Theresa May näitas, kuidas õige exit käib

Theresa May näitas, kuidas õige exit käib

64
(Uuendatud 17:07 06.10.2018)
Siin teie ees ma siis nüüd seisan – lihtne briti naine. Putinist mürgitatud. Trumpist alandatud. Euroopa Liidust tõrjutud. Nii oleks võinud May öelda parteikonverentsil oma mõttekaaslastele, kuid ei öelnud, vaid tantsis hoopis.

Mihhail Šenkman, raadio Sputnik

Nietzsche järgi ei läinud parteikonverentsi viimane päev Theresa jaoks tühja. Filosoof uskus, et päev on tühja läinud, kui pole tantsida saanud. Ja Mayd vaadates tahtsid paljud teada, kus on see ahi*, mis teda nii innustas. Briti tüdruk ilmus ahju tagant* tantsiskledes, brexides, kui vaimuteravust näidata tahaks. Kuid kui tõsiselt rääkida, siis see, kes ütles Teresale, et ta liigub hästi, oleks pidanud talle veel paari tantsusammu õpetama. Nüüd ilmus ta kolleegide ette, nagu oleksid tema ees Lõuna-Aafrika koolilapsed või Keenias skaudid, kes nägid Suurbritannia peaministri liigeste jäikust tema Aafrika ringreisil. Neile meeldis.

Suurbritannia peaminister Theresa May
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Konservatiividele tegelikult ka. Ja veel räägiti, et ta ei olevatki võimeline neid enam ühendama. Tema lavaletulekut ABBA Dancing Queeni saatel tervitasid kõik igatahes aplausiga ja püstiseistes. Niimoodi tuleks ka Euroopa Liidust lahkuda, võisid nad mõelda, isegi hästi aru saades, et nii ei lähe. Või kui, siis juhul, kui ta seda ilma nendeta teeb.

Üldiselt oli see tema poolt tugev käik. Igatahes parem, kui aasta tagasi, kui ta köha ja hingeldamise tõttu ei suutnudki midagi kuulajateni tuua. Seekord oleks ta võinud üldse vait olla, et mitte muljet rikkuda. Nagunii mäletatakse vaid tema tantsu.

Mis on tema jaoks juba isegi hea. Ega siis kõik ei pea Boris Johnsoni moel reitingut tõstma. Kuigi, kui ta teda võita tahab, nagu räägitakse, peaks ta oma "hauakaevajat" lööma tema enda relvaga – klounaadiga. Et tema tugevaim trump üle lüüa peaks ta tulema lavale aluspesus. Ja kindlasti Briti lipu värvides. Siis ei häiriks kompositsiooni valik kedagi. Esiteks, pole patriootiline eelistada kodumaale kõige tähtsamal hetkel välismaa laulu ja teiseks, end kuningannana presendeerida, olgugi et vaid tantsukuningannana, elava naismonarhi juures, see ei lähe kohe mitte kuidagi ühestki Buckinghami palee väravast sisse.

Oleks sobinud midagi Beatlesilt. Miks mitte Kollane allveelaev? Selle laulu saatel tantsu lüüa eriti küll ei saa, kuid May piruetid sobivad ükskõik millise meloodiaga. Ja sellel oleks mõte sees — kuhu te meie allveelaevalt ikka pääsete. Kuigi, kui vaadata tantsu ilma helita, võiks arvata, et muusikat teeme meie. See oleks nagu Karuoti laul.

Kuid kui heli sisse lülitada, on võimalik meie motiive tabada. Siin teie ees ma siis nüüd seisan – lihtne briti naine. Putinist mürgitatud. Trumpist alandatud. Euroopa Liidust tõrjutud. Või siis: kõik sõbrad ja sõbratarid on kadunud, vaid mina üksi istun toas.

Enam pole pikka pidu. Brexiti kohta ei öelnudki tal midagi uut öelda. "Suurbritannia ei karda lahkuda kokkuleppeta," lõpetas ta oma kõne ja lahkus, tõsi, mitte enam nii reipalt. See-eest Inglise rokkbändi Electric Light Orchestra laulu saatel. "Päike paistab pilvitus taevas. Ei mingit märki vihmast. Täna mängivad kõik, ja sa ei tea, et tulemas on uus kaunis päev."

Ja tema juba teab, kuidas seda sisukalt mööda saata. Plaksutati. Kuid püsti keegi enam ei tõusnud. Teda peeti inetuks pardipojaks. Sest nähtu meenutas luigetantsu. Sureva luige tantsu.

* parafraas venekeelsest kõnekäänust "ahju tagant väljakargav mustlastüdruk" "цыганочка с выходом из-за печки" — tähendab juuresviibijaid naerma ajavat tobedat käitumist

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

64
Tagid:
Brexit, Vladimir Putin, Theresa May, Ühendkuningriik
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde