EL leppis kokku uutes keemiarelvasanktsioonides, illustreeriv foto

EL leppis kokku uutes keemiarelvasanktsioonides

22
(Uuendatud 16:34 15.10.2018)
Euroopa Liit leppis kokku uues sanktsioonide mehhanismis, mis on suunatud keemiarelva kasutajate ja väljatöötajate vastu.

TALLINN, 15. oktoober — Sputnik. Raamistik annab EL-i võimaluse kehtestada piiranguid kõigi vastu, kes osalevad keemiarelvade arendamises või kasutamises hoolimata nende asukohast või kodakondsusest, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Idlibis korraldati järjekordne keemiarünnaku lavastus >>

Pärast närvimürgirünnakut endise Vene spiooni vastu Suurbritannias ning gaasi ja teiste keelatud ainete korduvat kasutamist Süüria konfliktis on suurriikide seas kasvanud kartus, et sajandi kehtinud tabu keemiarelvade kasutamise suhtes on kadumas.

EL-i välisministrid leppisid Luxembourg´is kokku uutes meetmetes, mis külmutavad sihikul olevate isikute ja organisatsioonide varad ja kehtestavad nende suhtes sissesõidukeelu EL-i riikidesse.

"Meetmed on suunatud füüsiliste ja juriidiliste isikute vastu, kes on otseselt vastutavad keemiarelvade väljatöötamise ja kasutamise eest, nende vastu, kes toetavad seda rahaliselt, tehniliselt või materiaalselt ja nende vastu, kes neid abistavad või õhutavad või on nendega seotud," märkisid välisministrid avalduses.

Esmaspäevane otsus loob raamistiku meetmete kehtestamiseks, otsused sanktsioonide rakendamiseks langetatakse hiljem.

Skripaalide saaga

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti on kirjutanud, leiti Suurbritannia eriteenistuste endine agent Sergei Skripal ja tema tütar Julia 2018. aasta 4. märtsil ühes Salisbury linna pargipingil teadvuseta olekus.

"Inglanna õiendab häda" >>

Suurbritannia võimud teatasid, et Skripalide mürgitamisse närvigaasiga Novitšok on kaasatud Venemaa. Septembri algul jagasid Suurbritannia eriteenistused avalikkusega infot sellest, et Skripale olevat väidetavalt mürgitanud kaks "GRU ohvitseri" – "Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov".

Suurbritannia "tõendeid" kommenteerides on Moskva korduvalt kutsunud Londonit üles siirduma paljasõnalistelt süüdistustelt ja manipulatsioonidelt "Skripalide kaasuse"uurimisele. Venemaa välisminister Sergei Lavrov nimetas kõiki süüdistusi jampsiks.

Märtsi algul Salisburys käinud Venemaa kodanikud Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov peavad kõiki nende vastu esitatud süüdistusi absurdseteks. Seda teatasid nad eksklusiivintervjuus RT ja Sputniku peatoimetajale Margarita Simonjanile. Vestluses temaga nimetasid mehed end "keskmise kaliibriga ettevõtjateks" ning Salisbury-sõit oli nende sõnul üksnes turismireis.

Provokatsioonid Süürias

Tõendeid selle kohta, et Douma "keemiarünnaku" näol oli tegu labase võltsinguga, ilmub iga päevaga aina rohkem. Võtame näiteks süürlasest poisikese Hassan Diabi, keda videos rünnaku ohvrina esitleti, kuid kelle tunnistused lääne seisukoha täielikult diskrediteerisid. Lapse sõnul maksti talle küpsiste ja viigimarjadega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Süüria Idlibi provintsi Jisr al-Šuguri külas toimus järjekordse provokatsiooni lavastus, mille eesmärk oli taas kord veenda Läänemaailma väidetavas valitsusvägedepoolses "keemiarelvade" kasutamises tsiviilisikute vastu.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Venemaa on valjuhäälselt kuulutanud, et valmistub järjekordne provokatsioon, et Valged Kiivrid alustavad Idlibis lavastatud keemiarünnaku võteteks ning levitavad seda filmi kindlal kellaajal kõigis lääneriikide kanalites. Ja nüüd on kõigil, kes selles nii või teisiti osalevad, oma au osaks saada. Holland seda ilmselgelt ei soovi.

22
Tagid:
mürgistus, närvigaas, keemiarelv, sanktsioonid, EL, Sergei Skripal, Suurbritannia, Süüria
Samal teemal
"Skripalide saaga" järg: Petrov muutus "tapjaarst Miškiniks"
Skripalide seriaali uus osa: pööre Ukraina suunas
Venemaad ei saa päästa: T-särgid hukutasid riigi
Tilk tõrva klooripotis - millega lõppesid Lääne provokatsioonid Süürias
Oscari asemel kodakondsus – Suurbritannia võtab Valgeid Kiivreid avasüli vastu
Lääs võtab Assadi ees kiivri maha
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde