Norra peaminister Erna Solberg

Põhiline on Norra solvumine, et Venemaa ei tee tast välja

47
(Uuendatud 12:28 28.09.2018)
Oli juba ette teada, et Norrale usaldatakse selles NATO "Põuavälgus" vaid "digitaalne" ja "verbaalne" kaitsetegevus. Nii et Oslo jaoks läks alles oktoobri lõpus algav NATO õppus "The Single Trident" juba käima. Ja polegi oluline, et valestardiga.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Peaasi, et neid tähele pannakse. Norra solvus, et Venemaa ei tee tast välja. Kui Norra peaminister Erna Solberg Trumpi külastades ütles, et Venemaa ei sekku Norra valimistesse, sest, tsitaat: "me ei paku neile huvi, mis on muidugi löök meie mainele," arvasid kõik, et ta teeb nalja. Kusjuures ta ise arvas ka nii. Siis aga mõtles järele ja nüüd, kui sügisel ja ümberringi olukord muudkui teravneb, muutis meelt. Talle meenus, et kui mägi ei lähe Muhamedi juurde, tuleb tema pihta kivi visata. Talle pole see oluline, kuid mainega on siis kõik korras. Selles mõttes, et nagu kõikidel teistel NATO liikmetel. Muidu nimetab Solberg Norrat "Venemaa põhjapiiridel Lääne silmadeks ja kõrvadeks" aga Venemaa ei tee temast väljagi.

Ei, märkab ikka. Sest silmad, kõrvad… peaasi on saba. Kuid saba enda järel Venemaa Föderaalnõukogu aparaadi IT-töötaja Mihhail Botškarjov ei märganud. Miks peaks ta kõigile pisiasjadele tähelepanu pöörama? Ta teadis, et oli tulnud Oslosse mitte kirikutorne vaatama, vaid Norra parlamendi kutsel ametlikule rahvusvahelisele seminarile kogemuste, teabe ja ideede vahetamiseks. Sellest, et enne seda oli Norra peaminister riiki hoiatanud Venemaa kübersekkumise eest viimase 16 aasta suurimatesse Põhja-Atlandi õppustesse "The Single Trident" ta ei teadnud. Oleks ta teadnud, poleks võib-olla läinudki, et mitte Solbergi kahtluste elusaks tõendiks sattuda.

Eesti ja Norra ministrid allkirjastasid 27 miljoni euro suuruse koostööprogrammi>>

Nendele on venelasest IT-mees sama, kui "Kuule, häkker". Ja kui on häkker, tuleb kinni võtta. Seda enam, kui igast suunast on õppused tulemas ja muuhulgas tuleb Moskva reaktsiooni provotseerida, et siis sellele antav vastus töösse võtta. See, et Norrale usaldatakse selles NATO "Põuavälgus" vaid "digitaalne" ja "verbaalne" kaitsetegevus, oli juba ette teada. Esiteks, mida temast tahtagi, kui isegi Björndalen on oma relva juba lõplikult kotti pannud. Teiseks, Solberg pidi mingil viisil end rehabiliteerima Valges majas Kremli suhtes tehtud sisuliselt neutraalse avalduse pärast Norra küsimustesse mittesekkumise kohta.

Pärast seda ta ostis küll Ameerika Ühendriikidelt defektseid F-35 hävitajaid ja lubas esimest korda pärast Teist maailmasõda oma pinnale võõrväed — 700 USA merejalaväelast, kes hakkavad nüüd paiknema Venemaa piiri lähedal, kuid avalduse ümberlükkamine peaks toimuma samas mahus ja samal teemal. Ühesõnaga, Oslo jaoks on alles oktoobri lõpus algav "The Single Trident" juba alanud. Pole tähtis, et valestardiga. Peaasi, et neid tähele pannakse.

"Norra külalislahkus on kõiki rekordeid ületamas," ütles Sergei Lavrov ÜRO Peaassamblee koridorides ajakirjanikule, kes lootis, et suudab oma justkui provokatiivse küsimusega luuraja saatmise kohta Oslosse Venemaa välisministrit ootamatult tabada. Olgu õnnelik, et talt "krooni" peast ei löödud, mis mõnevõrra iseloomustab selliste tegelaste IQ-d.

Norra e-riik on Eestiga vähemalt sama hea kui mitte parem>>

Pangem tähele, et Mihhail Botškarjov andis Norra politseile juurdepääsu kõigile oma elektroonilistele seadmetele. Pole midagi ette heita. Kuid välja ei lastud teda ikkagi. Küllap arvavad, et jõudis info juba šifreeritult keskusele edastada. Kuigi siin on kõik vajalik ilma spionaažitagi nähtav.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

47
Tagid:
The Single Trident, NATO, IT-töötaja, Trump, Erna Solberg, USA, Venemaa, Norra
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde