Häkker. Illustreeriv foto

Häkkerid rääkisid briti venevaenulikust programmist

61
(Uuendatud 13:44 24.11.2018)
Häkkeriteühendus Anonymous teatas projekti Integrity Initiative tegevuse dokumentide avastamisest, mille kohaselt Ühendkuningriik võis nende arvates sekkuda Euroopa riikide siseasjadesse ja asuda infosõtta Venemaaga.

TALLINN, 24. november — Sputnik. Anonymouse võrgulehe andmetel asutati projekt 2015. aastal, seda rahastas Briti valitsus ning sellega olid seotud William Browder, Vladimir Ašurkov, kes on Aleksei Navalnõi (Venemaa tuntuim opositsionäär – toim.) mõttekaaslane ja teadlane Igor Sutjagin, kes mõisteti Venemaal 2004. aastal süüdi spionaaži eest ja kellele anti seejärel armu (hiljem võitis Venemaad Euroopa Inimõiguste Kohtus – toim.), edastab RIA Novosti.

Projekti eelarve 31. märtsil 2019 lõppeval eelarveaastal on hinnanguliselt 1,96 miljonit naela (2,51 miljonit dollarit). Projekti väidetav eesmärk on häkkerite võrgulehe teatel vastutegevus Venemaa inforünnakutele. Projekti toetajatena on nimetatud USA riigidepartemangu, NATOt ja Facebooki.

"Me oleme võrgustik"

Internetti lekkinud projekti "juhendmaterjalis" öeldakse, et see asutati 2015. aastal Briti mõttekoja "Riigihalduse instituut" poolt, "eesmärgiga pöörata poliitikute, mainekujundajate, arvamusliidrite ja teiste asjast huvitatud poolte tähelepanu ohtudele, mida kujutab endast Venemaa Ühendkuningriigi, Euroopa ja Põhja-Ameerikas demokraatlikele institutsioonidele."

Lavrov rääkis spionaažis süüdistatud venelaste reisist Haagi>>

Projekti enda võrgulehel öeldakse, et ta "ühendab Euroopa ja Põhja-Ameerika ühtsesse võrgustikku" neid, kes peavad vajalikuks astuda vastu Venemaale ja teistele riikidele, nagu Hiina, Iraan ja Venetsueela. Selleks teevad "ühenduse liikmed aktiivselt koostööd oma riigi poliitikute ja laia avalikkusega" ning jagavad võrgulehel teavet ja kogemusi.

"Me oleme kogu Euroopat hõlmav inimeste ja organisatsioonide võrgustik, mille eesmärk on paljastada ja võidelda propaganda ja valeteabega. Meie ühine eesmärk on õpetada, kuidas avastada valeteavet ja tuvastada selle allikaid," öeldakse organisatsiooni võrgulehel. See ei varja, et enamik selle liikmetest tegutsevad anonüümselt, viidates " disinformatsiooni levitajate, näiteks Kremli ja tema käsilaste agressiivsele tähelepanule".

Balti riike võib ähvardada uus arvutiviirus, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Мальгавко

Organisatsioon ei varja oma sidemeid valitsusega. "Võrgustiku tegevust koordineeritakse Ühendkuningriigist. Me ei ole valitsusasutus, kuid teeme kootööd valitsusasutuste ja ametkondadega, kes toetavad meie eesmärke," teatavad projekti korraldajad.

Uber langes hiiglasliku andmevarguse ohvriks>>

Mitmed avaldatud dokumendid näitavad, et projekti rahastatakse Ühendkuningriigi eelarvest — Välisministeeriumi dokumendipõhjadel koostatud rahastustaotlused, Euroopa riikide Briti saatkondades töötavate kontaktisikute nimekiri jne. Kontaktisikute e-posti aadressid kuuluvad Briti välisministeeriumile. RIA Novostil pole veel nende kommentaare.

Ühendkuningriigi välisministeeriumi esindaja ei eitanud väiteid projekti seotusest Suurbritannia ametivõimudega, öeldes, et valitsus tervitab projekti ulatuslikku avalikustamist.

"Teave Integrity Initiative programmi kohta on avalikult kättesaadav. Meil on hea meel tõdeda, et teave selle projekti kohta levib," ütles Briti välisministeeriumi pressiteenistus agentuurile RIA Novosti.

Ühendkuningriigi küberjulgeolekukeskust on sellekohastest teadetest teavitatud.

Browder, Ašurkov ja Sutjagin

Organisatsiooni potentsiaalsete töötajate hulgas on mitmeid tuntud isikuid. Esiteks rahandustegelane William Browder, endine suur portfelliinvesteerija Venemaal, kes praegu korraldab Moskva-vastaste sanktsioonide kehtestamist mitmes maailma riigis ja on Venemaal maksupettuste eest tagaselja süüdi mõistetud.

Nimekirjas on Aleksei Navalnõi mõttekaaslane, endine Venemaa Korruptsioonivastase võitluse fondi juht Vladimir Ašurkov, kes sai 2015. aastal varjupaiga Ühendkuningriigis. Venemaal süüdistatakse teda Navalnõi valimiskampaaniale tehtud annetustest 10 miljoni rubla omastamises Moskva linnapea valimiskampaania ajal 2013. aastal.

Häkkeri "käekirja" matkimine on käkitegu>>

Häkker
© Sputnik / Вадим Анцупов

Samuti on nimekirjas Igor Sutjagin — Venemaa Teaduste Akadeemia USA ja Kanada Instituudi endine töötaja, kes on Venemaal süüdi mõistetud riigireetmise eest. Ta oli nende nelja inimese hulgas, kes vahetati välja kümne USAs Venemaa kasuks ebaseadusliku tegevuse eest arreteeritud ja riigist välja saadetud inimese vastu.

Browderi, Ašurkovi ja Sutjagini nimesid sisaldav dokument ei selgita, millistes suhetes on nad Integrity Initsiative"ga ja millist koostööd täpselt nad sellega teevad. Dokumendil pole pealkirja. Dokumendil on isikute nimede taha kirjutatud, et nad kuuluvad organisatsiooni Briti haru mingisse "vene tuumiküksusesse", kuid ei kuulu võrgustikku, nagu teised nimekirjas olevad isikud. Mitu võrgustiku liiget on nimetatud vaid eesnimedega (Andrew, Maria) või isegi üldse ilma nimeta (lihtsalt "a").

Briti võrgustiku nimekirjas on GULAGist jutustava raamatu autor ja Pulitzeri auhinna võitja Anne Applebaum, Browderi Hermitage fondi töötaja Vadim Kleiner ja projekti StopFake.org asutaja Jevgeni Fedtšenko. Ameerika võrgustikku kuuluvatest isikutest on tuntuim Anders Oslund, kes töötab eksperdina Atlandi Nõukogu juures Washingtonis. Võrgustiku koordinaator on Mary Ellen Connell. Tema e-posti aadress on registreeritud USA valitsuse rahastatava USA mereväe analüüsikeskuse domeenile.

Oletatavad eesmärgid

Anonymous häkkerid oletavad, et projekti tegelik eesmärk on sekkuda Euroopa riikide siseasjadesse.

Illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Трефилов

"Projekti väidetav eesmärk on võidelda Venemaa propaganda ja Moskva hübriidrünnakute vastu. Üllaste kavatsuste varjus on Suurbritannia tegelikult Euroopas, Ameerika Ühendriikides ja Kanadas loonud ulatusliku teabealase salateenistuse, mis koosneb Londoni ekspertkeskuse juhtimisel tegutsevatest poliitika, sõjanduse, teaduse ja ajakirjanduse kogukonna esindajatest," seisab ühel Anonymous võrgulehel .

"Projekti raames on Ühendkuningriik korduvalt sekkunud Euroopa sõltumatute riikide siseasjadesse. Kõige eredam näide on operatsioon Moncloa Hispaanias. Suurbritannia otsustas seal takistada Pedro Bañose nimetamist Hispaania sisejulgeoleku ameti direktori ametikohale. Integrity Initiative Hispaania võrgustikul kulus selle ülesande täitmiseks vaid mõni tund," öeldakse veebilehel.

Lisatud dokumendist selgub, et organisatsiooni Hispaania võrgustik korraldas kohalikus meedias kampaania, et tutvustada Bañost kui Venemaa toetajat.

"Ühendkuningriigi valitsus peab varjust välja tulema ja oma kavatsused selgelt välja ütlema ja avalikustama Integrity Initsiative tegevuse tulemused, muidu me teeme seda ise," hoiatavad teabelekke autorid.

Vahendid ja tegevus

Välisministeeriumi rahastamisprojektide dokumendivormides on veerg, kuhu tuleb märkida, kust organisatsioon on saanud kaasrahastust. Kaasrahastajateks on olnud NATO avaliku diplomaatia valitsus, mis on eraldanud seminarideks 168 000 naela ja nn "partnerorganisatsioonid" 70 000 naela toetusrahaga. Leedu Kaitseministeerium eraldas kohaliku võrgustiku loomiseks strateegilise kommunikatsiooni meeskonna ja 20 000 naelsterlingit. USA riigidepartemang eraldas "teadusuuringute ja levitustegevuseks" 250 000 naela. Lisaks on 100 000 naela "teadusuuringuteks ja haridustegevuseks" eraldanud Facebook.

