Gaasijuhe South Stream

EL jagab juhiseid Serbia energeetikale: kui leiba ei ole, sööge kooki

59
(Uuendatud 20:19 12.11.2018)
Soovitades tungivalt Serbial "vene leivalt" Venemaa gaasi näol üle minna kallihinnalistele sõnnikust, tuulest ja päikesest küpsetatud energia-"kookidele", on Euroopa Liit võrreldav pea kaotanud Prantsuse kuningannaga.

TALLINN, 12. november — Sputnik. Brüssel soovitab Serbiale ületada sõltuvus Venemaa gaasist, pakkumata välja vähimatki alternatiivi, ja soovitab tõsimeeli hakata kontinentaalse kliima ja külma talvega riigil "tuginema" üksnes taastuvatele energiaallikatele, teatas Sputnik Србиjа.

Nord Stream 2 >>

Seevastu Venemaa gaasi peal "kükitavale" Austrialt, Ungarile, Tšehhile ja Slovakkiale ei esita Euroopa Liit palvet sõnniku-, tuule- ja päikeseenergiale üle minna, rääkimata juba Saksamaast oma Nord Stream 2-ga.

Serbia president Aleksandr Vučić
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Vene gaas Serbia tuleviku pandina

Euroopa Parlamendi välisasjade komisjoni aruandes sisaldub pöördumine Serbia poole üleskutsega "töötada välja energiapoliitika, mis on suunatud Venemaa gaasitarnetest sõltumise vähendamisele ning mitmekesistada riigis elektrienergia tootmise allikaid orienteerumisega teistele, taastuvatele energiaallikatele."

Serbia arutab Venemaaga aktiivselt võimalusi "liitumiseks" gaasijuhtmega Turkish Stream ning Serbia president Aleksandar Vučić on korduvalt, muuhulgas oma viimatises intervjuus Sputnikule väitnud, et Venemaa gaas on riigile hädavajalik.

"Me sõltume sajaprotsendiliselt Venemaa gaasist. Ma ei tea, milliseks kujunevad edaspidised suhted Venemaa ja Ukraina vahel, kuid minu töö seisneb selles, et teha kõik sedaviisi, et Serbia oleks takistusteta gaasiga varustatud. Sest see on meie edasise arengu tingimus ja Serbia industrialiseerimise aluspõhi," rõhutas ta.

Президент республики Сербии Александр Вучич
© Sputnik / Максим Блинов
Serbia president Aleksandar Vučić

Euroopa Parlament tuletab samal ajal meelde, et Belgrad saab EL-ilt finantsabi.

EL-i nõuanded on eluvõõrad

Energeetikavaldkonna ekspert Jelena Putnikovitš lausus, et Brüsseli soovitustel on palju ühist Marie-Antoinette´i tuntud soovitusega nälgivale rahvale: "Teil ei ole leiba? No sööge siis kooke!" Tema hinnangul näitab see kõik, kuivõrd vähe mõistab Euroopa Liit energiamajanduse olukorda mitte ainult Serbias, vaid ka Balkanil tervikuna.

"Või on nad unustanud, et pärast Ukraina kaudu kulgenud vene gaasitransiidi peatumist on inimesi Bulgaarias lihtsalt külma kätte surnud?" kritiseeris Putnikovitš Brüsseli soovitust.

"Öelda riigile, kes on oma energiamajandust ümber kujundamas, kes püüab kivisöel töötavaid soojuselektrijaami kaasajastada, et ta peab Venemaa gaasi taastuvate energiaressursside vastu välja vahetama, on enam kui julgustükk. Selge see, et kõne all on kampaania alustamine gaasijuhtme rajamise vastu, mis võimaldaks Venemaa gaasi Serbia ja Bulgaaria kaudu Austriasse ja Ungarisse toimetada," märkis Sputniku vestluskaaslane.

Nord Stream 2 muutus ootamatult Tšehhi Vabariigile kasulikuks >>

Tema sõnul saab Serbia vene gaasi üksnes läbi Ukraina territooriumi ja sedasama gaasi tarbivad ka riigid, kes on EL-i liikmeteks. "Aga kas Tšehhi, Slovakkia, Austria ja Ungari on keelanud Venemaalt gaasi osta? Kas Saksamaa kavatseb Nord Stream 2 rajamisest seepärast loobuda, et tal tuleks Venemaa gaasist eemale hoida?" on Putnikovitš hämmingus.

"Juhul kui kõik teised Euroopa riigid lakkavad Venemaa gaasi ostmast, eks siis las ka Serbia… Aga me teame, et Saksamaa rajas Nord Streami ja ehitab nüüd selle teist haru, ning Euroopa Liidu ja Venemaa majanduslik koostöö areneb edasi vaatamata kõigile venevastastele sanktsioonidele.

Tänavu on Venemaa gaasi import Euroopasse ainult kasvanud ja päris naeruväärne on hakata "varblasi tulistama", keskendudes nimelt Serbiale, kelle gaasitarbimus jääb kogu Euroopa summaarse tarbimisega võrreldes statistilise vea tasemele," selgitab ekspert.

Brüsseli selja taga seisab Washington

Ta tuletas meelde, et South Streami projekt, mille kaudu Venemaa gaas peaks jõudma Balkanile ning sealtkaudu Põhja- ja Lääne-Euroopasse, sai Brüsseli ja Washingtoni nõudmisel suletud.

"Kui algas Turkish Streami ehitamine, oli Brüssel vait, vaikisid ka Balkanimaade poliitikud, vaikisid kõik peale Ungari. Ilmselge, et Brüssel tegutseb USA surve all," rõhutas Sputniku vestluskaaslane.

"Tegelikult seisab Brüssel, soovitades Serbial Venemaa gaasist loobuda, vastu Venemaa gaasi transiidile läbi Balkani. Huvitav, et selle sõnumi saame me just siis, kui muutub üha ilmselgemaks, et gaasijuhtme Trans Adriatic Pipeline ehitamine, mida meile alternatiivina välja pakuti, hilineb. Ehkki Serbia jaoks ei kujunenuks see mitte mingisuguseks alternatiiviks, sest Serbiale pole selles gaasitarneid ette nähtud," sedastas Putnikovitš.

59
Tagid:
poliitika, gaasijuhe, gaas, majandus, South Stream, Nord Stream 2, EL, Brüssel, Serbia, Saksamaa, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde