Ühendkuningriigis avastati tuhandeid vene spioone, illustreeriv foto

Paariks loe: Ühendkuningriigis "avastati" tuhandeid "vene spioone"

54
(Uuendatud 19:05 11.11.2018)
"Putin näeb ja kuuleb kõike: kuidas Venemaa eriteenused Ühendkuningriiki ohustavad." See on ainult Briti teadlaste ettekande "müts". Edasi tuleb kõik muu - nad teavad, kust kõrvad kasvavad. Mis siin rääkida – Cambridge.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Alles nüüd, 13 aasta pärast selgus, miks "autoriteetne", nagu nad ise ütlevad, Briti välispoliitika uurimise ühing on nime saanud USA senaatori Henry Jacksoni aga mitte tema väga nõukogudevaenuliku seaduseparanduse kaasosalise Charles Vaniku järgi.

Spioonimaania Eestis: koodi veetakse autos, lugu meenutatakse märkmikust >>

Sellepärast, et kahtlaseid venelasi on Ühendkuningriigis nii palju, et luuast enam ei piisa (sõnademäng – "Vanik", hääldatuna venepäraselt "venik" tähendab vene keeles luuda või vihta – toim.).

Tuleb nad luuaga minema peksta. Kusjuures kõik ja korraga. Selles uurimiskeskus teatakse täpselt, et pooled 150 tuhandest Londonis elavast venelasest on ühel või teisel moel seotud Vene eriteenistustega. Kumb pool täpselt – seda ei teata. Kuid see arv ei ole kindlasti laest võetud.

Kõik ju teavad, et "GRU agendid" sigivad pooldumise teel, kui nad ilmuvad siia sagedamini kui kord üheksa kuu jooksul. Nii jagasidki siinsed "Jacksoni" analüütikud kõik kohalikud venelased pooleks. Miks pooleks – on samuti selge.

Palju Skripale oli? Kaks. Ja Boširovit ja Petrovi (Skripalide mürgitamises väidetavalt kahtlustatavad GRU töötajad – toim.)? No näete siis. Tuleb välja, et iga teine. Ülesande lahendus on "paariks loe".

Kui veel teaks, kes neist 150 tuhandest on üks ja kes kaks. Võiks lasta neil endil end paariks lugeda. Veel parem oleks nad staadionile ajada ja teada anda, et loendus on lõppenud.

Venemaa-Ühendkuningriik: number "4" needus >>

Kui see ei kõlba – demokraatlik riik ikkagi, mitte mingi Pinocheti aegne Tšiili, siis "kohver näppu, rongijaama ja head teed!" Või siis süü ülestunnistus, värbamine ja tere tulemast Salisburysse. Seal vabanes 4. märtsil just üks sobiv elamu.

Zizzi kohvik on jälle avatud. Kuigi "mitte Zizzi" on esimene, mis nende ettekannet kuulates, kes end Jacksoni all pesevad, keelele tuleb. Nad nimetasid selle nii, et oleks võimalik kohe nõiajahti jätkata.

"Putin näeb ja kuuleb kõike: kuidas Venemaa eriteenused Ühendkuningriiki ohustavad." See on "müts". Edasi tuleb kõik muu. Selles mõttes, et nad teavad, kust kõrvad kasvavad. Mis siin rääkidagi — Cambridge.

Küllap on nad eelkõige "Briti teadlased" ja alles siis tavalised inimesed. Kuigi sellistena pole keegi neid veel näinud. Tavalistest brittidest eristab neid kasutute avastuste tegemine. Teistest teadlastest aga see, et nad ei näri teaduse graniiti, vaid imevad selle sõrmest välja. Nii nad siis imesidki.

Ja kutsuvad nüüd valitsust üles kahekordistama jõupingutusi võitluses Vene spioonidega. Tunnistades siiski, et nende tabamisega on probleeme. Eriti pärast "novitšokki" (väidetavalt Venemaal väljatöötatud närvimürk – toim.).

Venelased on muutunud ettevaatlikumaks ja kavalamaks. GRU rinnamärki nad ei kanna, Putini pildiga T-särki samuti mitte, üksteisele kohtumisel kulpi ei löö ja kirikutornide poole ei kiika (vihje väidetavate GRU agentide väitele, et nad käisid Salisbury's sealse toomkiriku torni imetlemas – toim.).

Illustreeriv foto
© Fotolia / Calmus

Kuid nende isik on siiski võimalik tuvastada. Nagu laulusalmis: Sa tunned ta ära tema nime, sõnade, silmade, tema hääle järgi (Venemaa ansambli Korni menulaul). No või siis passi järgi. Ja kui keeldub näitamast, kohe MI5-de.

Loomulikult võiks kogu selle jama umbes 75 tuhandest agendist kanda mõne inimese südametunnistusele ja ära unustada. Kuid esiteks eraldasid juhtivad Briti väljaanded sellele oma parimad veerud ja need polnud huumoriküljed.

Teiseks soovitavad nad suhtuda nendesse järeldustesse kõigest "suure ettevaatusega". Kusjuures justnimelt järeldustesse, mitte nendesse, kes nendele järeldustele jõudsid. Tuleb välja, et venelastel tuleb silm peal hoida.

Seega britid peavad kõik sinnapaika jätma ja jälgima hakkama. Päeval ja öösel, äärmise tähelepanelikkusega. Kuigi pärast Brexit'it pole neil nagunii millegagi tegelda.

Peaasi on meeles pidada, et ka venelaste seas on häid inimesi, ainult et inglaste jaoks on hea venelane vaid surnud venelane. No või siis kergelt mürgitatud.

Autori arvamus ei pruugi ühtida toimetuse seiskohaga.

54
Tagid:
teadlane, venelased, ettekanne, oht, spioon, eriteenistus, Henry Jackson, Sergei Skripal, Vladimir Putin, Suurbritannia, Venemaa
Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde