Il-20

Venemaa tarnib Süüriale õhutõrjekompleksid S-300

101
(Uuendatud 17:54 24.09.2018)
Äsja lõppenud briifingul teatas Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu rakendatavatest vastumeetmetest, mis osutusid oodatust tõsisemaiks.

TALLINN, 23. september – Sputnik. Šoigu selgitas, et kahe nädala jooksul tarnitakse Süüria valitsusvägedele 250-km tegevusraadiusega õhutõrjekompleksid S-300, vehendab RIA Novosti

Teiseks varustatakse kõik Süüria õhutõrjeüksused seni ainult Venemaa relvajõududes kasutusel olevate automatiseeritud juhtimissüsteemidega.

Antud täiendus võimaldab juhtida kõiki õhutõrjeressursse tsentraliseeritult ja kombineeritult, jälgida kompleksselt kogu õhuruumi ja juhtida raketid erinevate radarite abil sihtmärkideni. Süsteem muudab ühtlasi kõik Venemaa õhusõidukid Süüria õhutõrje jaoks selgelt eristuvaiks.

Kolmandaks lülitatakse Süüria ranniku lähedal alaliselt sisse elektronvõitlusvahendid, mis summutavad riigis asuvaid objekte ründavate lennukite satelliitnavigatsiooni, pardaradarite ja sidekanalite töö.

© Ruptly
Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu ettekanne Venemaa vastumeetmetest Süürias.

IL-20 ja tema 15-liikmelise meeskonnaga Vahemere kohal toimunud tragöödia tõstatas ilmselgelt küsimuse Venemaa õhujõudude usaldusest Iisraeli kolleegide suhtes Süürias toimuvate sõjaliste operatsioonide käigus.  Allatulistatud lennukit võib pidada Venemaa ja Iisraeli vaheliste uute suhete sümboliks.

Moskva võib astuda olulisi samme, vältimaks edasisi intsidente Iisraeli lennukitega — on olemas ressursid, et sulgeda nende jaoks Süüria taevas, teatas juba pühapäeval, 23 septembril RIA Novostile Föderatsiooninõukogu kaitsmiskomisjoni liige Franz Klintsevitš. 

Зенитные ракетные комплексы С-300 Фаворит
© Sputnik / Ульяна Соловьева
Õhutõrjekompleksid S-300 "Favorit"

Tema sõnul täidab nimekiri vastastikuste kokkulepete kõige jämedamatest rikkumistest Iisraeli pilootide poolt rohkem kui ühe lehekülje ja kaitseministeerium osutas igaühele neist.

"Kuidas muudab see tragöödia Venemaa ja Iisraeli vahelisi suhteid? On selge, et küsimus kuulub riigi juhtkonna pädevusse ja mina võin vaid oletusi teha. Arvan, et otsuse langetamisel võetakse arvesse pikaajalisi häid suhteid Venemaa ja Iisraeli vahel, mistõttu on järsk suunamuutus vähetõenäoline — pean silmas viisavabadust, rääkimata millestki tõsisemast", lisas Klintsevitš.

Aga vastumeetmed tulevad ja Iisrael tunneb neid, on ta kindel. Klintsevitš kutsus ühtlasi Tel Avivi hoiduma mitte ainult lisaintsidente võimaldavast tegevusest, vaid isegi retoorikast, mis Moskvale meeldida ei pruugi.

"Pean Iisraeli kaitseministri avaldust — mille kohaselt Süüria ründamine jätkub — kahjulikuks, sest sellised sõnavõtud halvendavad olukorda veelgi. Ma ei usu, et niisugune areng vastaks Iisraeli huvidele…," lisas senaator.

Venemaa seisukoht: Il-20 hukus on süüdi Iisrael

Venemaa kaitseministeerium ei kahtle, et Vene õhujõudude lennuki Il-20 hukk Süürias oli Iisraeli õhujõudude pilootide tegevuse tulemus.

Самолет Ил-20
© Sputnik / Александр Рыбальченко
Il-20

Sellekohase detailse teatega esines pühapäeval, 23. septembril toimunud briifingul ametkonna pressiesindaja Igor Konašenkov.

