USA - Mexico piiril

Kuningate viimane vabandus: Trump võtab piirimüüri raha Pentagonilt

44
(Uuendatud 15:16 14.01.2019)
Kaotagu riik valitsuse tööseisakust päevas pealegi mitu korda rohkem kui Trump oma piirimüüri ehituseks nõuab, nad ei anna seda raha talle niikuinii. Ja polegi vaja. Selleks see olukord erakorraline ongi, et mitte seadusandjatelt armuandi oodata, vaid võtta see jõuga.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Ameeriklastel on jäänud vaid veidi kannatada ja siis võib-olla pääseb ta esimeseks, kuna Clinton loovutab talle taas esikoha. Ja seekord mitte Hillary, vaid Bill ise. Tema 26-päevane "shutdown" 1995. aastal on siiani ületamata.

Trumpi oma aga on praegu alles kolmandasse kümnesse astunud. Reisi Davosesse on ta "demokraatide järeleandmatuse" tõttu juba tühistanud. See, muide, algab 22. jaanuaril. Nii et arvutage. On selge, et rahvusvahelisel majandusfoorumil oleks ta võinud ka oma rahaga ära käia, oleks vaid tahtmist, kuid Ameerika Ühendriikide presidendi keeldumine ülemaailmsel üritusel osaleda ongi "kuningate viimane vabandus" ja kindel märk, et riigiasutuste rahastamise peatamisest ei pääse isegi Valge Maja.

Mis võiks sellest veel erakorralisem olla? Nüüd vastavad kõik: olukord. Ettevalmistusi selleks administratsioonis isegi enam ei varjata.
Washington Post nimetab Valge maja ametnikele viidates erakorralise seisukorra kehtestamist juba otsustatud asjaks. Trump ise aga eelistab sellest ikka veel rääkida tinglikult.

Fox Newsile antud intervjuus ütles ta: "Ma teen seda ilmselt siis, kui me Kongressiga kokkuleppele ei jõua."

Kuid kõik saavad ju aru, et demokraadid ei talu tingivat kõnepruuki mitte mingil tingimustel. Las riik kaotab pealegi iga päev mitu korda rohkem, kui Trump oma piirimüüri jaoks aastaks vajab, nad ei anna talle neid õnnetuid dollareid nagunii. Ja kui ei anna, pole vajagi. Sellepärast olukord erakorraline ongi, et mitte seadusandjatelt armuandi oodata, vaid võtta see ise, kasvõi sõjalise jõuga.

Seesama Washington Post väidab, et ülemjuhataja seisund ja olukord võimaldavad tal kasutada isegi seda hüpostaasi – tegemisest on riigi julgeoleku küsimusega - Pentagoni eelarvet. Esiteks on see juba vastu võetud. Teiseks on seal neid miljardeid nii palju, et nende eest võiks kogu planeedile müüri ümber ehitada ja rohkem kui ühe korra. Kolmandaks pole seal enam Mattist ja keegi ei hakka torisema. Ja selleks, et kelleltki ei tuleks etteheiteid riigi raha mittesihtotstarbelises kasutamises, võetakse see pioneerivägede eelarverealt. Kindlustusrajatised ju nende alla käivadki.

Üldiselt lubas Trump, et lähitulevikus näevad kõik, mis toimuma hakkab. Kuigi kuupäev jäi veel lahiseks. Võiks tunduda, et mida siin enam oodata, isegi ebaseaduslikel migrantidel teisel pool piiri juba käed sügelevad, nii kangesti tahaksid nad piiritõkked läbi saagida.

Trumpi valitsus soovib 18 miljardit Mehhiko müüri laiendamiseks, illustartiivne foto
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Kuid võib-olla selles asi ongi, et 45. tahab lihtsalt rekordit püstitada. Vaidlus 42.-ga on muidugi kaudne. Lisaks ei saa "shutdowni" ka tippspordiks pidada, kuid Trumpi puhtsportlikku huvi ei saa samuti välistada.

Ta on mängur. Siin aga on avanemas selline võimalus suruda vihatud perekonnanimega konkurent ka selles nominatsioonis kõrvale. Muide, see "edu" ei pruugi jääda viimaseks. Lõppude lõpuks Clintonit ju ei tagandatudki kunagi ja Trump teeb kõik endast oleneva, et ka siin edu saavutada. Kapitooliumile ta ju ometi müüri ümber ehitada ei kavatse.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

44
Tagid:
Davos, USA, Pentagon, müür, kongress, Donald Trump
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde