NATO

Härra Petraeuse avastused: pole mõtet peeglit süüdistada

46
Mille kõigega ei püüa lääs õigustada NATO ittaliikumist! Kõik see tuleneb aga klassikalisest mõistete vassimisest ja lihtlabasest süü veeretamisest teiste kaela. Ütlevad, et allianssi kihutab takka "Vene agressioon" ja üldse olevat kõiges ikka Putin süüdi.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Endine LKA direktor David Petraeus, kes püsis selles ametis Barack Obama ajal pisut üle aasta, enne seda aga juhtis Iraaki sissetungi ajal Ameerika Ühendriikide maavägesid, nimetas Vladimir Putinit "suurimaks kingituseks" NATO-le. Tema sõnul andis Putini võimuletulek alliansile "uue õigustuse olemasoluks".

Veel üks "endine" on otsustanud end meelde tuletada. Läheb ju eluolu ilma kõrge ametikoha ja üleüldise tähelepanuta igavaks. Ometigi – aeg parandab kõik haavad. Seda ka Petraeuse puhul. Kuue aastaga on ta nähtavasti unustanud, et lahkus oma ametist kõva kolina ja skandaaliga. Vormiliselt korraliku pereisana andis ta oma armukesele ligipääsu elektronpostile, mis kätkes LKA saladusi. Tulemusena kihutati ta oma ametikohalt minema.

Alles pärast seda puhkes palju vägevam skandaal Hillary Clintoni elektronpostiga, millega too USA riigisekretäriks olles lausa hooletult ümber käis. Nii et selles mõttes sammus Hillary David Petraeuse jälgedes. Tegemist oleks justkui pisiasjadega. Aga need iseloomustavad spiikrit, kes geopoliitika üle mõtteid mõlgutab. Ja annavad põhjust arvata, et ta ei saa sellest tuhkagi aru. Nagu ei saanud aru ka abieluvälistest suhetest kõrgel riiklikul ametikohal olles.

On selline üldtuntud teooria, et igal suurel organisatsioonil on kõige tähtsama arengutingimusena vaja üha laieneda. Ehk et pealisülesandel põhinev laienemine tähendabki arengut. Ilma selleta algab tagasilangus. NATO-s mõisteti seda suurepäraselt ka enne Vladimir Putini tulekut. Vahest väärib meenutamist, et kuni 2000. aastani oli allianss korraldanud neli (!) laienemislainet ida suunas? Viiekümnendate aastate algusest peale, seega mõne aastaga pärast oma tekkimist hõlmas ta üsna palju riike, sealhulgas Saksamaa, Türgi, Poola, Tšehhi ja Ungari. Ja kõik see juhtus enne juba enne praeguse Venemaa presidendi tulekut.

Tegemist oli niiöelda plaanipärase tööga, mis jätkus juba Putini ajal.

Endine LKA ülem nimetas Putini suureks kingituseks NATO-le>>

Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров во время IV Восточного экономического форума во Владивостоке
© Sputnik / Владимир Астапкович

Muide, Boriss Jeltsini presidendiajal, mil natolased eesotsas ameeriklastega tundsid end Venemaa Föderatsioonis igati mugavalt, ei nähtud Venemaas mingit ohtu ja eviti juurdepääsu sõjalistele objektidele, täienes lääneblokk korraga kolme Ida-Euroopa riigiga. Võiks imestada, et miks küll. Venemaa oli toona sõjalisest seisukohast stabiilselt "põhja langemas". Aga ei, Brüssel või õigemini Washington ei mõelnudki oma aktiivsust vähendada. Järgnenud laienemislained olid sisuliselt samuti plaanipärased, ehkki said täiendava tõuke tänu täiesti teistsugusele suhtumisele riiklikku julgeolekusse ja riigi sõjalisse võimsusse Jeltsini presidendiametis välja vahetanud Vladimir Putini poolt.

Mõistagi asuvad praegustes tingimustes, mil Moskva on enesest kui rahvusvahelisest mängijast oma huvide ja ambitsioonidega täiel määral teada andnud, NATO endised ja nüüdses juhid uue jõuga otsima ja mis põhiline, leidma nimelt Venemaas ja tema juhis põhjust oma ittaliikumiseks. Et vaadake, me ei saa seda seoses "Vene agressiooniga" teps tegemata jätta.

Ent tegemist on niivõrd klassikalise, kuivõrd ka lihtlabase mõistete segiajamisega. Aliansi laienemise põhjus ei peitu Putinis, vaid sajandite vältel kujunenud anglosaksi eliidi kollektiivses psühholoogilises sättumuses, mis rajaneb püüdlusel oma kontroll kehtestada, vallutada ja ära võtta. Liiatigi on härra Petraeus ise seda igal võimalikul juhul kinnitanud, teatades, et Washington on valmis "uut geopoliitilist korda" vaidlustama, sealhulgas NATO abiga. Ning on meelde tuletanud USA plaane ameeriklaste sõjalise kohaloleku suurendamiseks Euroopa mandril.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

46
Tagid:
agressioon, Venemaa, Vladimir Putin, NATO
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde