Putini ja Trumpi suur kohtumine lükkub edasi

Sidetõrked: Putini ja Trumpi suur kohtumine lükkub edasi

44
(Uuendatud 19:43 06.11.2018)
Tore oleks suhteid parandada, kinnitab Donald Trump jätkuvalt, aga millegipärast ei taha USA ja Venemaa suhted sugugi paraneda. Võib-olla sellepärast, et USA president ei suuda Venemaa kolleegiga peetavate järgmiste täismõõduliste läbirääkimiste asjus kuidagi otsusele jõuda.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Putin ja Trump kohtuvad kindlasti. Igatahes. Lausa Pariisis juba sel nädalal. Aga sellest ei saa hoopiski need täismõõdulised läbirääkimised, mida kõik ootasid. Nagu tavaliselt niisugustes olukordades öeldakse – riigipead on igal juhul ühel ja samal ajal ühes ja samas kohas, kuidas siis mitte kohtuda.

Paanika USA-s: Trump reetis omad ja sai Putinilt mõjutusvahendi >>

Tõsi, suurest tõelisest kohtumisest enam juttu ei ole. Kuigi justkui üsna hiljuti sai selles koku lepitud ja kõik mõistatasid, et kuidas küll saab korralikke läbirääkimise selles olukorras nii lühikese ajaga ette valmistada.

Selgus, et ei saagi. Donald Trump oli aegsasti asunud pinnast ette valmistama ja kõnelema sellest, et ta pole kindel, kas õnnestub ja et mingeid kokkuleppeid esialgu pole ja üldse ei teagi ta, millest Vladimir Putiniga kõnelda.

Samas ei lahku temast veendumus selles, et "oleks hea parandada suhteid nii Venemaaga kui ka Hiinaga." Tõsi küll, senimaani ei taha need ikka visalt paraneda: ei Venemaaga, keda külvatakse üle uute sanktsioonidega, ega ka Hiinaga, keda tiritakse kaubandussõtta, ei ka kõigi ülejäänutega, kes Trumpi välispoliitikaga üha vähem rahul on.

Just nimelt neid probleeme olekski tasunud arutada, kuid USA poolel ei jätku selleks kuidagiviisi aega. Isegi kui Putin ja Trump ometigi ühte ruumi satuvad, siis omavahele jääda neil ei õnnestu: ameeriklaste osapool kas ei saa päevakorraga nõusse jääda või venitab otsustamisega senikaua, kuni on juba hilja.

Korralikult istet võtta ja juttu ajada õnnestus riigipeadel vaid ühel korral – selleks valmistati spetsiaalselt ette kohtumine, mis polnud seotud mitte mingisuguste rahvusvaheliste tippkohtumistega, suhteliselt neutraalsel territooriumil, Helsingis. Neid läbirääkimisi nimetas Donald Trump ühtedeks oma elu parimaist.

Putini ja Trumpi kohtumine kestis üle kahe tunni >>

Tõsi, räägitakse, et tsedapuhku pole asi ainult Trumpis – ootamatult-ettearvamatult on sekkunud Emmanuel Macron. Soome, kus kohtumise päevil mitte midagi muud ei toimunud, oli rõõmus päevauudiste keskmesse sattumast. Aga Prantsusmaa presidendil on ette valmistatud hulganisti üritusi sajandi möödumiseks Esimese maailmasõja lõppemisest.

Ta võttis enne seda koguni puhkuse, et kuuepäevane töönädal väärikalt vastu pidada. Ja kas saab ta siis endale lubada kellel iganes seda auhiilgust temalt röövida?

Sest kui toimuksid Venemaa ja USA täisväärtuslikud läbirääkimised, siis räägiksid kõik rääkinud ainult nendest, aga mitte sellest, kui suurepäraselt Macron kõik on korraldanud. Nii et mõningatel andmetel on nimelt Prantsusmaa president palunud oma ametivendi tema pidu mitte rikkuda.

Tundub, et tulevane "suur" kohtumine jääbki seni veel tulevaseks – seda hakatakse edasi lükkama, kuni on veel, kuhu: ASEAN-i tippkohtumine Singapuris, Suur Kakskümmend Buenos Aireses, või siis vähe kohti leidub, kus Venemaa ja USA presidendid taas ühe suure laua taga saaksid istet võtta.

Võib muidugi öelda, et Trumpi takistatakse, ei võimaldata, keelatakse. Aga kui ta Iraani tuumalepingust või INFT-st lahkuda tahab, ei peata teda miski – vastuolulised otsused langetab ta äkiliselt, tagajärgi kartmata. Kuid nähtavasti on Venemaa presidendiga kohtuda mingitel põhjustel keerulisem kui maailma julgeolekut ohtu seada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

44
Tagid:
poliitika, kohtumine, Emmanuel Macron, Donald Trump, Vladimir Putin, Prantsusmaa, USA, Venemaa