Venemaa president Vladimir Putin ja Jaapani peaminister Shinzō Abe

Mida Venemaa ja Jaapan 2018. aastal saavutasid

41
(Uuendatud 11:27 09.01.2019)
2019. aasta hakul olid Venemaa ja Jaapan jõudnud rahulepingu sõlmimisele lähemale kui iial varem. Ees seisab veel omajagu tööd, kuid paistab, et jää on hakanud liikuma.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Suure Teatri laval visati pärast Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Jaapani peaministri Shinzō Abe pidukõnesid sakeklaas kildudeks. Kõik sujus plaanipäraselt – see oli eriline tseremoonia, kagami biraki, mis tavaliselt korraldatakse aasta algul või mõne väga tähtsa teo puhul. 2018. aasta kevadel algaski otse Moskva südames uus aasta – ristamisi aasta, mille vältel riigid peavad teineteise kultuuri paremini tundma õppima ja sidemeid tugevdama.

Küllap ei osanud siis naljalt keegi oletada, mil määral see õnnestub. Senini, kuni Venemaa lavadel põrisesid jaapani trummid ning Jaapani teatrites tantsisid vene baleriinid, jätkusid sidepidamised kõige kõrgemal tasemel.

Kreml tõi selguse diskussiooni Kuriilide kuuluvuse üle>>

Kõik läks justkui kenasti, kuid kahe riigi suhteid tumestab juba üle 70 aasta see, et nende vahel ei ole pärast Teist maailmasõda sõlmitud ametlikku vaherahu. Küsimus on saartes. 1956. aasta ühisdeklaratsiooni kohaselt võib Moskva käsitleda hea tahte žestina kahe saare üleandmist Jaapanile pärast rahulepingu sõlmimist. Tokyo aga tahab nelja saart ja alles seejärel rahu. Seisukohad näikse olevat sedavõrd erinevad, et kompromiss on võimatu.

Nüüd aga tegi Vladimir Putin järsku ettepaneku: aga kuulge, sõlmime rahu ilma eeltingimusteta ning seejärel hakkame mõtlema. See oli nii ootamatu, et Jaapani ajakirjanikud koguni kartsid seda eetrisse anda – arvasid, et kuulsid valesti ja ootasid täpsustatud tõlget.

Ja seejärel, kui olid tõlke osas selgust saanud, väljendusid väga ettevaatlikult – nii, nagu see jaapani kultuurile omane, kiirustamisi ametlikke avaldusi ei tehtud. Seoses sellega korraldati riigis küsitlus: mida teha, kas nõustuda või mitte?

53 protsenti küsitletud jaapanlastest leiab, et valitsuse põhiline ülesanne on praegu kaks saart tagasi saada ja pärastpoole tegelda ülejäänuga. Veidi üle 28 protsendi vastanutest ei ole nõus – nemad tahavad nelja saart korraga. Ja 7 protsenti on valmis ainult kahe saare tagasisaamiseks.
Kuidas kõik tegelikult läheb, seda otsustavad juba riigipead. Kumbki tahaks ilmselgelt selle küsimuse lukku panna ja talletada ajalukku ametliku rahu kehtestamine Venemaa ja Jaapani vahel.

Venemaa tahab ehitada silla Jaapanisse>>

25. kõrgeimal tasemel kohtumine on plaanitud jaanuari teise poolde – Shinzō Abe tuleb Moskvasse. Enne seda on avas pidada läbirääkimised välisministrite tasandil.

Jaapani peaminister Shinzo Abe
© Sputnik / Михаил Климентьев

Vaatamata sellele, et dialoogi püütakse kiirendada, eelistavad mõlemad pooled äkilisi liigutusi mitte teha – ei tahaks ju kõike ühe läbimõtlemata sõnaga ära rikkuda. Seetõttu kulgevad kõnelused väikeste sammude kaupa ja teavet neist tuleb avalikku ruumi vähevõitu.

Jääb vaid ennustada, kas mingisugunegi kompromiss on võimalik. Aga lähtudes Venemaa ja Jaapani riigipea meelekindlusest on mingid võimalused vaidlusküsimusega lõpule jõuda siiski olemas.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

41
Tagid:
Vladimir Putin, Shinzo Abe, Kuriilid, Venemaa, Jaapan
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde