USA hävitaja F-22

Omade tule all - USA õhujõud tabasid Süürias kaks kärbest ühe hoobiga

173
(Uuendatud 12:08 20.10.2018)
Ameeriklastel on Süürias kõik nii ligadi-logadi, et ülalt vaadates ei saa kuidagi sotti, kus on omad, kus võõrad. Ja mis kõige tähtsam, kelle kord on parajasti "võõras" olla, pole samuti alati klaar.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Seegi kord polnud midagi ebatavalist. Kui mitu korda on USA õhujõud rünnanud kõike muud, ainult mitte ISIS-t*. Nüüd sattusid löögi alla kurdid Süüria demokraatlikest relvajõududest. Mille üle siin siis nüüd imestadagi. Aga selle üle, et rünnates terroriste ei saa nad aru, et pole vaja reaalset lahingut pidada seal, kus seda on võimalik imiteerida. Nii et tuleb mõni kord vastu pead anda. Ise on süüdi.

Terroristid on vahepeal vastupealetungile läinud ja oma positsioone laiendanud. Kus nad seda siis veel teha saavad, kui mitte seal, kus USA nendega sõdib? Mujal Süürias neil niimoodi laiutada enam ei lasta. Siin on aga vaba voli. Võib Ameerika-meelsetelt "mõõdukatelt" paar klooritünni pihta panna, võib pagulaslaagrist 700 inimest pantvangi võtta, võib – selle nimel praegu töötatakse – need kaks asja omavahel ühendada. Ja nüüd on siis kurdid platsis.

Hävitajad F-15 saabusid just õigel ajal. Kurdid olid hajutatud. Pentagon kinnitab nüüd, et see polnud paha pärast. Nii kukkus välja. Olevat inimlik eksitus. Tõsi ta on. Seal on neil kõik nii ligadi-logadi, et kõrgelt ülevalt ei saa kohe sotti, kus on omad, kus võõrad. Ja mis kõige tähtsam, kelle kord on parasjagu "võõrad" olla.

Teisest küljest jälle on selles rünnakus sama palju vigu kui erand reeglit kinnitab. Kui reeglid on teada ainult ameeriklastele, ei saa teised, isegi liitlased teada, millal ameeriklased nad oma reeglitest välja jätta otsustavad.

Süürias ei pane Ühendriigid kõiki mune ühte korvi. Nagu lõbustavad end justkui ülestõusmispühade ajal, mängides neid üksteise vastu või võtavad neid kordamööda ise ette, et mitte sümmeetriat rikkuda. Kolmandal päeval, näiteks, heitsid kurdide abistamiseks Deir ez-Zori provintsis alla fosforpomme. Põhimats läks tsiviilelanikkonna pihta, kuid ka ISIS* sai midagi.

Seekord said kurdid pihta. Kõik oli õiglane. Paistab nagu oleks pilootide ebaprofessionaalne töö. Kuid ei tabatud mitte ainult kuut kurdi, vaid ka kaks kärbest ühe hoobiga. Esiteks kaitsesid nad terroriste. Sest kui neid siin enam alles ei jää, siis milleks peaksid ameeriklased ise Süürias olema.

Teiseks, tagasihoidlik, kuid oma kätega tehtud kingitus türklastele. Ja otse läbirääkimiste lauale.

Riigisekretär Pompeo püüab just esimest korda oma ametiks sobivust näidata. Püüab lahti harutada Riyadhi ja Ankara suhete umbsõlme, mis tekkis selle kohutava loo tõttu ajakirjanik Hashukdzhi"ga. Aga lahti harutada see tuleb, et Washington ise kraavi ei lendaks.

Monarhiaga on lihtsam. Tema sõna võib uskuda. Seda enam, et oma argumente mitteseotusest asjaga toetab ta saja miljoni dollariga sõjaväeoperatsioonideks Süürias. Türklastega on keerulisem. Nad on sellest asjast raudse haardega kinni võtnud. Kuid see võib nõrgeneda, kui kaks "rööpaseadjat" neile välja anda ja lubada näiteks sanktsioonide tühistamist. Või anda löök kurdide pihta, et demonstreerida, kuidas Saudide raha ühistes huvides kasutada. Nii et kui see oli omade tuli, siis ilma jutumärkideta.

Ameerika Ühendriigid andsid õhulöögi nii ISIS-e * kui ka türklaste pihta ja käitusid samal ajal Saudi Araabia moodi. Nendel on ka alati täideviijad süüdi.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

173
Tagid:
hävitaja, USA, Süüria
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde