Главный редактор телеканала RT Маргарита Симоньян на выставке, посвящённой 10-летию вещания Russia Today

Simonjan Sputniku ajakirjanike nimekirja avaldamisest Timesis: "Head 1933 aastat!"

56
(Uuendatud 13:36 24.12.2018)
Vastuseks ajakirjanike isiklike andmete avaldamisele ajalehes The Times, õnnitles teabeagentuuri Sputnik ja televisioonikanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan Ühendkuningriiki saabuva 1933. aasta puhul.

TALLINN, 24. detsember - Sputnik.  Briti ajaleht süüdistas kaheksat Sputniku Briti büroo töötajat "infosõjas" Londoni vastu ja avaldas nende fotod koos ametinimetustega. Lisaks kutsus artikkel valitsust üles agentuuri ajakirjanike kogu vara konfiskeerima.

Zahharova andis hinnangu BBC tööstiilile: vapustav küünilisus >>

"The Times avaldas fotodega nimekirja meie Briti ajakirjanikest pealkirja all "Kremli marionetid". Toredat saabuvat 1933. aastat teile, mu kallid Briti sõbrad", kirjutas Simonjan oma telegrammikanalis.

Aastal 1933 tuli Saksamaal võimule Adolf Hitler. Samal aastal võttis ta vastu dekreedi "Saksa rahva kaitse kohta", mis andis valitsusele poliitiliste ürituste ja ajakirjanduse üle täieliku kontrolli ning kogu riigis algas vaenlaste otsimise kampaania.

Isiklike andmete avaldamine

Riigile ohtu kujutavate ajakirjanike andmete avaldamise praktikale pani aluse Ukraina veebisait "Mirotvorets", mis paigutab oma lehtedele Ukraina, Vene ja Lääne meediatöötajate isikuandmeid, sealhulgas nende koduseid aadresse.

Kanada valitsuse nõusolekul sealsetes serverites paikneva "Mirotvoretsi" tegevus on hukka mõistetud nii Moskvas kui ka välismaal.

Der Spiegeli ajakirjanik pettis lugejatelt ka raha välja >>

Detsembri alguses, pärast OSCE nõupidamist Milanos, võeti vastu ajakirjanike turvalisuse puudutav dokument. Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles, et see otsus "näitab muret meelevaldse ja ebaseadusliku sekkumise üle ajakirjanike eraellu, mis võib ohustada nende julgeolekut."

Londoni Venemaa-vastased projektid

Timesi sõnul levib Suurbritannias kahtlus, et "Kreml toetas küberrünnakut Statecrafti (Institute for Statecraft, IFS) instituudi vastu, mis loodi Venemaalt pärineva teabe vastu võitlemiseks.

Instituuti rahastab Ühendkuningriigi välisministeerium, alates 2017. aastast on tegevuseks eraldatud rohkem kui 2,2 miljonit naela.

Margarita Simonjan, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja
© Sputnik / Виталий Белоусов

Eelmisel reedel ilmus internetis IFS-i aruanne, mille kohaselt koostas üks instituudi töötajaist kaheksa RT vastu suunatud kaebust Briti meediajärelvalveorganile Ofcom.

Üheks IFSi projektiks on Integrity Initiative: novembris avaldasid Anonymous'e häkkerid seda puudutavad dokumendid, millest järeldub, et London kasutas organisatsiooni mitmete Euroopa riikide siseasjadesse sekkumiseks ja Moskva vastu suunatud infosõja pidamiseks.

Kõige ilmekam näide on operatsioon Moncloa: Suurbritannia otsustas takistada Pedro Bañose nimetamist Hispaania sisejulgeolekuvalitsuse direktori ametikohale. Häkkerite poolt saadud dokumentidest järeldub, et organisatsiooni Hispaania haru korraldas kohalikus meedias kampaania, esitades Bañost Venemaa toetajana.

56
Tagid:
poliitika, ajakirjanik, Sputnik, Margarita Simonjan, The Times
Teema:
Meedialahingud (290)
Samal teemal
Professor Morgan: miks ma RT-d täielikult toetan
Kuidas vastati Venemaal Londoni "hädakisale" RT suhtes
Prantsusmaa võimud soovitasid mitte akrediteerida RT ja Sputniku ajakirjanikke
RT keelustamise korral vastab Moskva Londonile samaga
Maria Zahharova rääkis, milleks loodi Sputnik
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde