Mis on Putini Londoni kesklinna ilmumise taga

Mis on Putini Londoni kesklinna ilmumise taga

71
(Uuendatud 11:23 14.11.2018)
Eelmise nädala lõpul arutasid britid elavalt Vladimir Putini ootamatut ilmumist Londoni kesklinna. Ei, Venemaa president ei käinud Ühendkuningriigis, kuid mitmel pool ilmusid Londoni tänavatele plakatid, mis kujutasid silma pilgutavat Putinit.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Ühel neist oli kiri "Brexit means Bяexit" (vene tähestiku Я tähe kasutamine ladina R-i asemel sümboliseerib ingliskeelsetes riikides venepärasust), teisel "Tähistagem puna-valge-sinist Brexitit" ("Lets celebrate a Red, White and Blue Brexit"), kolmandal kujutati endist Briti välisminister Boris Johnsonit vene lipuga käes ja all kiri: "Thank you, Boяis"("Aitäh, Boяis!").

Londoni tänavatele ilmusid Putini pildiga bännerid >>

Plakatid polnud Londoni tänavatel kaua. Selgus, et need olid üles pandud ebaseaduslikult ja stendide omanikud ei teadnud neist midagi. Kogu see ekstsentrilisus kandis nime "Proud Bear" ("Uhke karu"). Plakatitel kujutatud võrguleheaadressile minnes selgus, et selle nime taga peidab end "Venemaa GRU agentide kollektiiv, kes on läbinud digitaaltehnoloogiaalase ümberõppe".

"Oleme juba aastaid aidanud Ühendkuningriigi elanikel Euroopa Liidust vabaneda," kuulutavad "karud" uhkelt. Sama võrguleht käivitas ka rahakogumise vastavasisuliste reklaamide paigutamiseks Euroopa suurimale reklaamtahvlile Londoni Waterloo raudteejaama lähedal. Teoreetiliselt peaks seal olema kirjutatud: "Värvime Inglismaad puna-valge-siniseks!" (Venemaa lipuvärvid – toim.)

Londoni City loojang — Ukrainal lubatakse Moskvale miljardeid mitte tagastada >>

Tõsi, raha annetatakse üsna loiult — nädala alguse seisuga olid "karud" kogunud pisut üle kahe tuhande naela vajalikust 55 tuhandest. Briti ajalehed reageerisid sellele sündmusele suuremeelselt, nagu oleks tegemist süütu tembuga.

Neid ei häirinud isegi asjaolu, et "Uhke karu" nime all esinevate prankeritega kontakteeruda püüdnud Press Association ajakirjanik avastas, et nad kasutavad Ukraina telefoninumbrit.

Mingit avalduste tormi nõudmisega uurida välisriigi sekkumist Suurbritannia siseasjadesse ei järgnenud. Keegi ei moodustanud parlamendis spetsiaalset uurimiskomisjoni. Need, kes sekkusid on ju "õiged karud".

Kõik see toimub ägeneva uue Brexiti rahvahääletuse nõudmise kampaania ja sellega kaasneva hüsteeria taustal, et 2016. aasta referendumil toimus "Venemaa sekkumine", mida on juba uurinud kõik võimalikud ja võimatud osapooled. Tuletame meelde: selle põhjaliku uurimise tulemuseks oli järeldus, et mingid "Vene trollid" kulutasid Brexitile tohutu summa: vähem kui ühe dollari ehk täpsemalt 73 Briti penni.

Euroopa Liidust väljumise vastased keelduvad visalt tunnistamast selget fakti: miljonid britid hääletasid teadlikult, ilma igasuguse väliste sekkumiseta, selle poolt. Õigemini hoolimata sellest, et peaaegu kõik välisriikide juhid, sealhulgas USA president Barack Obama, sekkusid 2016. aasta referendumile eelnenud kampaaniasse ja kutsusid üles hääletama selle vastu, oli see jälle "õige sekkumine".

Eelmisel nädalal viskas uue rahvahääletuse kampaania lõkkesse puid OpenDemocracy'i fond, mida peetakse üleval miljardär George Soros'e rahadega. See fond võitleb avalikult Euroopa Liidust väljaastumise pooldamise liikumise peamise sponsori, miljonär Arron Banksiga ja püüab tõestada tolle seost Venemaaga.

Siiani on kõik läbiviidud uurimised (Banks käis selle pärast isegi parlamendikomisjoni ees) esitanud selle peamise "tõendusmaterjalina" vaid asjaolu, et sponsor on aastaid olnud abielus venelannaga.

Nüüd väidab OpenDemocracy, et Banksile kuuluv kindlustusselts kulutas rahvahääletuse andmete töötlemisele teatud ressurssi (peamiselt inimtööjõudu). Kuna seda ei deklareeritud, alustati kriminaalmenetlust. Tõsi, isegi kui rikkumine tõestatakse, ähvardab ELst lahkumise kampaania korraldajaid maksimaalselt kuni 135 tuhande naelane rahatrahv.

Poola soovib miljardeid >>

Banks ise eitas korduvalt oma süüd ja märkis, et Brexiti vastased kasutasid piiramatult välisriigi kodaniku George Sorose (tal on USA pass) raha, kuid keegi ei uurinud nende päritolu ega välismaist sekkumist. Selle põhjused on mõistetavad: Sorose raha kulutati vaid "õilsatel eesmärkidel" — Euroopa Liidu toetuseks.

Uue rahvahääletuse kampaaniat aetakse laia joonega, kogutakse rohkelt allkirju üha uutele petitsioonidele ja korraldatakse üsna rahvarohkeid miitinguid. Kuid kuidas Soros ja tema kaaslased ka ei pingutakse, pooldavad seda uut rahvahääletust vaid 18% brittidest.

Briti juhtiva sotsioloogi, professor John Curtisi sõnul ei ole praegu "veenvaid tõendeid (avaliku arvamuse – aut.) muutumise kohta kordusreferendumi korraldamise küsimuses". See tähendab, et isegi nende seas, kes peavad Brexitit riigile hukatuslikuks, ei soovita uuesti Ühendkuningriiki lõhestavat kampaaniat.

Nagu märkis tabavalt Financial Timesi (üks saareriigi "Euroopa-meelsemaid" ajalehti) peatoimetaja Robert Shrimsley, on kordusreferendumis riigile palju rohkem ohte, kui Brexitis endas.

Just nende jõupingutuste mõttetustega ongi seletatavad Brexit vastaste katsed kasutada igasuguste Ukraina telefoninumbritega "Uhkete karude" provokatiivset, kuid ilmselgelt rumalat tegevust.

Seepärast näeme me X tunni lähenedes (Ühendkuningriigi lahkumine EL-st peab toimuma 29. märtsil 2019) selle hüsteeria tugevnemist, millega, meeldigu see meile või mitte, proovivad kõikvõimalikud Euroopa-meelsed toetusteõgijad siduda Venemaad, Putinit, venelannadest abikaasasid, mitmesuguseid "karusid" balalaikade ja samovaridega. Teistmoodi nad enam ei oskagi.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

71
Tagid:
Bяexit, plakat, poliitika, Brexit, Vladimir Putin, Suurbritannia, Ukraina, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde