ÜRO Logo

Ajakirjanduses avaldati ÜRO Süüria salaprotokolli tekst

69
(Uuendatud 22:32 02.09.2018)
Ajaleht Kommersant avaldas salajase ÜRO direktiivi teksti, mille kohaselt organisatsioon on valmis Süüria taastamisele kaasa aitama alles pärast poliitilist võimuvahetust riigis.

TALLINN, 3. september — Sputnik. ÜRO sisedokumendil on möödunud aasta 17. oktoobri kuupäev ja see on mõeldud organisatsiooni kõikide Süürias töötavate allüksuste jaoks, vahendab RIA Novosti  ajalehte Kommersant.  

"Alles pärast tõelist ja kõikehõlmavat poliitilise võimu üleminekut on ÜRO valmis (Süüria — toim.) taastamises osalema," teatab direktiivi tekst.

Süüria armee, illustreeriv foto
© Sputnik / Mikhail Voskresenskiy

Dokumendis on ühtlasi kirjas, et ÜRO ei osale Süüria majanduse taastamise projektides, vaid ainult humanitaarabi küsimustes, et päästa elusid ja tagada inimeste põhivajadusi.

"Arengu- või taastamismeetmed, mis ületavad ülalmainitud piire, tuleb lahendada teiste mehhanismide abil," ütleb tekst. Samal ajal peaksid abi prioriteedid põhinema elanikkonna, mitte aga valitsuse vajadustel.

Moskva kutsub Brüsselit "Süüria valsile" >>

Ajalehe andmeil oli dokumendi autoriks endine ÜRO peasekretäri asetäitja poliitküsimustes, USA poliitik, kauaaegne Riigidepartemangu diplomaat Jeffrey Feltman. Ta lahkus ametikohalt jooksva aasta kevadel.

Salajase direktiivi olemasolust, mis keelab ÜRO-l Süüria majanduse taastamisel osaleda, teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov juba augustis.

Ta rõhutas, et üksikute riikide katsed ÜRO sekretariaadiga manipuleerida on vastuvõetamatud ning kutsus Lääne "partnereid" loobuma rahvusvaheliste organisatsioonide kasutamisest "omatahtsi".

Nagu teatas Sputnik Eesti, paljastas Venemaa Kaitseministeerium 25. augustil järjekordse Lääne luureoperatsiooni lavastatud keemiarünnakukatse Süüria Hallyuzi külas, kuhu mässajad toimetasid kaheksa mahutit klooriga ja millest peaks saama põhjendus järjekordsele terroriste kaitsvale raketirünnakule Süüria valitsusvägede vastu

Sputnik Eesti on eelnevalt juba kirjutanud Süürias ettevalmistatavast provokatsioonist keemiarelvaga sarnaselt sellega, mis sai ettekäändeks lääne koalitsioonivägede raketirünnakule Süüria Araabia Vabariigi relvajõudude objektide pihta 2018. aasta 14. aprillil.

69
Tagid:
salaprotokoll, salakokkulepe, politik, Majandusaabi, majanduskuritegu, taastamine, prioriteet, võimuvahetus, areng, majandus, ÜRO Peaassamblee, ÜRO Inimõigusnõukogu, ÜRO toiduamet, Riigidepartemang, ÜRO Julgeolekunõukogu, ÜRO vaatlejad, ÜRO, Jeffrey Feltman, Sergei Lavrov, USA, Venemaa, Süüria
Samal teemal
Venemaa õppused Vahemerel: "Kalibrid" kaitsevad Süüriat "Tomahawkide" eest
Ülemaailmne humanitaarabi päev: keda ja kuidas abistab Eesti
Riigiduumas räägiti USA ÜRO Inimõigusnõukogust lahkumise tagajärgedest
ÜRO taotleb 22,5 miljardit dollarit abiraha
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde