Süüria armee

Ekspert kommenteeris ÜRO seisukohta USA "lahkumise ohtlikkusest" Süüriast

62
(Uuendatud 14:04 29.12.2018)
ÜRO erisaadik teatas, et Ameerika vägede väljaviimine Süüriast on ohtlik.

TALLINN, 29. detsember — Sputnik. Ekspert Vladimir Fitin väljendas raadios Sputnik veendumust, et seaduslikkuse ja korra peaksid Süürias territooriumil tagama valitsusväed.

ÜRO Süüria eriesindaja ametikohalt lahkuv Staffan de Mistura rääkis intervjuus Šveitsi telekanalile RTS Islamiriigi ISIS* terrorirühmituste positsioonide tugevnemise võimalusest pärast USA vägede väljaviimist Süüriast.

"Selline oht on olemas, eriti juhul, kui ei leita siseriiklikku poliitilist lahendust," ütles diplomaat.

Tema sõnul tabab vägede väljaviimine eriti kurde, ega tohi unustada, et see rahvas moodustab Süüria elanikkonnast väga olulise osa. Samal ajal märkis de Mistura, et Ameerika Ühendriigid võivad jätkuvalt osaleda Süüria olukorra reguleerimises diplomaatilisel tasandil.

Putin ja Merkel arutasid USA vägede Süüriast lahkumist>>

USA president Donald Trump teatas detsembri keskel ISIS*e üle saavutatud võidust Süürias, märkides, et see oli Ameerika sõjaväe riigis viibimise ainuke põhjus. Hiljem teatas Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders, et USA alustas vägede väljaviimist Süüriast, kuid ISIS*e üle saavutatud võit ei tähenda koalitsiooni lõppu.

Venemaa Strateegiliste uuringute instituudi (RISI) ekspert Vladimir Fitin väljendas raadio Sputnik eetris veendumust, et korra tagamiseks Süürias peaksid kogu riigi territooriumi kontrollima valitsusväed.

Vladimir Putin ja Angela Merkel
© Sputnik / Владимир Астапкович

Asjad kokku ja Teksasesse: kes USA väed Süürias asendab>>

"USAs kuulutatakse, et ISIS* on puruks löödud ja ameeriklased on nii tublid, et nad selle terroristliku organisatsiooni puruks lõid. Ometi on teada, et nende riismed on endiselt koondunud Süüria kirdeosas asuvatesse enklaavidesse ja de Mistura, nagu ka paljud Pentagoni ning Ameerika riigidepartemangu ametnikud ja kommentaatorid ütlevad, et see on Trumpi vale otsus – väed oleks tulnud sinna edasi jätta. ISIS"ega võitluse varjus eraldasid nad Süüria kirdeosas terve piirkonna, mis oli juba ammu ameeriklaste ja nende toetatavate omakaitseüksuste kontrolli all. Seetõttu usub de Mistura, et olukord halveneb. Kuid see ei halvene, kui sinna sisenevad Süüria seadusliku valitsuse väed - see tagab riigi territoriaalse terviklikkuse," ütles Vladimir Fitin.

Ameerika Ühendriigid ja tema liitlased viivad alates 2014. aastast Iraagis ja Süürias läbi ISIS*e vastast operatsiooni ning Süürias tegutsevad nad ilma riigi seaduslike võimude loata, kes käsitavad sellist tegevust okupatsioonina. Riigis oli umbes kaks tuhat Ameerika sõjaväelast, kes koos kurdi relvaüksustega kontrollisid piirkondi riigi ida- ja kirdeosas, mis on rikkad loodusvarade poolest.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

62
Tagid:
Staffan de Mistura, ÜRO, USA, Süüria
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde