USA Senat

USA Senat blokeeris sanktsioonide seaduse

40
(Uuendatud 12:32 09.01.2019)
Teisipäeval, 8. jaanuaril ei suutnud USA Senat heaks kiita seaduseelnõu, mis näeb ette sanktsioonide kehtestamist Süüria valitsuse abistamise eest.

TALLINN, 9. jaanuar — Sputnik. Seaduseelnõu pealkirjaga "Ameerika julgeoleku tugevdamine Lähis-Idas" (i.k. "Strengthening America's Security in the Middle East Act") toetas hääletusel vähem kui kaks kolmandikku sajast senaatorist, edastab RIA Novosti.

Demokraadid teatasid esialgu, et nad ei hääleta ühegi seaduseelnõu poolt, mille eesmärgiks ei ole lõpetada "shutdowni" (USA valitsuse rahastamise peatamine – toim.). Selle tulemusena toetasid vaid 56 senaatorit seaduseelnõu edasist arutamist vajaliku 60 hääle juures.

President Donald Trump
© Sputnik / Сергей Гунеев

Pärast seda esitas Senati vabariiklaste juht Mitch McConnell eelnõu uuesti. Mitmed USA föderaalametid ei tööta või töötavad osaliselt juba alates 22. detsembrist eelarve puudumise tõttu. Donald Trump nõuab, et eelarvesse lülitatakse 5,6 miljardit dollarit piirimüüri ehitamiseks Mehhiko piirile, demokraatid on selle vastu.

Sanktsioonid Süüriale, Venemaale ja Iraanile

Senaatorite blokeeritud eelnõus tehakse ettepanek kehtestada seadusega mitmed Süüria vastu suunatud sanktsioonid, mis on juba kehtestatud presidendi otsusega, et riigipea ei saaks neid ilma Kongressi nõusolekuta tühistada. Lisaks on dokumendis kehtestatud piirangud Süüria lähimatele liitlastele - Venemaale ja Iraanile Damaskuse sõjalise ja muu abi andmise eest.

Iraan ei oota enam, kuni EL USA sanktsioonide ületamiseks oma mehhanismi loob>>

Sanktsioonid näevad tavapäraselt ette USA jurisdiktsiooni all olevate füüsiliste ja juriidiliste isikute kontode ja vara blokeerimist, kehtivate USA viisade tühistamist ja nende andmisest keeldumist.

Dokumendi sõnastuse kohaselt kehtib sanktsioon "välisriigi isikule, kes tegutseb teadvalt Süüria, Venemaa või Iraani valitsuse nimel või volitusel Süürias sõjaväelasena. Lisaks nähakse ette sanktsioonid praktiliselt iga koostöö eest Süüria valitsusega, sealhulgas süsivesinike tootmisel, lennundustehnika ja sõjalise otstarbega varuosade tarnimise eest.

Eelnõu kohaselt süüdistatakse Venemaad, Süüriat ja Iraani sisuliselt õhurünnakutes tsiviilelanike ja tsiviilobjektide vastu, asustatud alade piiramises ja sinna humanitaarabi toimetamise takistamises.

Kosyancic: ELi mehhanism USA Iraani-sanktsioonide vältimiseks saab kohe valmis>>

Artiklis 331 sätestatakse, et juhul, kui Moskva, Damaskus ja Teheran sellise tegevuse lõpetavad, võib sanktsioonid peatada. Erand võidakse teha ka humanitaarsetel põhjustel, samuti kui see on Ameerika Ühendriikide "rahvusliku julgeoleku huvides".

Sanktsioonidespiraal vajab pidevalt toitmist>>

Samal ajal kohustab dokument presidenti 180 päeva jooksul esitama Kongressile Süüria elanikkonnale humanitaarabi andmise strateegia ja USA rahandusministeeriumi ettekande, kas Süüria keskpank tegeleb rahapesuga, ja kui see nii on, talle sanktsioonid kehtestama.

Koostöö Iisraeli ja Jordaaniaga

Eelnõus on eraldi osad kaitsealase koostöö arendamise kohta Iisraeli ja Jordaaniaga. Abiprogramme Iisraelile pikendatakse 2023. aasta oktoobrini ja sellise abi suurus peaks olema vähemalt 3,3 miljardit dollarit aastas.

Ameerika Ühendriikide presidendile antakse luba täppisrelvade tarnimiseks Iisraelile. Mitmed dokumendi artiklid puudutavad koostöö arendamist Iisraeliga kosmosesektoris, võitlust ebaseaduslike droonide kasutamisega ja abi andmist arengumaadele.

40
Tagid:
USA senat, sanktsioonid, Süüria, Iraan, Venemaa, USA
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde