Suurbritannia tunnistas, et peab meediasõda kõigi Venemaa kodanikega, illustreeriv foto

Suurbritannia tunnistas, et peab meediasõda kõigi Venemaa kodanikega

65
(Uuendatud 16:16 22.11.2018)
Briti armee 77. brigaadi relvaks on meemid, viirusvideod ja miljonid libakontod sotsiaalvõrgustikes, mille abil nad Londonile vajalikke sõnumeid mitte midagi kahtlustavate briti infosõja ohvritele välja paiskavad.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor agentuurile RIA Novosti

Mõnikord otsustavad lääneriikide sõjaväelased, et on aeg korraldada järjekordne PR-aktsioon, et maksumaksjatele näidata, kuivõrd tõhusalt nad oma raha kasutavad. Väga sageli kaasatakse niisugustesse PR-aktsioonidesse kaastundlikke tsiviilisikutest ajakirjanikke, kellele näidatakse väikest osa sellest, mille peale kulutatakse sadu miljardeid dollareid või naelsterlingeid.

Briti armee küberüksus levitab teadlikult valeinfot ja võltsinguid >>

Meie, see tähendab nende jaoks, kes on lääne armeede sihikul (aga Venemaa on kõige kõrgemal tasemel kuulutatud USA ja tema satelliitide vaenlaseks), on kasulik heita pilk relvaarsenalidele ja meie kaaskodaniku diversioonimeetoditele, mida meie vastu juba rakendatakse ja seejuures kasutatakse neid tihtilugu meie kaaskodanike täielikul toetusel.

Kahjuks on meie oponendid hästi omandanud külma sõja kogemuse ja tegutsevad päris tõhusalt selle kallal, et Venemaa kordaks NSV Liidu saatust. See on ilmselge briti väljaande Wired ajakirjaniku skandaalsest reportaažist, mis vaatles seestpoolt seda, kuidas töötab Suurbritannia sõjaväeüksus, mis on spetsialiseerunud infosõjale.

Briti armee 77. brigaadi relvaks on meemid, viirusvideod ja miljonid libakontod sotsiaalvõrgustikes, mille abil nad Londonile vajalikke sõnumeid mitte midagi kahtlustavate briti infosõja ohvritele välja paiskavad.

Ajakirjanik (kes tegelikult polegi ajakirjanik, vaid infosõdade valdkonnas uuringutega teheleva MTÜ kaastöötaja) ei varja nimekirja prioritetsetest piirkondadest, kus briti imfosõja spetsialistid tegutsevad: Venemaa, Hiina, Suurbritannia, Argentina, Iraan, Lähis-Ida, Korea RDV. Muidugi innitatakse, et kogu briti sõjaväelaste tegevus on keskendunud kaitsele vaenlaste (ennekõike Venemaa) teaberünnakute eest.

Aga samas kõrval teatatakse, et briti "teabebrigaadid" töötavad teatud elanikkonna rühmi Venemaal (aga ka Hiinas, Iraanis jne) silmas pidades. Kerge taibata, et briti sõjaväelased ei tegutse teabeväljadel ja suhtlusvõrgustikes sugugi mitte selleks, et seal arukat, head ja igavikulist laiali külvata.

Öeldakse, et sõda on poliitika jätkamine teiste vahenditega, kuid tänapäevane sõda on ennekõike ulatuslik turundusoperatsioon. Venelastesse "immutatakse" viha ja põlgust omaenese riigi, ajaloo, kaaskodanike, võimude ja armee vastu, kasutades neidsamu võtteid, mille abil rahvusvahelised korporatsioonid reklaamivad autosid ja mullivett.

Nagu märgitakse, on "üle poole (77. brigaadi sõjaväelastest – toim.) "reservväelased tsiviilühiskonnast", kes on töötanud täiskoormusega turunduses või tarbijauuringute vallas". Vaat kuidas kirjeldatakse "sisemist köögipoolt", kus väljapaisatavat infot koku ja valmis küpsetatakse:

Väike abi Leedu sõpradelt Ühendkuningriigi 77. brigaadile >>

"Üks tubadest on paigaks auditooriumiuuringutele: nende koosseis, demograafilised tunnusjooned ja inimeste harjumused, kelleni jõuda tahetakse. Teine tuba on koht "suhtumiste ja meeleolude" mõistmisele keskendunud analüüsiks, mida annab sotsiaalvõrgustike suurtest andmemassiividest välja joonistada. Teine tuba on täis ohvitsere, kes on hõivatud video-ja audiosisu tootmisega. Veel ühes kohas analüüsivad luurespetsialistide meeskonnad suure hoolega seda, kuidas sõnumeid (auditooriumi poolt – toim.) vastu võetakse, ja arutavad, kuidas neid veelgi toimivamaiks muuta."

On väga tõenäoline, et kui vene sotsiaalvõrgustike tavakasutajad järjekorelt satuvad paanilisele viiruslikule videoklipile selle kohta, millises hukkaläinud riigis nad elavad, ei asu selle autorid mitte Venemaal, vaid Londonis. See ei tähenda, et riigis probleeme pole ja neid pole vaja arutada. Kuid see tähendab, et tegelikele probleemidele võltsituid, liiatigi meie geopoliitiliste oponentide poolt "üle vindi keeratuid" lisada on vähemasti rumal. Enimal juhul aga kisub see teadlikult destruktiivseks tegevuseks.

Võib meenutada, millise kergusega briti armee 77. brigaadi eelkäijad külma sõja ajal, veel enne igasuguseid sotsiaalvõrgustikke NSV Liitu põrmustasid, kui maailma kõige paljulugevam riik justnagu hüpnoosi all otsustas vahetada suurriigi staatuse lootuse vastu elada otsekui Hollywoodi filmides. See ei tähenda, et Nõukogude Liidus probleeme ei olnud ja et neist polnud vaja kõnelda. See tähendab, et ligipääs legandaarsele 300 vorstisordile oli võimalik saada ilma 20. sajandi suurima geopoliitilise katastroofita.

Nagu briti sõjaväelased ise tunnistavad, on nende töös "valgeid", "halle" ja "musti" operatsioone. See tähendab operatsioone, mil piisab tõerääkimisest, ja operatsioone, kus tõde tuleb segada valega, ja operatsioone, mis põhinevad üksnes valel. Tõsi küll, Wiredi artiklis kinnitatakse, et ilmselget valet kasutatakse ainult neil juhtudel, kui jutt käib võitlusest "mässuliste, terroristide ja piraatidega", kuid peab olema väga naiivne, et seda uskuda.

Ning veel tuleb meenutada, et "mässulisteks" nimetatakse Suurbritannias näiteks Donbassi vabariikide pooldajaid, USA poliitikute seas aga (s.t nende seas, kes avaldavad otsustavat mõju sellele, kuidas NATO toimib) on väga menukas mõte sellest, et Venemaa on "terrorismi sponsor-riik".

Meie (Venemaa — toim.) suhtes on absoluutselt kõik lubatav. Hiina ja Venemaa – need on ekistentsiaalsed ohud, millega USA ja tema liitlased NATO-s (seega ka Suurbritannia) kavatsevad võidelda nii agaralt, kui see üldse võimalik on, nagu nende riikide sõjaväeliste ametkondade avaldustest ja ametlikest dokumentidest selgesti järeldub.

Väärib märkimist, et briti meedia püüab tegelikult veenda omaenese auditooriumit selles, et teabeoperatsioone üldse (ja eeskätt 77. brigaadi omi) on tarvis sõjaks Venemaa ja terroristidega ning seega tuleb kogu lääne "infosõjaväele" andeks anda need üleastumised brittidest reakodanike privaatsuse vastu, millest Edward Snowden ja Glenn Greenwald omal ajal teavitasid.

USA-s "leiutati" totaalse kontrolli süsteem Hiinas >>

Siis, tuletagem meelde, sai maailma avalikkus teada, et briti spioonid kasutavad tervet arsenali ebaseaduslikke meetodeid muuhulgas ka siseriiklike poliitiliste vastaste survestamiseks: diskrediteeritakse opositsionilisi poliitikuid ja organisatsioone, kruvitakse kinni poliitiliste videote vaatamisi, suletakse "ebausaldusväärsete kasutajate" postkaste ja isiklikke sõnumeid ning terved robottrollide armeed kujundavad sotsiaalvõrgustike tavakasutajateks maskeerunult "avalikku survet", mida on vaja toetamaks nende või teiste poliitiliste poliitiliste otsuste vastuvõtmist.

Nüüd seletatakse lääne auditooriumile, et need, kes sellega tegelevad, peavad tegelikult meeleheitlikku võitlust Venemaa infoagressiooniga. Ning seega tuleb neist aru saada, andestada ja nende lehekülge sotsiaalvõrgustikus laikida.

Samas ei saa öelda, et Suurbritannia sõjaväelased ja USA poliitikud teesklevad, kui näitavad üheaegselt üles raevu ja paanikat, seistes silmisti Venemaa kõige tagasihoidlikumate katsetega lääne teabevälja mõjutada, isegi kui jutt käib reklaamisedt suhtlyusvõrgustikes, millele on kulutatud alla kümne naelsterlingi. Nad teavad, kuivõrd palju tõhusam ja destruktiivsem võib olla teaberelv.

Öeldakse, et 21. sajand on kutseliste sõjaväelaste ja "kõrgtehnoloogiliste sõdade" sajand, kus enam ei hakka osalema kaevikutses istuvad mitmemiljonilised armeed. Võib-olla nii ongi, kuid ei saa jätta märkamata, et rindejoon kulgeb praegu otse sotsiaalvõrgustike lehekülgi pidi ning viirusvideod võivad olla isegi destruktiivsemad kui kunagiste aegade tankirünnakud.

Tahes-tahtmata saab iga suhtlusvõrgustike kasutaja ühel või teisel moel infosõdade osaliseks, isegi kui ta on 100% kindel, et mingeid infosõdu pole olemas. Nendes tingimustes on kodanike valvsus, terve mõistus ja külmavereline patriotism kodumaa kaitsmise osisteks, mida oma tähtsuse poolest võib täiesti võrrelda õhutõrjesüsteemidega.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

65
Tagid:
libakonto, libauudis, valeinformatsioon, 77. brigaad, sotsiaalvõrgustik, sõjavägi, armee, Suurbritannia, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde