Gaasitanker Venemaa vedelgaasiterminali kai ääres Sahhalini lõunaosas

USA vedelgaasi hinnast rääkides valetab Poola nii, et suu suitseb

89
(Uuendatud 09:29 09.11.2018)
Poola valetab, väites, et USA vedelgaas on Vene torugaasist 20-30 protsenti odavam.

TALLINN, 9. november — Sputnik. Venemaa riikliku energiajulgeoleku fondi gaasiprojektide peadirektori asetäitja Aleksei Grivatši teatas RIA Novosti vahendusel, et oktoobrikuu keskel sõlmis Poola riigile kuuluv nafta- ja gaasiettevõte PGNiG Ameerika Ühendriikide firmaga Venture Global LNG-ga 20-aastase lepingu kahe miljoni tonni veeldatud gaasi ostmiseks aastas. 

Merenaftaplatvormid
© Sputnik / Антон Денисов

Täna allkirjastas PGNiG lisaks ka Cheniere Marketing Internationaliga 24-aastase lepingu enam kui 31 miljoni tonni vedelgaasi ostuks. Tõejärgse ühiskonna esindajana ütles PGNiG juht Peter Wozniak ühtlasi, et ameeriklaste gaas läheb maksma 20-30% vähem, kui Vene torugaas.

"Nad tegutsevad lootuses, et mitu korda esitatud valet võetakse lõpuks tõe pähe. Faktid aga kinnitavad vastupidist: kui Ameerika LPG oleks 30% odavam, siis suurendaksid nad juba praegu selle ostusid ja vähendaksid Gazpromiga sõlmitud lepingu alusel tarnitavat. Kuid poolakate käitumine on just vastupidine," ütles Grivatš RIA Novostile.

Venemaa gaasi import

Moskva on ja jääb Varssavi peamiseks gaasitarnijaks. Viimase kuue kuu jooksul on Poola Vene kütuse importi 0,4 miljardi kuupmeetri võrra suurendanud. 1996. aastal PGNiG ja Gazpromiga vahel sõlmitud lepingu maht on kuni kümme miljardit kuupmeetrit gaasi aastas, minimaalne kogus on 8,7 miljardit kuupmeetrit. Kokkulepe kehtib kuni 2022. aastani.

Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi, illustreeriv foto
© AP Photo / Jesco Denzel/German Federal Government

Saksamaa selgitas: me ei loobu USA pärast Vene gaasist >>

Hoolimata rahulolematusest hindade üle, ei kiirusta Varssavi Venemaa energiakandjate ostumahtu vähendama, vaid hoopis suurendab seda pidevalt.

Seeläbi täiendatakse reserve juhuks, kui pärast Nord Stream-2 käivitumist peaks Poolat läbiva Jamali-Euroopa gaasijuhtme kaudu tarnitava gaasi maht järsult vähenema.

Üks toru on hea, kaks aga veel parem — Moskva ja Peking lõid käed >>

Hirm on põhjendatud: hoolimata Ameerika Ühendriikide, Ukraina ja Poola vastuseisust on Nord Stream 2 ehitustööd juba alanud. Kahe aasta jooksul hakkab trass tööle, misjärel võib Poolat ja Valgevenet läbiv marsruut mittevajalikuks osutuda.

89
Tagid:
LPG, Nord Stream 2, energiahinnad, logistika, konkurents, LPG terminal, vedelgaas, poliitika, gaasijuhe, majandus, hind, Venture Global LNG, Cheniere Marketing International, Nord Stream 2 AG, Gazprom, Peter Wozniak, Aleksei Grivatš, Poola, USA, Venemaa
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Samal teemal
Trump nimetas Saksamaa kulutusi Nord Stream 2-le kohatuiks
USA tunnistas, et ei suuda peatada miljardite voolu Venemaale
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde