Valgevene president Aleksandr Lukašenka

Lukašenka hoiatas tagajärgedest maksuvabastuse kompenseerimisest keeldumise korral

49
(Uuendatud 16:44 10.01.2019)
Valgevene president Aleksandr Lukašenka hoiatas, et Moskva võimalik keeldumine Minskile naftaäris maksuvabastuse kompenseerimisest võib talle kaasa tuua liitlase kaotamise.

TALLINN, 10. jaanuar — Sputnik. Nagu Valgevene presidendi ametlikul kodulehel teatatakse, lausuti nõnda nõupidamisel, kus käsitleti riigi 2019. aasta sotsiaalmajanduslikku arengut ja lõimumise arengusuundi, edastas RIA Novosti.

"On mõningased küsimused, millest me venelastega alati oleme kõnelnud, nagu selleks on meie põllumajandussaaduste, toiduainete ja muu toodangu tarned Venemaa Föderatsiooni turule. Kuid need ei ole olemuselt kuigi olulised küsimused," ütles Valgevene riigipea.

Lukašenka sõnul on ta Vladimir Putiniga kokku leppinud, et "need piinlikud küsimused tuleb päevakorrast maha võtta, et nad enam kunagi poleks päevakavas meie kõrgemal tasemel peetavatel läbirääkimistel."

Lukašenka nimetas vene keelt Valgevene rahvuslikuks aardeks
© Sputnik / Андрей Александров

Eestis elab 144 riigi kodanikke>>

Valgevene president lisas ühtlasi, et jäävad veel teatud probleemid autovedude osas. Tema sõnul teeb Minsk selles vallas Moskvaga koostööd vähemalt sama soodsatel tingimustel, nagu Varssavi ja Vilnius.

Aga needki on tema arvates küsimused, mis "ei vääri arutamist presidentide tasandil", vaid mida saab "lihtsalt" lahendada.

Maksuvabastuse kompenseerimisest keeldumise tagajärjed

Valgevene president Aleksandr Lukašenka teatas, et Moskva võimalik keeldumine Minskile naftaäris maksuvabastuse kompenseerimisest võib talle kaasa tuua liitlase kaotamise.

"Ei pruugi arvata, et see (maksuvabastusest tulenevate kahjude kompenseerimata jäämine – toim.) oleks katastroof... Kui Venemaa juhtkond valib just säärase edasitee valib ja oma ainsast läänepoolsest liitlasest ilma jääb, siis see on nende valik. Meie neid ju sundida ei saa," tsiteerib Valgevene presidenti tema pressiteenistus.

Lukašenka kinnitas, et Valgevenele ei ole probleemiks 400 miljonit dollarit lisaks teenida ja sel aastal maksuvabastusest oodatavad kahjud sedasi kompenseerida.

Presidendi eritellimus: mida Lukašenka Putinile uueks aastaks kinkis>>

"Ostujõu pariteedi poolest, nagu praegu on kombeks rehkendada, on Valgevene SKP ligi 80 miljardit dollarit. Milles siin küsimus? Ega olegi," nentis ta.

Samas rõhutas Valgevene riigipea, et Moskva ei ole Minskile kahjude hüvitamise võimalust tagasi lükanud.

"Enamgi veel, Venemaa president tegi ettepaneku jätkata uuel aastal (2019. aastal – toim.) läbirääkimisi selles küsimuses ja töötada välja vastuvõetav lahendus, seda nii silmast silma kui ka töörühmades," lisas Lukašenka.

Maksuvabastus

Venemaal viiakse naftamajanduses aastail 2019–2024 ellu niinimetatud maksuvabastus, mis näeb ette naftatoodete eksporditollide järkjärgulise alandamist nullini ja kaevandamistasude tõstmist.

Putin külastas Lukašenka lapsepõlvekodu>>

Valgevenel tekib Venemaa nafta hinna eeldatava tõusu ja naftatoodete eksporditollide alandamise tõttu lisakulusid. Minsk hindas oma kaotusi kuue aasta lõikes 11 miljardile dollarile.

49
Tagid:
nafta, Venemaa, Valgevene, Aleksandr Lukašenka
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde