Brüssel valmistab Eestile ette näidisnüpeldamist Danske Banki pärast, illustreeriv foto

Brüssel valmistab Eestile ette "näidisnüpeldamist" Danske Banki pärast

107
(Uuendatud 16:17 08.01.2019)
Euroopa Komisjon on varem süüdistanud Eestit Euroopa Liidu 2015. aasta eridirektiivi täitmatajätmises rahapesuga võitlemise asjus. Nüüd on Brüsselil olemas ajend riiki näitlikult karistada skandaali eest Danske Banki "kahtlaste" miljarditega.

TALLINN, 8. jaanuar - Sputnik, Aleksei Toom. Eesti pidi kuni 8. jaanuarini Brüsselile aru andma selle kohta, kas ta riiklik seadusandlus on omaks võtnud EL-i direktiivi võitlusest rahapesuga.

Kaks kuud tagasi tegi Euroopa Komisjon riigile märkuse mitmete finantsoperatsioonide "puhtusele" kehtestatud uute nõuete täitmatajätmise eest.

Danske Eesti haru ekstöötaja: pank eiras hoiatusi sihilikult >>

Tallinn leiab, et EL on tema suhtes ülekohtune, kui süüdistab hilinemises üleeuroopalise seaduse rakendamisega siseriiklikes õigusaktides (rahvusvaheliste õigusnormide lülitamises siseriiklikku õigussüsteemi), kuna kõik selle nõuded on juba nii või teisiti saanud Eesti seaduste osaks.

Igatahes just nii saab tõlgendada Eesti rahandusministeeriumi Brüsselile saadetud vastust 8. novembrist, seega samast päevast, mil saadi teatis seaduserikkumisest. Ministeerium kinnitas, et nõuet kohalike ettevõtete sissetulekutest tegelike, aga mitte väidetud kasusaajate väljaselgitamiseks ja registreerimiseks täidetakse vägagi usinalt. Võib öelda, et tegelikult on see juba täidetud.

Arvestades seda, et hiiglaslik skandaal "musta rahaga" Danske Banki Eesti filiaalis oli juba möödunud aasta lõpul täies hoos, paistab Tallinna seisukoht menetluses 2015. aasta neljanda direktiivi rahapesu tõkestamise kohta (direktiiv 2915/849) Brüsselile nähtavasti äärmiselt kahtlustäratav.

Kui pidada silmas tõsiasja, et Taani on samuti tolle direktiivi rakendamisega hilinejate nimekirjas, siis joonistub välja eranditult selles vaimus pilt, et "aga me oleme teid, sahkerdajaid, hoiatanud."

Siseriiklikud seadused pidid saama muudetud 2017. aasta suveks, kuid kõigile Eesti ettevõtjatele unustamatult kaela sadanud päringute laviin võimude poolt eraettevõtetele seoses tegelike kasusaajatega leidis aset alles 2018. aasta keskel ja lõpul.

Brüssel võib Eestit näitlikult "nüpeldada"

Ametlik Tallinn kinnitab, et Brüsseli märkused on ebatäpsed ja kõlasid hilinemisega. Kuid siin ta ilmselgelt kavaldab, kuna esimene vali "kellahelin" kostis Euroopa Liidu pealinnast juba 2018. aasta suvel, Eestile saadeti teiste riikide seas ametlik märgukiri aruande puudumisest selle kohta, kas ta on direktiivi nõuded siseriiklikus seadusandluses ettenähtud tähtajaks täies ulatuses rakendanud.

Kaljulaid: Danske asjas tegid vigu nii Eesti kui Taani järelevalved >>

Seda on lihtne tõestada Euroopa Komisjoni pressiteatega 2018. aasta 19. juulist. Siis oli Eesti vaid üheks EL-i riikide suurest grupist, kes säärase märkuse sai. Ent sama aasta novembris saadeti talle juba Euroopa Komisjoni niinimetatud "põhjendatud arvamus" selle kohta, mispärast peetakse tema poolt rakendatud meetmeid mainitud direktiivi suhtes ebapiisavaiks.

Alles seepeale järgnes Eesti rahandusministeeriumi pressiteade, kus riik võttis kohustuse väärikalt vastata Brüsseli osaliselt "ülekohtustele etteheidetele". Kestestatud vastamistähtaeg kaks kuud saab täis 8. jaanuaril.

Kui see loetakse Brüsselis väheveenvaks (ning selline tõenäosus on olemas, kuna seal võidakse tahta Tallinna loo eest Danske Bankiga kuidagiviisi näitlikult karistada), siis ootab riiki menetlus Euroopa Liidu Kohtus ja tulemusena muljetavaldav trahv.

Paljud liidu võimustruktuuridest leiavad Tallinna enese arvamuse kiuste, et ta võis küll õigeaegselt tõkestada mitteresidentidest pangaklientide kontode kaudu hiigelsuurte eeldatavalt "mustade" rahasummade "läbivoolu", kuid ei saanud selle ülesandega hakkama.

Danske Banki enda poolt vastusena süüdistustele rahapesus erafirmalt tellitud audiitoruuring, nagu portaal Sputnik Eesti on kõnelnud, selgitas välja ligikaudu 200 miljardit "kahtlast" eurot. Uurimine käib korraga mitmes skandaalist puudutatud riigis, Eestis on korruptsioonikahtlustus esitatud kümnele selle panga endisele töötajale.

107
Tagid:
rahapesu, Euroopa Komisjon, majandus, pangandus, Danske Bank
Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde