Iraani president Hassan Rohani

Rouhani: Euroopa toetus Iraanile on "ajalooline võit"

39
(Uuendatud 09:32 28.10.2018)
President Hassan Rohani ütles laupäeval, et USA ja Euroopa erimeelsused Iraanile sanktsioonide taaskehtestamise küsimuses on islamivabariigi jaoks "haruldane ajalooline võit".

TALLINN, 28. oktoober — Sputnik. "Kui me oleksime eelmisel aastal samal ajal väitnud, et Ameerika astub suurele Iraani rahvale vastu… ja Euroopa seisab koos Iraaniga Ameerika vastu, oleks enamik meist öelnud, et see on puhas optimism," sõnas Rouhani telepöördumises parlamendile, vahendab ERR.

President nimetas "suure Iraani rahva viimaste kuude poliitilist võitu haruldaseks võiduks ajaloos".

Euroopa riigid on olnud ägedalt vastu USA presidendi Donald Trumpi otsusele lahkuda 2015. aasta mitmepoolsest Iraani tuumaleppest ja taaskehtestada Teheranile karmid majandussanktsioonid.

EL loob mehhanismi USA Iraani-vastaste sanktsioonide vältimiseks >>

USA sanktsioonide vältimaks loob EL eraldi finantsmehhanismi arvelduste sooritamiseks Iraaniga, öeldakse Venemaa, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Hiina, ELi ja Iraani ühisavalduses, mis tehti pärast välisministrite kohtumist ÜRO-s, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti septembri lõpus. 

"Osavõtjad tervitasid taktikalisi ettepanekuid maksekanalite toetamiseks ja säilitamiseks, eelkõige algatust luua spetsiaalne mehhanism Iraani ekspordi, sealhulgas naftaekspordi ja impordiga seotud maksete tegemiseks," öeldakse Euroopa diplomaatia juhi Federica Mogherini ja Iraani välisministri Mohammad Zarifi etteloetud avalduses.

Mogherini selgitas, et ELi liikmesriigid loovad Iraani finantstehingute läbiviimiseks juriidilise keha. "See võimaldab Euroopa ettevõtetel töötada Iraaniga vastavalt Euroopa seadustele ja on avatud ka teistele osalejatele," lisas ta, rõhutades, et sellise mehhanismi loomise otsus on juba vastu võetud.

Kohtumisel osalejad pooldasid samuti turvalise ja seadusliku viisi loomist rahalisteks arveldusteks Iraaniga ning Iraani nafta-, gaasikondensaadi ja naftatoodete ekspordi säilitamiseks. Osalenud välisministrid kinnitasid ka vajadust kaitsta Iraani ettevõtteid.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu >>

USA taastas 7. augustil osa Iraani vastu suunatud sanktsioonidest. Olulisemad, naftasaaduste eksporti hõlmavad piirangud jõustuvad 5. novembril. EL ei tunnista USA sanktsioonide taaskehtestamist ega luba Euroopa ettevõtetel neid täita, kuid ELi ettevõtted vähendavad sisuliselt ikkagi ärisuhteid Teheraniga.

39
Tagid:
võit, toetus, sanktsioonid, poliitika, majandus, EL, Hassan Rouhani, Euroopa, Iraan, USA
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)