Kindrali sõnul kinnitavad Iisraeli pilootide süüd objektiivsed kontrollandmed, mis räägivad "kas lendurite vähesest professionaalsusest või kuritegelikust hooletusest".

Ta ütles ka, et vahetult enne tragöödiat lähenes Iisraeli F-16 manöövri käigus IL-20-le. Konašenkovi sõnul pidasid Süüria õhutõrjujad sellised samme katseks veel kord Süüria Araabia Vabariigi taristut rünnata.

Iisrael pelgab Venemaa vastumeetmeid

Venemaa-poolsed Il-20 intsidendile järgnevad vastumeetmed võivad piirata Iisraeli õhujõudude lende Süüria Araabia Vabariigi territooriumi kohal, ei välistata Iisraeli ajalehes Haaretz avaldatud stsenaariumis.

Haaretzi sõnul loodeti Tel Avivis, et Venemaa juhtkond rahuldub vaid ajutise õhuruumi sulgemisega, ega keela tulevikus võõraste õhusõidukite liikumist Vene sõjaväebaaside lähedal Põhja Süürias.

Nagu ajaleht märkis, "võivad sellised Venemaa-poolsed meetmed kaasa tuua turvaliste alade loomise Süüria valitsusvägede (!!!- Toim) või Hezbollah jaoks ning aidata Iraanil samuti piirkonnas oma positsiooni tugevneda."

Väljaanne toob lõigu Iisraeli kaitseministri Avigdor Liebermani avaldusest, kus viimane räägib Iisraeli läbirääkimistest kõrgete Venemaa ametnikega.

Kaitseministri arvates näitab see Tel Avivi ja Moskva vahelisi häid suhteid.

Nagu teatas Sputnik Eesti, tulistati 17. septembril 2018 Süüria õhutõrje poolt alla maanduma asunud Venemaa Il-20. Enne seda sooritas õhusõiduk Idlibi provintsi de-eskalatsiooni-tsooni kohal luurelendu.

IL-20 pardal oli 15 sõjaväelast, kes kõik hukkusid. Moskva leiab põhjendatult, et toimunu põhjustasid Iisraeli kaitsejõud, kes kasutasid Venem lennukit rünnaku ajal kilbina.

Venemaa kaitseministeerium teatas, et väidetava hoiatuse plaanitud tegevuse kohta andis Tel Aviv vähem kui 1 minut enne rünnaku algust, mis ei võimaldanud Il-20 turvalisemasse piirkonda suunduda. 

Lisaks teatati "hoiatuses" eksitavalt, et sihtmärkideks on riigi põhjaosas asuvad tööstusettevõtted, tegelikkuses suunati raketid hoopis riigi lääneosas asuvasse Latakia provintsi, kuhu Venemaa oma lennuki maandumisele suunas.

Seetõttu, nagu teatas kaitseminister Sergei Šoigu, lasub lennuki hävitamise ja meeskonna hukkumise süü täielikult Iisraeli poolel.

Tel Aviv eitab oma eksisammu, pannes kogu vastutuse intsidendi eest Süüria poolele.

Sõjajärgse Il-20 kokkupõrge Süürias on traagiline õnnetus, mistõttu ei saa seda võrrelda laskunud Su-24 võitlejaga, ütles Venemaa president Vladimir Putin.

101
Tagid:
Il-20, õhutõrjekompleks, õhutõrjeseade, F-16, õhutõrje, õhurünnak, S-300, õhurünnak, Avigdor Lieberman, Bashar al-Assad, Sergei Šoigu, Lääne-Süüria, Põhja-Süüria, Tel Aviv, Iisrael, Moskva, Venemaa, Süüria
Teema:
IL-20 - kontroll Süüria õhuruumi üle (10)
Samal teemal
Iisrael ei leia end Vene IL-20 hukus süüdi olevat
Venemaa kaitseministeerium: Il-20 hukus on süüdi Iisrael
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde