USA president Donald Trump ja Venemaa riigipea Vladimir Putin

Millest ameeriklaste tõlgid vaikivad: Тrump + Putin = ?..

89
(Uuendatud 15:54 15.01.2019)
Tuleb välja, et Donald Trump ja Vladimir Putin on suured sõbrad, ainult et salgavad oma suurt sõprust kõigest väest. Eriti tagasihoidlik püüab sel puhul olla USA president Donald Trump. Aga keegi kaaskodanikest on tema tuuma juba peaaegu läbi hammustanud. Või siis varsti hammustab.

Olga Bugrova, raadio Sputnik

Kahe aastaga viis kohtumist. Kas seda pole mitte liiga palju või kas me teame nendest kõike? USA Esindajatekoja demokraatidest juristid on otsustanud tõe Donald Trumpi ja Vladimir Putini põgusate ja pikemate jutuajamiste tõelise sisu kohta välja kaevata – esmajoones nende osas, mis peeti 2017. aastal Hamburgis ja 2018. aastal Helsingis.

Trump teatas, et ei varja Putiniga peetud vestluste üksikasju >>

Ülesanne on keerukas, kuid seeläbi eriti põnevustpakkuv. Sest Hamburgis võttis USA president pärast Venemaa presidendiga kohtumist oma tõlgilt kõik jutuajamise käigus tehtud märkmed käest – demokraate tegi see juba siis valvsaks ning teeb nüüd veelgi valvsamaks.

Käitus ju ameeriklaste riigipea Helsingis üsna kummaliselt: "pidas kõnelusi" üksnes tõlkide ja mitte kellegi teise juuresolekul ning seejärel "pressikonverentsil paistis Venemaa presidendi poolt ärahirmutatuna," meenutas The Washington Post.

Kusjuures seesama kirjutis pöördub vastuküsimusega kõigi poole, kes olevat leidnud Donald Trumpi poliitilises karjääris väidetavalt kuuma "vene jälje": lõppude lõpuks "esitage tõendid, mis avavad enamat sellest, mida me juba teame."

Mille tõendid, see on samuti ära öeldud: tõendid nende kahe kummalisest käitumisest, kui nad tinglikult omaette jäävad.

"Trumpi salatsemine" kõiges, mis on seotud Putiniga, "ei ole ainult ajalooliste mõõdupuude järgi tavatu, vaid ka murettekitav," nagu väljendus endine riigisekretäri asetäitja Strobe Talbott, kes 1990. aastatel osales tosinal president Bill Clintoni ja toonase Venemaa presidendi Boriss Jeltsini vahelisel kohtumisel.

Salastatuse ohtlikkus seisneb Talbotti meelest selles, et see "raskendab USA valitsuse tööd ja kahtlemata annab Putinile hoopis rohkem võimalusi Trumpiga manipuleerida".

Putini ja Trumpi kohtumisele G20 raames eraldati rohkem kui kaks tundi >>

Enamgi veel, teadmata silpigi tõlkijate salajastest üleskirjutustest USA ja Venemaa presidentide kohtumistel, on demokraadist senaator Richard J. Durnin üsna kindel, et tegemist on vaat et armuavaldustega – igatahes ütleb ta Donald Trumpi silmas pidades nõnda:

"Mispärast on ta Vladimir Putiniga nii lahkemeelne – selle mehega, kes pole kunagi Ameerika Ühendriikide sõbraks olnud?... Miks on see mees president Trumpi parim sõber? Ma ei mõista."

Ja niisiis, et lõpuks ometi aru saada, kas Vladimir Putin ja Donald Trump tõepoolest isekeskis sõbrustavad, otsustas USA Esindajatekoda "needsamad" tõlgid, sajalaste vestluste tunnistajad nii siin kui seal, käsile võtta. Häda on vaid selles, et "käsile võtta" on neid keeruline, kuna neil on kõrgetasemeline ligipääs saladustusele ja peaaegu samad privileegid, mis on presidendil.

Nii et esialgu tuleb kokku tulla ja üheskoos välja mõelda küsitlusvorm, mõne nädala pärast see läbi hääletada, seejärel moodustada erikomisjon ja korraldada kuulamised tolle salapära asjus, mis hõlmab Trumpi kummalisi suhteid Putiniga.

Ühesõnaga, kuhjaga tööd seisab ees. Teisalt aga, ega keegi polegi öelnud, et see kerge peaks olema. Vene jälje otsingud Donald Trumpi saabaste alt – see on tõsine ja pikaajaline töö. Lõppude lõpuks on tegemist elukutsega, mille eest päris head raha makstakse.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

89
Samal teemal
Trump tühistas kohtumise Putiniga
Kreml teatas Putini ja Trumpi kohtumise ettevalmistamise eeltingimuse
Venemaa sekkumine? Vaadake parem ringi!
Kreml kergitas saladuskatet Putini ja Trumpi vahel Pariisis toimunud vestluselt