Gaasikompressorjaam Ukrainas

Auru all: Ukraina kummalised arvutused

85
(Uuendatud 18:17 27.08.2018)
Kiievis ollakse kindlad, et Venemaa võlgneb neile gaasi eest raha. Ukraina sai sinise kütuse (mõnikord seda isegi varastades) ja nurjas transiidi, aga maksma peaks selle eest omapärase loogika põhjusel Moskva.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Ukraina president Petro Porošenko on kindel, et Moskva hüvitab Kiievile gaasilepingutest tekkinud kahjud. Selles väljendis, nagu öeldakse, on kõik suurepärane. Esiteks, mis kahjudega on tegemist? Loomulikult võib eeldada, et praegune haridussüsteem ei luba tänapäeva ukrainlastel ilma kalkulaatorita arvutada.

Porošhenko mõtles välja, kuidas Ukraina rikkaks teha >>

Kuid Petro Porošenko lõpetas ikkagi Nõukogude kooli ja üleüldse on ta ärimees, nii et arvudega peaks ta sina peal olema.

Niisiis, peaks ta aru saama, et kui Venemaa tarnib Ukrainale gaasi alandatud hinnaga ja Ukraina gaasi eest ei maksa ja häirib pealegi transiiti Euroopasse, siis kahjud tekivad mitte Kiievis, vaid Moskvas.

See elementaarne aritmeetika. Ilmselt mitte praeguse Ukraina režiimi jaoks — mingil põhjusel on nad kindlad, et maksma peaks Venemaa.

Lisaks väidetakse, et nad elavad juba enam kui tuhat päeva ilma Vene gaasita, ehkki tegu on lihtsalt "etiketi vahetusega" ja sama gaasi ostetakse nüüd teiselt naabrilt – Euroopast, ühtlasi veidi kallimalt

Seega on ilmselt tulutu püüda Kiievi seisukohti tervest mõistusest lähtudes hinnata.

Huvitav on küsimuse püstitus ise. Kindlus selles, et Venemaa hakkab Ukrainale midagi kompenseerima (isegi kui tõesti oleks, mida), tundub väga naiivne.

Esmalt nimetate te riiki agressoriks ja seejärel nõuate talt midagi – kas soovite, et ta seda vabatahtlikult teeks, või kavatsete ihaldatut jõuga võtta? Mõlemad variandid on väga ebatõenäolised. 

Saksamaa astus Nord Stream 2 kaitseks välja >>

"Gazprom" juba saavutas Stockholmi arbitraažikohtu otsuse täitmise peatamise, mille kohaselt Venemaa pidanuks Ukrainale transiidivaidluse lahendina maksma. 

"Naftogaz" püüab otsuse jõuga täita, kuid siiani see ei õnnestu — tegelikult see vaid tugevdab Venemaa ettevõte positsiooni.

Raha jõuga võtta on muidugi kah huvitav variant, arvestades, et juba neli aastat ähvardab Kiiev Venemaalt Krimmi ära võtta, kuid ei ole siiani võimeline isegi Donbassi ja oma radikaalide ning paljude sotsiaalsete probleemidega toime tulema.

See kõik aga ei takista režiimil regulaarsetest võitudest kuulutada. Mis sellest, et elu muutub aina raskemaks — see tähendab, et järgmine laenutranš on üha lähemal.

Mis sellest, et tankid paraadil kogu pealinna asfaldi rikkusid – järelikult on nad rasked ja litsuvad vaenlase laiaks. 

Paljud edusammud eksisteerivad vaid ukrainlaste endi mõtetes. Nagu ka kindel veendumus, et Ukraina on Venemaa gaasist vabanenud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

85
Tagid:
arbitraaž, arbitraažikohus, energiajulgeolek, transiidiärisüsteem, vedelgaas, LNG terminal, gaasijuhe, gaas, transiit, Naftogaz, South Stream, Nord Stream 2, Petro Porošenko, Euroopa Liit, Rootsi, EL, Ukraina, Venemaa
Samal teemal
USA halastab Euroopale, kuid mitte Ukrainale
Hoop globaalsele hierarhiale: Venemaa on sundinud eurooplasi millekski kohutavaks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde