Andrus Ansip

Eurovolinik Ansip toetas USA rünnakut Huawei vastu

42
Huawei finantsdirektori vahistamist kommenteerides ütles Euroopa Komisjoni asepresident ja ühtse digitaalturu volinik Andrus Ansip, et on mures Hiina elektroonikatootjate pärast, kuna nad kõik teevad koostööd luureteenistustega.

TALLINN, 8. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. kmvfhEesti eurovolinik Andrus Ansip võib sattuda kahtluse alla Brüsseli otsuse rikkumises, mis lubas karistada liikmesriike, ettevõtteid ja ametnikke, kes aitavad kaasa USA ühepoolselt kehtestatud Iraani-vastaste sanktsioonide rakendamisele. Eesti esindaja Euroopa Komisjonis avaldas toetust Huawei töötaja vahistamisele Kanadas, keda süüdistatakse Iraani vastu suunatud USA sanktsioonide rikkumises.

Trumpi meeskond võttis Hiina miljardäri tütre pantvangi>>

USA-s leiutati totaalse kontrolli süsteem Hiinas
© Sputnik / Максим Богодвид

7. detsembril Brüsselis toimunud pressikonverentsil küsisid ajakirjanikud EL digitaalvoliniku Andrus Ansipi kommentaari palju kõmu tekitanud Huawei Technologies finantsdirektori Meng Wangzhou arreteerimisele Vancouveri lennujaamas, keda süüdistatakse väidetavalt Iraaniga kauplemises.

Eesti endine peaminister vastas, et "me peaksime muretsema" selliste Hiina telekommunikatsiooniettevõtete pärast, nagu Huawei.

"Nad on sunnitud tegema koostööd luureteenistustega," ütles volinik Ansip (19.50 pressikonverentsi salvestuse algusest).

Ta lisas, et mõned Hiina ettevõtted on sunnitud varustama nutitelefonide tarkvara niinimetatud "tagaustega". "Olen alati olnud selliste tagauste vastu," ütles Ansip, märkides, et ei ole Kanadas toimunud sündmustega eriti kursis. Komisjoni volinik ei kommenteerinud Huawei finantsdirektori kahtlast vahistamist ega maininud Washingtoni poolt Teherani vastu kehtestatud sanktsioonide mittetunnistamist ELis.

Meng Wangzhou arreteerimise kuupäev ja põhjused tekitavad kahtlusi

Huawei teenis möödunud aastal ligi 90 miljardit eurot ja teda peetakse Hiinas eeskujuks ja heaks näiteks riigi saavutustest telekommunikatsiooni, elektroonika ja side valdkonnas, märgib Reuters Ansipi avaldusega seoses. Ettevõte on möödunud Ameerika Apple'ist ja on nüüd Samsungi järel teisel kohal müüdud nutitelefonide arvult maailmas. Huawei asutaja ja juht Ren Zhengfei on maailmas tuntud väga rikka ja mõjuka ettevõtjana, kellel on president Xi Jinpingi isiklik toetus. Tema tütar vahistati Washingtoni taotlusel Kanadas 1. detsembril, st peaaegu samaaegselt Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi ja tema Hiina kolleegi läbirääkimistega Buenos Aireses, kus puhkenud kaubandussõjas saavutati ajutine vaherahu.

Xinhua agentuuri teatel reageeris Peking Meng Wangzhou arreteerimisele teravalt ja nõudis selgitusi ning tema viivitamatut vabastamist, märkides, et ei ettevõte ega selle transiidilennult maha võetud finantsdirektor ei ole rikkunud Kanada ega Ameerika seadusi. Huawei reaktsioon vahejuhtumile oli arusaadavatel põhjustel tagasihoidlikum, ettevõtte aktsiate väärtus langes.

Huaweid kahtlustatakse USA luureteenistuste petmises

Selle aasta novembris kutsus Washington liitlasi üles loobuma Huawei toodetud seadmete kasutamisest, kuna USA-s kahtlustatakse ettevõtet oma eksporttoodangu varustamises nuhkvara ja —kiipidega. Siiani pole mingit alust uskuda, et need kahtlused oleksid kuidagi seotud skandaalsete avaldustega väidetavalt häkkimise otstarbel paigaldatud mikrokiipide tuvastamisest USA-sse tarnitud Hiina päritolu elektronplaatides.

Lisaks Ameerika Ühendriikidele on ka Austraalia, Uus-Meremaa ja mitmed suured Euroopa telekommunikatsiooniettevõtted viimastel kuudel teatanud oma keeldumisest Huawei tehnoloogia kasutamisest riigi ja uue põlvkonna sidesüsteemides. Üsna ootamatult tuli sarnane avaldus ka Tallinnast, kus Riigi infosüsteemide amet, nagu Sputnik Eesti juba teatas, "soovitas" mitte kasutada Huawei seadmeid riikliku või salajase teabe edastamisel, väites, et ettevõtte toodangut riiklikes struktuurides enam ei kasutata.

Meenutab konkurentsivõitluse räpaseid võtteid
Illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Штоль

Paljud eksperdid usuvad, et kogu see lugu Huawei vastu suunatud vahistamiste ja kahtlustustega lõhnab halvasti ja Eesti ei peaks kiirustama selle kampaaniaga liitumisega. Tundub, et Tallinn on oma suhete kujundamisel Hiinaga käitunud hooletult ja kipub Pekingit solvama, sest ei mõsta "asjade tegelikku seisu" ja tagamaid.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Paljud Euroopa ja maailma riigid valmistuvad telekommunikatsioonide üleminekuks uuele, viienda põlvkonna 5G juhtmeta andmesidesüsteemile ja globaalsete IT-sektori ettevõtete vahel käib juba tavainimeste jaoks nähtamatu "taplus" selle väikese, kuid väga kalli revolutsiooni jaoks vajalike seadmete hangete pärast.

Rünnak Huawei vastu võib osutuda eduka konkurendi vastu ettekavatsetud laimukampaaniaks või Washingtoni toetatavate korporatsioonide huvide kaitseaktsiooniks.

42
Tagid:
Huawei, Andrus Ansip, Hiina, Eesti
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde