Кейт Пентус-Розиманнус

Miks Eestis "sekkumisest" leierdatakse

130
(Uuendatud 12:22 20.12.2018)
Kaks kuud enne parlamendivalimisi hakati Eestis äkki muretsema võõrvõimude sekkumise pärast valimisprotsessi. Mis tegelikult selliste väidete taga on, selgitas politoloog ja Eesti Ühinenud Vasakpartei (EÜVP) liige Aleksandr Apolinski.

TALLINN, 20. detsember - Sputnik. Valimiskampaania on täies hoos, nii et kandidaatide avaldustesse tuleks suhtuda ettevaatlikult, märkis Aleksandr Apolinski oma kommentaaris portaalile Sputnik Eesti.

Tema sõnul on reformierakondlase Keit Pentus-Rosimannuse tõstatatud välismaise "sekkumiste" oht parlamendivalimistel "puhas poliitika, ei muud". Veelgi enam, tema sõnul ei tasu spekuleerida kas Pentus-Rosimannus pidas võimalikest "sekkumistest" rääkides silmas Venemaad.

Ratas: parlamendivalimiste eel valetatakse rahvale >>

"Tõenäoliselt rääkis ta võimalikest tehnoloogiatest, mida valimisvõitluses (riigisiseselt - toim.) kasutatakse," ütles Apolinski, rõhutades, et selliseid tehnikaid kasutavad kõik erakonnad.

Stenbocki maja
© Sputnik / Денис Грабусов

Tema sõnul võib sellise sekkumise näitena nimetada Pervõi Baltiiski Kanali (PBK - Läti telekanal, mis on loodud vene "Pervõi kanali" programmides edastamiseks Balti riikides) programme.

Politoloog usub, et valitseva Keskerakonnaga koostöös edestab see kanal maksumaksja raha eest ainult keskerakondlaste huve teenivaid saateid. See ongi tema arvates "sekkumine" valimisprotsessi.

Sputnik Eesti on kirjutanud Riigikogu väliskomisjoni järeldusest, et eelseisvaid Riigikogu valimisi tuleb kaitsta väliste sekkumiste eest.

Komisjoni reformierakondlasest liikme Keit Pentus-Rosimannuse sõnul on ta teadlik valimistesse sekkumistest teistes riikides, mistõttu oleks ohtlik arvata, et Eesti on ainus riik Euroopas, kus seda juhtuda ei saa. 

Poliitik kutsus üles suhtuma sellesse ohtu väga tõsiselt ja olema valmis "vastulööki andma".

Pentus-Rosimannus märkis, et sel eesmärgil võidakse kasutada eelkõige välisagente, kes loovad üldise usaldamatuse õhkkonna, tegelevad pingete suurendamise ja ühiskonna lõhestamisega.

EKRE partei pastakad
© Sputnik / Вадим Анцупов

Parlamendivalimised 2019

Parlamendivalimised Eestis toimuvad veebruaris-märtsis 2019, eel- ja elektrooniline hääletus 21.-27. veebruarini, hääletuspäev on 3. märts 2019. Valimisõigus on 972 515 Eesti kodanikul. Enamik valijatest, 271 985 inimest, elab Tallinnas.

Detsembrikuu küsitluse kohaselt on Eesti poliitiliste jõudude populaarsuselt esikohal Keskerakond, kelle poolt on valmis hääletama 31% valijatest, teisel kohal on Reformierakond - 21% toetusega, kolmandal konservatiivne rahvaerakond (EKRE) - 18%.

130
Samal teemal
Esmaspäeval algab e-hääletamise keskkonna avalik testimine
President kuulutas välja riigikogu valimised
Politoloog: Ratase sõnad sanktsioonidest on takkakiitmine EL-le ja USA-le
Kommi-pastaka agitatsioon: kuidas Eesti poliitikud valijaid meelitavad