Eesti menetleb Vene häkkeri asüülipalvet tavakorras>>

2019. aasta märtsini kestva eelarveaasta rahastustaotlusel on lahti kirjutatud laialdane infoalane vastutegevus Venemaale. Selleks on olnud võrgustiku loomine 9 riigis, haridusürituste korraldamine, riikide aruannete koostamine, ekspertvõrgustiku loomine Brüsselis. Lisaks on märgitud koostöö erinevate riikide välis- ja kaitseministeeriumidega eesmärgiga innustada neid looma organisatsioone "Venemaa ohtude" uurimiseks ja nende vastu võitlemiseks.

Eraldatakse vahendid "Venemaa propaganda" ning väidetava väärteabe toimimispõhimõtete ja meetodite põhjalikuks uurimiseks. Samuti jälgitakse Moskva tähelepanu osutamist sellistele rahvusvahelistele üritustele nagu valimised, tippkohtumised, sõjalised õppused jne. Ühtlasi kavatsetakse ette valmistada juhtkonda võitluseks desinformatsiooniga ja korraldada uuringuid venekeelsete kogukondade meeleoludest Balti riikides, Saksamaal ja teistes riikides.

Suur teavitusprogramm, sealhulgas multimeedia vormis, kavatsetakse varustada inglise- ja venekeelsete tõlgetega. Lisaks omapoolsele monitooringule kuulus organisatsiooni tegevusse ka oma seisukohtade levitamine mitmesugustes kanalites, sealhulgas sotsiaalvõrgustikes. Kavandati teabekampaaniaid "võitluseks väärkohtlemise vastu" ja meelelahutusprogramme, et mõjutada venekeelset elanikkonda mitmetes riikides. Lõpuks sooviti sisse viia "infosõja" kursusi mitmete ülikoolide programmidesse.

Projektist huvitatud isikute kirjeldused on üpris laialivalguvad, kuigi nendeks on märgitud "riikide valitsused ja rahvusvahelised institutsioonid". Veerus "Riskid" on viidatakse ohtudele, mida projekti autorid prognoosivad. Nendeks on "pahatahtlikud kohtuhagid", häkkerite rünnakud, maine- ja füüsilised rünnakud programmis osalejate suhtes, "negatiivne reklaam Venemaa või tema toetaja poolt", samuti "programmi juhtide ja ekspertide füüsiline kõrvaldamine".

Arvamused

Venemaa seadusandjad reageerisid häkkerite paljastustele nõudes nende täielikku uurimist. "Sõltumata sellest, kas häkkeritel on (teavet) või mitte, on ilmne, et Londoni järjepidev, eriti teabealane tegevus on selgelt suunatud Venemaa diskrediteerimisele. Seda võib nimetada kuidas iganes – rünnakuks või vastutegevuseks," ütles Venemaa Riigiduuma julgeolekukomitee liige Andrei Lugovoi agentuurile RIA Novosti.

Venemaa Riigiduuma julgeoleku ja korruptsioonivastase võitluse komisjoni liige Nikolai Rõžak pakkus intervjuus RIA Novostile välja, et kontrollitaks nende projektidega koostööd teinud isikute finantstegevust Venemaa õigusaktide võimaliku rikkumiste aspektist.

"Ma valmistan ette vastavat arupärimist Venemaa Föderatsiooni siseministrile, et välja töötada ettepanekud meie riigi küberjulgeoleku tagamiseks," lisas Riigiduuma riigikaitsekomitee asejuhataja Juri Švõtkin.

Venemaa Föderatsiooniõukogu rahvusvahelise komisjoni juht Konstantin Kossatšov kutsus üles mitte kiirustama süüdistuste esitamisega ja häkkerite oletusi uurima.

"Kahtlemata väärib see teave suurt tähelepanu ja põhjalikku uurimist. Erinevalt meie "ammustest sõpradest", kes juba viis minutit pärast sellise teabe ilmumist oleks esitanud oma parlamentidele sanktsioonide kehtestamist käsitleva uue seaduse eelnõu, pean ma oluliseks keskenduda tõendite kogumisele, mitte kiirele süüdistuse esitamisele, kui ahvatlev see ka ei tunduks," ütles Kossatšov agentuurile RIA Novosti.

"Arvan, et see pole viimane selline avaldatud teave," arvas Riigiduuma riigikaitsekomitee asejuht Andrei Krassov.

61
Tagid:
Integrity Initiative, infosõda, Anonymos, häkker, Ühendkuningriik, Euroopa, USA, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde