Trump häbistas end ÜRO kõnega

Impeeriumi lõpp: Trump häbistas end ÜRO kõnega

85
(Uuendatud 15:46 28.09.2018)
Ameerika impeeriumil, nagu ka tema Briti eelkäijal, oli suurepärane vaist avalike suhete alal ja suurepärane võime teistele sisendada, et temasse tuleb suhtuda veidra seguga hirmust, austusest, kadedusest ja imetlusest. Maailma hegemoonile jaoks on see mitte ainult kuldaväärt oskus: see on ka hegemoonia säilitamise võti.

Ivan Danilov, blogi Crimson Alter autor

Kuigi, iga impeerium võib isegi oma loojangul elada mõnda aega mingist emotsionaalsest dopingust, mobiliseerides end maailma palge ees, mis suhtub temasse mitte austuse ja kadeduse, vaid vihkamisega.

Kuid ükski impeerium ei suuda ellu jääda, kui ta satub naeru-, eriti põlastusväärse naeru aluseks.

Impeeriumi hukkamiseks tuleb ta kõigepealt naerualuseks teha ja NSV Liidu kodanikud teavad seda väga hästi oma kogemustest. USA presidendi Donald Trumpi kõne ÜRO Peaassambleel ongi üleminekutähis ettevaatliku austamise juurest õelale pilkenaerule.

Mõelgem sellele. Just sel hetkel, kui Donald Trump kiitis oma administratsiooni ajaloolisi saavutusi ja ütles, et on ületanud "praktiliselt kõikide" Ameerika presidentide saavutused USA ajaloos, läbis Peaassamblee saali sõna otseses mõttes rõkkav naer. See katkes mõneks ajaks aplausiga ja täitis siis saali uuesti.

Selles, et tegemist oli mõnitamisega, polnud mingit kahtlust, sest selle kohta on vaieldamatu tõend: Trumpile sõbralik Ameerika telekanal Fox News, mis tegi sotsiaalvõrgustikes tema esinemisest otsülekande, esitles seda viisil, et naeru Trumpi üle ei olnud näha.

Naljakas on ka see, et loomingulise montaaži kõige suurem kirvetöö, mille kasutamises süüdistati varem tavaliselt Nõukogude televisioon, käib antud juhul Ameerika suurima telekanali tegevuse kohta.

Saalis valitsenud kogu põlgliku atmosfääri mõistmiseks piisab, kui vaadata sotsiaalvõrgustikesse lekkinud fotosid, mis kujutvadb Saksa delegatsiooni reaktsiooni Trumpi kriitikale, kus ta kurtis Saksamaa ennekuulmatut sõltuvust Venemaa gaasist.

Otsustades Saksa diplomaatide näoilme põhjal ütles USA president neile midagi väga naljakat ja nad ei meenuta kuidagi inimesi, kes oleksid Ameerika ähvarduste tõsiduse pärast hirmul.

Maria Zahharova kirjeldas Ameerika riigipea peamist sõnumit nii: "Punase joonena läbis Trumpi kõnet ÜRO Peaassambleel kaks teemat: vajadus kaitsta oma suveräänsust ning alternatiivi puudumine rahvuslike huvide kaitsele. Tähelepanuväärselt käis see mitte ainult USA, vaid kõikide maailma riikide kohta. Venemaad otsustas ta üldse mitte mainida, ütles vaid, et Saksamaa peaks viivitamatult ümber lülituma muudele energiaallikatele, vastasel juhul jääb ta sõltuma Venemaast. Nende sõnade peale hakkas Saksamaa itsitama."

Ja kuidas nad saidki mitte naerma hakata, kui Trump ise tegelikult valib transatlantilisse konflikti õli tulle ja annab pidevalt uusi argumente nendele Euroopa poliitilise eliidi esindajatele, kes räägivad vajadusest taastada Euroopa suveräänsus. Arusaadavatel põhjustel leiab USA meedia seal, kus kõik hea tahtega, Nord Stream 2 ehitamist toetavad inimesed näevad põhjust rõõmu tunda, põhjust tuhka pähe raputada ja depressiooni langeda.

Trump nimetas Saksamaa kulutusi Nord Stream 2-le kohatuiks>>

Ameerika äriteabeagentuur Bloomberg kirjeldab selle melanhoolia peamist põhjust: "USA varasemad presidendid osalesid Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni töös, et Ameerika saaks kogu maailma kujundada. Trump aga, vastupidi, näeb rahvusvahelises süsteemis vahendit, mille abil maailm Ameerikat tagasi hoiab."

On selge, et sellist seisukohta tajuvad paljud Ameerika Ühendriikide lüüasaamisena ja väga ohtlikuna, kuna see eeldab selle sama rahvusvahelise õiguse ja rahvusvaheliste organisatsioonide süsteemi purustamist, mille loomise kallal USA eliit on umbes 70 aastat töötanud.

Trump doktriin näeb ette vähemalt Ameerika Ühendriikide lahkumise kõigist nendest struktuuridest. See aga tähendab, et need vahendid langevad USA vastaste kätte. Piisab, kui meenutada hiljutisi diplomaatilisi intsidente: Ühendriikide lahkumist ÜRO Inimõiguste nõukogust, Trumpi ähvardust lahkuda Maailma kaubandusorganisatsioonist (WTO-st), ähvardus kehtestada sanktsioonid Haagi kohtule (!) ja isegi kontrolli kaotamist WADA üle, mis äkki otsustas taastada RUSADA õigused. USA vastased jagavad sõna otseses mõttes tema rahvusvahelist pärandit ja üritavad seda üsna edukalt kohandada Ameerika huvide ründamiseks. Trump võib ükskõik kui palju üritada "Ameerikat uuesti suureks muuta", kuid deglobaliseerumise asemel sai ta režiimi "kõik USA vastu".

Pompeo Ameerika Ühendriikide kaitsel: Venemaa ei too kasu USA-le>>

Õigluse huvides tuleb märkida (ja ka sellele pööravad Bloomberg ajakirjanikud tähelepanu), et Trump toetab, vähemalt deklaratiivne tasandil, ikka veel üsna elujõulist anti-globalistlikku ideoloogiat. ÜRO Peaassamblee istungjärgul esinedes rääkis ta vajadusest "austada iga selles saalis esindatud rahva õigust järgida oma harjumusi, uskumusi ja traditsioone". Samuti märkis ta, et "USA ei ütle teile ütlema, kuidas te peate elama, töötama, kuidas Jumalat teenida." Trump kutsus teiste riikide juhte üles "oma riike uuesti suureks muutma". See kõik kõlab väga hästi, kuid täpselt selle hetkeni, kui Venemaa soov oma gaasi Saksamaale müüa põrkub Ameerika ettevõtete ärihuvidega. Topeltnaljakad paistavad Ameerika presidendi väited, et USA ei kehtesta oma religioosseid seisukohti olukorras, kus USA riigidepartemang on avaldamas selget toetust kiriku lõhenemisele Ukrainas.

Trumpi antiglobalistlike seisukohtade lahkuminekute vastuolude nimekirja tema administratsiooni tegevustega võiks jätkata.

Tegelikult on see üks peamistest tema naerualuseks sattumise põhjustest. Keiser ei olnud mitte ainult alasti, vaid ta oli alasti ja samal ajal ka sõltuv sellest samast "süvariigist", mille ta pidulikult lammutada lubas. See ei tähenda, et Trumpil ei oleks võimalusi kunagi ikkagi saada tõeliselt sõltumatu poliitika juhiks või et ta ei suudaks "muuta Ameerikat uuesti suureks". Need võimalused on tal olemas, kuid kaotatud austust ja lugupidamist vastaste ja, seda enam, liitlaste silmis taastata on võimatu. Ameerika Akela mitte ainult ei tabanud: ta ei tabanud ja teeskles, et tal on kõik korras ja ta teeb sellega oma olukorda ainult veelgi hullemaks.

USA kasutab rivaali vastu "surmavaid meetmeid">>

Sellistest muinasjuttude lõpp ei ole õnnelik. Sellepärast ongi Ameerika ajakirjanikud kurvad: Pax Americana loojub kogu maailma diplomaatide ja poliitikute ühise naeru saatel.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

85
Tagid:
ÜRO Peaassamblee, Nord Stream 2, ÜRO, RUSADA, WADA, Maria Zahharova, Donald Trump, Saksamaa, USA
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde