President Donald Trump

Eesti ei sattunud USA "usaldusväärsete sõprade" nimekirja

151
(Uuendatud 14:16 30.09.2018)
USA presidendi Donald Trumpi etteasted ÜRO Peaassamblees ja sellele järgnenud pressikonverentsil lõi ajakirjanduse ja sotsiaalvõrgustikud lausa kihama: lisaks ameeriklaste riigipea muudele "tulistele" avaldustele arutletakse tema poolt väljakuulutatud USA sõprade nimekirja üle.

TALLINN, 28. september — Sputnik, Aleksei Toom. Ainsaks "kõige usaldusväärsemaks" Ameerika Ühendriikide sõbraks Euroopas peab president Donald Trump Poolat, kõneldes temast kiidusõnadega oma ettekandes New Yorgis ÜRO Peaassambleel ja istungile järgnenud pressikonverentsil. Baltimaad polnud aga nimekirja sattunud, ehkki varem peeti neid eurooplaste seas Poola kõrval kõige ameerikameelsemateks EL-i riikideks.

Kui mitte kõik Baltimaad, siis Leedu on korduvalt üles näidanud solidaarsust poolakatega muuhulgas ka küsimustes, mis on Brüsseli kaoks eriti tundlikud. Eesti, nagu portaal Sputnik Eesti juba varem on rääkinud, ei paista olevat oma poolevalikut EL-i ja USA pingestuvas poliitilises ja kaubanduskonfliktis USA sõprade kasuks teinud. President Trumpi kõned süvendavad seda konflikti, äratades Brüsselis taas kahtlusi selles, et Washington ihkaks EL-i kokkuvarisemist.

Saksamaa välisminister rääkis kriisist suhetes USA-ga>>

USA president kiitis poolakaid nende "võitluse eest sõltumatuse, julgeoleku ja suveräänsuse eest", tehes seda päeva jagu pärast seda, kui Brüssel oli Varssavi seoses riigi ülemkohtu sõltumatuse väidetava rikkumisega riigi Ülemkohtu kohtuniku errusaatmise kaasuses kohtusse kaevanud.

Võib-olla pidas Trump silmas just ja ainult Poola "võitlust" Vene-Saksa gaasijuhtme Nord Stream 2, tema vedelgaasi tarbeks mereterminali rajamise vastu ja valmidust osta seda gaasi Ameerika Ühendriikide ettevõtetelt. Kuid kiitus kõlas üleskutsena jätkata vastuseisu EL-i võimuorganitele ja takistada liidu lõimumist.

Ajakirjanikel tuleks Trumpile ausammas püstitada

Irvhambad kinnitavad samuti, et Varssavi sattus ettevõtliku presidendi Trumpi sõprade nimekirja seevõrra, kuivõrd osutus vähestest riikidest ainukeseks, kes mitte ainult ei võta, vaid ka pakuvad Ameerika Ühendriikidele raha: ta lubab neile ligi kaks miljonit dollarit alalise sõjaväebaasi loomise ja ameerika sõdurite kohaloleku eest oma territooriumil.

Washington vihjab, et baas maksab palju enam, kuid "altkäemaksu" fakt ise on talle meelepärane, kuna teised partnerid ja liitlased on näidanud ennast üles isekate "halbade sõpradena", kes pigem kahjustavad ameerika rahva majanduslikke ja rahalisi huvisid.

Politoloog "Fort Trumpist": Poola valitsus tunneb halvasti ajalugu>>

President Donald Trumpi pressikonverents jättis ka tervikuna ajakirjanikele ja poliitikuile vapustava mulje, tagades neile tublisti toitu arutlusteks, naljadeks ja hämmelduseks kogu järgnevaks kuuks ning mitte ainult. Ameerika liidri esinemisest artiklite kirjutajad lihtsalt ei tea, millisest tema väljaütlemisest kinni haarata: peaaegu kõik need on läbimälumise ning USA presidendi otsuste puudulikkuse ja ekslikkuse, tema sõnavata kasinuse ja ütluste kahemõttelisuse demonstreerimiseks "mokkamööda ja mahlakad".

Trump süüdistas Hiinat USA eelseisvatesse valimistesse sekkumises, sõimas taas Saksamaad Venemaalt energiakandjate ostmise eest, Kanadat USA farmerite huvide kahjustamise pärast, OPEC-i riike tänamatuse ja naftahinna üleskruttimise pärast. Ja samaaegselt kiitis ta selle organisatsiooni liidrit Saudi Araabiat, aga ka Iisraeli, Indiat ja juba mainitud Poolat.

Ainult laiskvorst pole veel massimeedias või sotsiaalvõrgustikes president Trumpi kõnedest aimu saanud. Samal ajal tunneb ta ise ennast reageeringute põhjal otsustades igati mugavalt, ehkki mõnede eriti sarkastiliste märkuste peale ajakirjanike ja poliitikute poolt on ka solvunud.

Poola on nõus koduse tuuma-Harmagedoni eest pealegi maksma>>

Trumpil on laialdane toetus "tavaliste ameeriklaste" seas, kellele Ameerika Ühendriikide tõepoolest märkimisväärsed majanduslikud ja rahalised saavutused on kõvasti muljet avaldanud. "Ameerika Ühendriigid on praegu tugevam, turvalisem ja rikkam riik kui ta oli siis, mil ma oma ameti vastu võtsin," lausus president Trump, ja riikliku statistika andmed kinnitavad tema väite põhjendatust, olgugi et ei ava kõiki USA praeguse hüveolu kasvu põhjuseid.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

151
Tagid:
Nord Stream 2, OPEC, Donald Trump, Eesti, USA
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde