Nato õppused Trident Juncture Norras

NATO sai tinglikust vaenlasest jagu, kuid hakkas Venemaad kartma

69
(Uuendatud 15:26 02.11.2018)
Põhja-Atlandi blokis saadakse sõjaväeõppuste mõttest täiesti valest aru. Ja oma ning Venemaa laskeharjutustest samuti. Meie (Venemaa – toim.) laskeharjutused ei kujuta endast kellelegi mingit ohtu. Vastupidi, see on viis, kuidas mõista paremini rahuaegse elu väärtust.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Kõik. Naljad on lõppenud. Ka naljad kuuest tuhandest Ameerika sõjaväelasest, kes Norrale appi tõtates vabastasid Islandi tema õlletagavaradest, jättes oma "kangelaslikkusest" pika ja püsiva mälestuse. Samuti Norra kaitseministrist, kes kandis siinmaal pretsedenditute NATO õppuste infotunnis just nagu õllekõrvane, kaladega kampsunit ja Kanada fregatist, mis "põles läbi" veel enne algust. Kusjuures sõna otseses mõttes – tuli lahvatas laeva masinaruumis. Ja nendest USA merejalaväelastest, kelle paadid põrkusid kaljudele, sundides neid oodanud "agressoreid" "agressiooni" teisele ajale üle viima.

See oli vaid sissejuhatus. Ja alles siis läks lahti. Nagu öeldakse "õppuste aktiivne faas". Kuus maapealset plahvatust ja neli merel kuulutasid maailmale külma sõja tagasitulekut ja ajasid liikvele 50-tuhandelise Põhja-Atlandi rahvusvahelise seltskonna, kelle ülesanne oli tõrjuda äärmiselt kurja tingliku vastase rünnak ja minna vasturünnakule. Sellest kohast peale paluks veidi täpsemalt.

Bundeswehr on võitluseta puruks löödud. Millele Balti liitlased loodavad?>>

No näiteks, kas vasturünnak eeldab ka vasturünnatava piiride ületamist? Ja et keegi aru ei saaks, salastasid nad isegi vaenlase nime — ametlikult on see neil justkui väljamõeldud, kuigi kaardi järgi on seda lihtne välja arvutada. Kuna kõik selle piirkonna riigid on ühel pool barrikaadi, on selge, kelle hinge järele oma "Kolmhargiga" ("Trident Juncture") tuldi.

Hästikasvatatud inimestena saatsime piirkonda viisakusvisiidile kaks strateegilist pommitajat Tu-160. No et nad teaksid — kui midagi on, siis meie oleme kodus, nagu peab. Ja kuidas on meil kombeks vastu võtta neid, kes tulevad meile "kolmharkide" ja teiste torke-lõikeriistadega, näitavad Vene raketiväelased 1.-3. novembrini siinsamas Norra merel.

Laskeharjutused ei ole üldse see, mida nemad mõtlesid. Need ei ole mõeldud kellegi hirmutamiseks. Jumal hoidku. Suisa vastupidi, et aidata NATO kuttidel hirmust üle ja elu mõttest aru saada. Ja mis kõige tähtsam, selle väärtusest. See on nagu Žvanetskil. Sõita tankiga poodi, sihtida ja küsida: "Kui palju?" 50 tuhat? 30 riiki? Ei maksa torkida. Ka nende peasekretär Stoltenberg, kuigi on ka nende süngete viikingite seast, põhjamaise loomuga ja nii edasi, sai naljast aru. "Loodan," ütles ta, "et Venemaa tegutseb professionaalselt."

Tubli. Tal on Trondheimis näidislahing käimas Skandinaavia lõplikuks päästmiseks Venemaa käest, tema aga loodab Venemaa professionaalsusele. Eks ta õige ole, sest ujumisoskust tuleb lihvida, kuid poide taha ei maksa ujuda. Muudkui tulid aga ise meie piiride äärde ja nüüd kardavad meie sõjalist "avantürismi". Nagu daam, kes rõdult all mööduvale mehele järele karjub, et too talle ligi ei tikuks ja kui too ütleb, et vaadake, kus olen mina ja kus olete teie, on valmis ka rõdult alla tulema. Vahe on selles, et NATO ongi juba rõdult alla tulnud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

69
Tagid:
laskeharjutus, õppus, Põhja-Atlandi blokk, NATO, Venemaa
Teema:
Õppused (114)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde