Saksamaa ei loobu Kertši intsidendi pärast Nord Stream 2-st

Saksamaa ei loobu Kertši intsidendi pärast Nord Stream 2-st

33
(Uuendatud 12:28 05.12.2018)
Saksamaa välisminister Heiko Maas teatas 3. detsembril selgelt, et Berliin ei pea Venemaa piirivalvurite kokkupõrget Ukraina mereväelastega Kertši väinas piisavaks põhjuseks Saksamaa väljumiseks Vene-Saksa gaasijuhtmeprojektist Nord Stream 2.

TALLINN, 4. detsember — Sputnik, Aleksei Toom. Saksamaa ei kavatse Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2 projekti ilma jätta poliitilisest toetusest Moskva keeldumise pärast vabastada Ukraina mereväe laevad ja meeskonnad, kes on kinni peetud Venemaa riigipiiri rikkumise eest Kertši väinas. Saksamaa välisminister Heiko Maas teatas sellest 3. detsembril Berliinis toimunud pressikonverentsil.

Saksamaa selgitas: me ei loobu USA pärast Vene gaasist >>

Varem tegid mitmed Saksa poliitikud ettepaneku projekti piirata, et avaldada nii survet Venemaale. Väike grupp Saksamaa parlamendiliikmeid üritas veenda Berliini keelduma gaasiprojekti toetamisest, mis on põhjustanud mitmete Poola juhitavate EL riikide vastuseisu, mida aktiivselt toetab USA.

Ettekäändeks rünnakule 11 miljardile eurole hinnatava Vene-Saksa gaasijuhtme vastu, mille ehitamine on juba alanud, kasutavad poliitikud Venemaa piirivalvurite poolt kahe Ukraina mereväekaatri ja puksiiri ning nende meeskondade kinnipidamist.

Saksamaa välisminister Heiko Maas rääkis Reutersi teatel ajakirjanikele Berliinis ühisel pressikonverentsil Sloveenia kolleegi Miro Cerariga, et Nord Stream 2 oli ja jääb kommertsprojektiks, mida arendataks edasi isegi siis, kui Saksamaa partnerettevõtted sellest lahkuksid.

"See (gaasijuhe — toim.) ehitataks valmis niikuinii, kuid sel juhul ei kaitseks keegi Ukrainat läbivat alternatiivset gaasi transiidimarsruuti," ütles minister Maas 3. detsembril.

Kes veel peale Saksamaa võiks Ukraina kaitseks sõna poetada

Sellega andis Saksamaa peadiplomaat ühemõtteliselt mõista, et ainult sakslased suudavad Moskvat veenda mitte jätma Kiievit ilma kõigist gaasitransiidituludest.

"Just sellepärast peame oluliseks oma poliitilist osalust (projektis — toim.) säilitada," ütles Maas.

Minister märkis, et projektis osalemine annab Saksamaale täiendava võimaluse avaldada poliitilist survet, sealhulgas mõjutada Moskva otsuseid Venemaa gaasitransiidiks läbi Ukraina. Minister tuletas meelde, et eelmise aasta augustis arutas kantsler Angela Merkel seda küsimust president Vladimir Putiniga ja saavutas temalt lubaduse säilitada gaasitransiit läbi Ukraina ja järelikult jätkata makseid Kiievile.

Porošenko tegi ettepaneku tühistada sõprusleping Venemaaga >>

Praegu saab Ukraina eelkõige Slovakkiasse ja Austriasse suunduva Vene gaasi transpordisüsteemi nõuetekohase toimimise tagamise eest hinnanguliselt 1 kuni 2 miljardit eurot aastas. Kiiev on veendunud, et Läänemere põhja mööda kulgeva Nord Stream 2 gaasijuhtme käikuandmine võimaldab Moskval täielikult loobuda Ukraina transiidi kasutamisest ja Kiiev kaotab seetõttu oma majandusele üliolulise raha.

Venemaa president Vladimir Putin on murelikele Slovakkiale ja Austriale kinnitanud, et nad saavad jätkuvalt vajalikud gaasikogused läbi Ukraina, kuid see gaas moodustab vaid vähem kui kolmandiku sellest, mis praegu läbi Ukrainas olevate torude Kesk- ja Ida-Euroopasse liigub.

Kui poliitika ei aita, siis ilmselt…

Konservatiivide parlamendifraktsiooni välispoliitikaekspert Jürgen Hardt selgitab, et Nord Stream 2 vastu suunatud sanktsioone võib Kertši vahejuhtumi valguses kaaluda tulevikus, kui poliitilised jõupingutused (Ukraina meremeeste vabastamiseks – toim.) tulemusi ei anna.

Portaal Sputnik Eesti on varem teatanud, et 25. novembril toimunud piiririkkumise intsidenti hindas Moskva kui tõkestatud Kiievi tahtlikku provokatsiooni, mis ohustas sisepoliitilistel eesmärkidel tema mereväelaste tervist ja vabadust.

Kaks Ukraina mereväekaatrit ja puksiir sisenesid Venemaa territoriaalvetesse, sooritasid seal Venemaa teatel ohtlikke manöövreid ja keeldusid allumast Venemaa piirivalve korraldustele, mille tulemusena nad sunniti jõuga peatuma ja vahistati.

33
Tagid:
riigipiir, poliitika, rikkumine, majandus, Nord Stream 2, Heiko Maas, Kertši väin, Saksamaa, Ukraina, Venemaa
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde