunista ei Eestit ennast ega Euroopa Liitu tervikuna, leiab Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

TALLINN, 16. jaanuar — Sputnik. Mõte eesti ja vene koolid ühendada koos üleminekuga eestikeelsele õppele ei ole vastuvõetav ja kahjustab venekeelse vähemuse huve. Seda väitis Venemaa välisminister Sergei Lavrov oma iga-aastasel pressikonverentsil, edastas RIA Novosti.

Blintsova: eurooplased ahmisid õhku, saades teada vene koolide sulgemisest Baltimaades >>

Tema sõnul on selle idee eesmärgiks venekeelne vähemus assimileerida, võttes temalt õiguse hariduse omandamiseks oma emakeeles. Samas, nagu minister rõhutas, nõuavad "arvukad rahvusvahelised konventsioonid, kaasa arvatud Euroopa Nõukogu regionaalkeelte ja rahvusvähemuste keelte konventsioon selle õiguse säilitamist."

Venemaa välisministeerium pahandas Mikseri ütluse üle kodakondsusetuse kohta
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Eestis vene keele suhtes aetav poliitika tervikuna ei kaunista ei vabariiki ennast, Euroopa Liitu ega NATO-t, leiab Lavrov.

Tema sõnul on ta korduvalt pöördunud Euroopa Liidu, NATO ja OSCE juhtkonna poole juhtimaks tähelepanu "venekeelsete diskrimineerimise vastuvõetamatule praktikale, rääkimata juba kodakondsusetuse häbiväärsest nähtusest."

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teatas vabariigi president Kersti Kaljulaid eelnevalt oma uusaastaintervjuus otsesõnu, et vabariik läheb nii või teisiti üle ühtsele eestikeelsele haridusele, kuna sellekohane otsus on tegelikult juba vastu võetud.

Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine >>

Lavrov teatas ka oma iga-aastasel pressikonverentsil, et Eesti siseministri Katri Raiki ettepanekut anda Eesti kodakondsus lihtsustatud korras kõigile alates 1991. aastast riigis elanud inimestele, võib arutada või mitte, kuid on ilmselge, et see on juba ammu küpsenud probleem.

Seejuures nimetas Lavrov Eesti mittekodaniku passi "hundipassiks" (v.k. "волчьий билет" – tõlk.). Lavrov lükkas ümber oma Eesti kolleegi Sven Mikseri avalduse, et Raiki ettepanek on "tema isiklik arvamus":

"See ei ole nii. See ei ole tõsi. See ei ole siseministri isiklik arvamus. See on üks Euroopa Nõukogu ja OSCE soovitusi, mis esitati Eesti võimudele juba ammu."

Lavrov väljendas lootust, et ühes või teises vormis leitakse mittekodanike probleemile lahendus. Tema sõnul ei peaks mitte ainult OSCE ja Euroopa Liit, vaid ka NATO olema selles küsimuses aktiivsem kui seni.

Plakatiaktsioon kukutas Eesti 200 toetuse kahele protsendile
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kuidas Venemaa võitleb neonatsismi vastu Baltikumis

Venemaa mõistab otsustavalt hukka neonatslike ja natsionalistlike tendentside taassünni Ida-Euroopas, ennekõike Balti riikides ja Poolas, teatas Venemaa Föderatsiooni välisminister Sergei Lavrov iga-aastasel pressikonverentsil.

Tema sõnul on Venemaa korduvalt tõstatanud ÜRO-s küsimuse natsismi heroiseerimise lubamatusest. Viimane selline resolutsioon võeti valdava häälteenamusega vastu möödunud kuul. Vastu hääletasid ainult USA ja Ukraina, "mis on kokkuvõttes küllaltki kõnekas," lausus Lavrov.

Lisaks sellele on Venemaa korduvalt OSCE ja ÜRO tasandil hukka mõistnud sõdimise mälestusmärkidega.

"Katsed ajalugu ümber kirjutada ei ole poliitikute asi, las sellega tegelevad ajaloolased," märkis ta.

Ministri sõnul jätkab Venemaa isegi säärastel keerulistel aegadel terve rea riikidega, näiteks Poola ja Leeduga ajaloo läbiarutamist vastavate komisjonide tasandil, mille liikmed püüavad vaieldavate küsimuste suhtes välja töötada teatud ühiseid lähenemisviise. Lavrov märkis, et niisugune töö on ka SRÜ raames hädavajalik.

Riias toimus "Vihaleaetud lapsevanemate marss">>

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, juhib Venemaa välisministeerium pidevalt Euroopa tähelepanu mitmete riikide katsetele "sulgeda silmi neonatslike tendentside tugevnemise ees, süstemaatiliste vandalismiaktide ees mälestussammaste ja Teise maailmasõja aegsete haudade suhtes."

140
Tagid:
neonatsism, Euroopa Liit, diskrimineerimine, kodakondsus, vene keel, Sergei Lavrov, Eesti
Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde