Juhtum, mil Brexit on russofoobiast olulisem

Venemaa ei ole süüdi

49
(Uuendatud 16:41 24.10.2018)
Suurbritannia valitsus pole suutnud leida jälgi Venemaa sekkumisest valimistesse. Üllatav, kuidas äpardunud Brexit võib silmad tõele avada.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Otsivad tuletõrjujad, otsivad korravalvurid, aga mitte keegi ei suudagi leida jälgi Venemaa sekkumisest Suurbritannia valimistesse. Küll tahtis kuningriigi valitsus nähtavasti "Kremli käe" rolli tõestada, aga ei suutnudki.

Selle otsimisele sundis pühenduma Esindajatekoja digitehnoloogia komisjon, kes avaldas ettekande pealkirjaga "Libauudised". Selles tsiteeritakse peaminister Theresa May ütlust, et Venemaa sekkub nendesamade "libauudiste" abil valimistesse ja külvab läänes lahkhelisid. Seoses sellega tehakse ettepanek IT-firma vastutusele võtta ja muuta poliitiliste kampaaniate korraldusreegleid. Aitäh, et uusi sanktsioone ei kehtesta. Või juba lihtsalt polegi midagi keelata?

Valitsuses ilmselt otsustati, et seda on juba liiast ja jäeti ettepandud soovitused sinnapaika. Digitehnoloogia komisjon loomulikult rahule ei jäänud ja süüdistas valitsust võimaluste käestlaskmises.

Aga mõelge: kui juba need, kel on alati hea meel Venemaad süüdistada, midagi tema vastu ei leidnud, siis järelikult midagi ei olegi.

Ja mis saab pärast seda, kui ametlikul tasandil on esmakordselt välja öeldud, et tõendeid Venemaa sekkumisest ei ole? Tõenäiliselt mitte midagi. Sest jutt ei käi üldsegi Venemaast – Suurbritannia sõdib iseendaga. Theresa May püüab nii oma vastaseid Suurbritannias kui kolleege Euroopa Liidus veenda just tema tee õigsuses Euroopast lahkumisel. Ei siin- ega sealpool sellest mingit head nahka välja ei tule. Euroopa liidrid lõid pärast viimaseid Brexiti-läbirääkimisi üldse käega ja läksid õlut jooma, küsimus aga pole paigast nihkunud.

Isegi briti teadlased on juba antud teemal sõna võtnud. 29 Nobeli preemia laureaati ja kuus Fieldsi medaliga autasustatud matemaatikut otsustasid valitsusele kõnelda, kuivõrd negatiivselt võib Brexit teadust mõjutada – loob takistusi koostööle.

Theresa May plaanide suhtes rahulolematuid on riigis aina rohkem ja rünnakud üha tõsisemad. Suutmata midagi muud välja pakkuda ja kõigile (nii EL-i liidritele kui ka brittidele) meeldida, asub ta ise ründama – ainult et mitte oma vastaseid, vaid Venemaad. Ja mis siis, Moskva on kaugel, temale võib mida iganes kaela valada, keegi ei kontrolli.

Aga lõhe Suurbritannia võimuladvikus on saavutanud juba ilmselt selle staadiumi, kus oponentidel on lihtsam õigustada Venemaad kui peaministrit, kes omadega hakkama ei saa. Mõned asjatundjad oletavad, et Theresa May positsioon on niivõrd haprake, et ta ei pruugi enam lihtsalt jõuda uusi õuduslugusid Venemaa kohta välja mõelda, kuni veel peaministriks jääb. Mis seal ikka, täiesti võimalik, et keegi teine asja käsile võtab. Brexit on kord juba Suurbritannia võimu ümber kantinud – ja selle järgi otsustades, millise kriginaga Suurbritannia EL-ist lahkub, ei olnud see ülemineku puhul viimane hobustevahetus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

49
Tagid:
russofoobia, Brexit, Theresa May, Suurbritannia, Venemaa, Ühendkuningriik
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)