Illustreeriv foto

Läti ja Eesti esindajaid solvas EL-i võrdlemine NSV Liiduga

58
(Uuendatud 18:42 02.10.2018)
Euroopa Liidu võrdlemine NSV Liiduga pahandas Läti suursaadikut ja endist Eesti presidenti.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Läti suursaadik Suurbritannias Baiba Braže kritiseeris Suurbritannia välisministrit Jeremy Hunti Euroopa Liidu võrdlemise eest NSV Liiduga, kirjutab The Guardian.

"Mis on juhtunud Euroopa unistuse veendumuste ja ideaalidega? EL loodi selleks, et kaitsta vabadust. Nõukogude Liit oli see, kes keelas inimestel ära minna," ütles ta pühapäeval Konservatiivide Partei kongressil esinedes, edastab Sputnik Läti.

Ta ründas kriitiliselt EL-i poliitikat Suurbritanniaga Brexiti asjus peetavatel läbirääkimistel. Ta väitis, et Brüssel "karistab" Londonit tema otsuse eest ühendusest lahkuda. Eelnevalt lükkasid Euroopa Liidu riigid tagasi Suurbritannia peaministri Theresa May niinimetatud Chequersi plaani, mis pakkus välja Suurbritannia ja EL-i vahelise vabakaubandustsooni loomise, mis näinuks ette ühtset registrit tööstuskaupadele ja põllumajandustoodangule. See on viinud läbirääkimised pool aastat enne Brexitit sisuliselt ummikusse.

"Õppetund, mille ajalugu meile ette annab, on selge. Kui te muudate Euroopa Liidu vanglaks, ei hakka lahkumissoov kahanema, vaid hoopis kasvama. Ja meie ei jää ainsaks vangiks, kes ihkab põgeneda. Kui te lükkate tagasi sõbrakäe, mille meie peaminister teile on ulatanud, siis keerate te selja partnerlusele, mis on andnud Euroopale suurema turvalisuse, suurema vabaduse ja rohkem võimalusi kui ealeski varem ajaloos," rõhutas Hunt

See ütlus kutsus Hunti aadressil esile kriitikalaviini.

"See on jamajutt, mis pole Suurbritannia välisministri vääriline. EL ei ole nõukogude vangla. Tema õiguskord on toonud rahu ja õitsengu pärast sajandit sõjapidamist. Meie lahkumisotsus on alati pidanud halvaks osutuma. Ainus karistus on meie endi teha," kirjutas riigi endine välisminister aastaist 2006–2010 Peter Ricketts ona Twitterikontol.

​Tema mantlipärija sel ametikohal sir Simon Frazer, kes oli rigi välisministriks aastail 2010–2015, teatas, et on Rickettsiga päri.

"Mida te ka Brexitist ei arvaks, võrrelda Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga on šokeeriv eksitus välisministri poolt," kirjutas ta oma Twitteris.

​Oma nördimust avaldasid ka kunagi NSV Liitu kuulunud riikide esindajad. Rahulolematust Hunti sõnadega väljendas Läti suursaadik Suurbritannias Baiba Braže.

"NSV Liit tappis, pagendas, küüditas ja vangistas pärast ebaseaduslikku okupeerimist 1940. aastal tuhandeid Läti elanikke ning hävitas kolme põlvkonna elusid, samal ajal kui EL on toonud õitsengu, võrdsuse, sirgumise, lugupidamise," kirjutas ta oma Twitterisõnumis.

Lõpuks, et muljet mahendada, lisas ta, et on Huntile tänulik tema Läti-visiidi kohta lausutud "soojade sõnade ja meenutuste eest" ja "Suurbritannia panuse eest meie vabadusse".

​Mõrgime, et partei kongressil tuletas Hunt samuti meelde, kuidas ta asetas Vabadussambale lilled asetas.

"Pärast muljetavaldavat ümbersündi on Läti saanud tänapäevaseks demokraatiaks, NATO ja EL-i lookmeks. Ja mitte ükski riik ei ole teinus selleks rohkem kui Suurbritannia," lausus ta.

Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves kritiseeris samuti Hunti terves seerias raevukates säutsudes. Ta ütles, et oli varem pidanud välisministreid valitsustes kõige targemateks meesteks, kuid seejärel juhtis ise välisministeeriumi (aastail 1996–1998 ja 1999–2002) ja mõistis, et enamik tema kolleegidest on kas nooremate koalitsioonipartnerite esindajad, kes välispoliitikast ei huvitu, või siis peaministri sõbrakesed/konkurendid.

​Kusjuures seejärel meenutas Ilves kiidusõnadega mitut välisministrit, kaasa arvatud Läti praegust välisministrit Edgars Rinkēvičsit, kes kujutavad endast erandit reeglitest.

58
Tagid:
Brexit, Jeremy Hunt, Toomas Hendrik Ilves, Nõukogude Liit, Suurbritannia, Läti, Eesti, EL