Saudi Arabia's Crown Prince Mohammed bin Salman

G20 tippkohtumise väikesed apsud

105
(Uuendatud 11:25 01.12.2018)
Hilinejad, kellele vastu ei tuldud, ümbermõtlejad - kõik G20 tippkohtumisel osalevad maailmaliidrid ei tunne end mugavalt. Loodetavasti ei takista see konkreetsete tulemuste saavutamist.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Buenos Aireses toimub G20 tippkohtumine, mis kohtumiste osas ei olegi nii lihtne.

Saksa kantsler Angela Merkel ei jõudnud lennuki tehniliste probleemide tõttu ürituse alguseks kohale.

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump olevat vaevu lennuki pardale astununa ümber mõelnud üldse kellegagi kahepoolseid läbirääkimisi pidada. Kuid kas osutusid kuulujutud valeks või muutis Ameerika riigipea jälle meelt – igatahes näiteks Argentina presidendi Mauricio Macriga ta juba kohtus.

Nagu tema puhul ikka, varjutas läbirääkimiste sisulise osa Ameerika presidendi käitumine, kes viskas sünkroontõlke seadme põrandale, öeldes, et saab hispaania keeles räägitust paremini aru kui talle inglise keelde tõlgitult.

Skandaalse šleifi vedas endaga kaasa Prantsusmaa president. Protokolliteenistuse arusaamatuse tõttu ei tulnud Emmanuel Macroni lennukile keegi vastu, nii et ta surus tervituseks kätt hoopis kollase vestiga lennujaamatöötajatel. On sügavalt sümboolne, et selline ühtne vorm seondub Macroni-vastaste protestidega Prantsusmaal.

Ühispildistamise ajal proovis Macron muudkui tema kõrval seisnud Donald Trumpiga kätelda. Saksamaa liidukantsler Angela Merkel aga ei jõudnudki lennuki rikke tõttu ürituse alguseks kohale, muidu oleks temagagi midagi juhtunud.

Nagu ikka, ei olnud Vladimir Putin ja Donald Trump suure laua taga teineteise kõrval.

​Isegi enne istungit ei surunud nad teineteisel kätt. Venemaa liider tervitas tähelepanuväärselt, lüües patsi Saudi Araabia prints Mohammedi bin Salmanile, istus siis laua taha ja süvenes paberitesse, samal ajal kui Trump arutas midagi oma tütre Ivanka ja Ben Salmaniga.

​Ja siis Briti peaminister Teresa Mayga, kes ilmselt ei lase kunagi tujul langeda. Shinzo Abe hilines vaatamata Jaapani täpsusele koosoleku alguseks. Üldiselt juba algusest peale, läks kui mitte kõik, siis üsna palju kuidagi nihu.

No ja mis siis sellest – lõunamaa, kevad, mis sellel poolkeral ilmselt lõppemas on, küllap seegi mängis oma osa. Argentina pealinn tundub olevat valmis igasuguseks sündmuste arenguks.

Hamburg
© Фото : Наталья Бринкманн

Kui võrrelda seda Hamburgis toimunud eelmise tippkohtumisega, on siinne palju turvalisem. Hamburgis tundus, et saabuti anti-globalistide kokkutulekule, kes olid muutnud linna miitingute pidamise kohaks — magati telkides, põletati rehve ja tehti muidu igasuguseid rumalusi.

Buenos Aireses on turvaperimeeter tõenäoliselt suurem, aga võibolla töötavad õiguskaitseorganid paremini. Samal ajal tundub, et tippkohtumine ei sega linnakodanike elu: nad kõnnivad rahulikult ja teevad avalike jõumasinatega trenni. Autosid pole tänavatel palju – küllap on kehtestatud ikkagi ka mingeid piirangud.

Vladimir Putin lennutas siia ka oma auto ja liigub ringi oma uue Aurusega.

Kas Trumpiga või ilma, talle oli kavandatud väga tihe programm, mis lisaks suurematele sündmustele nagu BRICS ja RIC (Venemaa, India, Hiina) tippkohtumised ning G20 ise sisaldab ka kahepoolseid kohtumisi, millest mõned on juba toimunud.

Et vältida ebameeldivat üllatust, nagu juhtus hiljutisel APEC tippkohtumisel, kus lõppdeklaratsiooni teksti ei suudetudki kokku leppida, anti sherpadele (G20 liikmesriikide esindajatele) teksti kooskõlastamiseks ja mingisuguselegi kokkuleppele jõudmiseks kahe päeva asemel aega kolm päeva. Nii et vaatamata mitmesugustele möödalaskmistele saab tulemus sellel tippkohtumisel kindlasti olema.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

105
Tagid:
G20 kohtumine, Donald Trump, Vladimir Putin, Argentina, Venemaa
Teema:
G20 tippkohtumine Buenos Aireses (9)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde