Venemaa president Vladimir Putini kohtumine Saksamaa liidukantsler Angela Merkeliga

Lääs ei oska Venemaaga käituda

60
(Uuendatud 23:18 26.08.2018)
Lääne Venemaa-suunalised signaalid on enneolematult ebamäärased: Ühendkuningriik soovitab sanktsioone karmistada, USA president teeb vastuolulisi avaldusi, Venemaa president Vladimir Putinit tervitatakse aga soojalt Austrias. Raskesse olukorda sattunud Saksamaal avanes hea võimalus koostööks Moskvaga.

Paul Hockenos, Inosmi osundusega CNN-le

Esmapilgul on signaalid, mida Lääs Venemaale saadab, enneolematult segased. Ühendkuningriigi välisminister Jeremy Hunt kutsus oma visiidi ajal Ameerika Ühendriikidesse uute tõendite taustal Kremli sekkumisest Briti ja Ameerika poliitikasse karmistama Venemaa-vastaseid sanktsioone.

President Trump, kelle suhtes käib Ameerika Ühendriikides uurimine seoses tema Venemaa-suhtlusega 2016. aasta valimiskampaania ajal, muudab tihti ja ettearvamatult oma seisukohti Venemaa suhtes, mistõttu on praktiliselt võimatu mingit strateegiat tabata.

Trumpi administratsioon kaalub uute sanktsioonide kehtestamist lisaks neile, mis Venemaale on juba kehtestatud tema tungimise pärast Ukrainasse 2014. aastal ja muu rahvusvahelise õiguse rikkumise eest. Üldpilti tekitasid täiendava segaduse Vene presidendi Vladimir Putini ustavad sõbrad Euroopas, kellest enamus asub äärmusparempoolsete ridades, sealhulgas Austria parempoolses valitsuses.

Kremli salajane "hea relv" >>

18. augustil oli Venemaa riigipea aukülaliseks oma riigi rahvuslikke huve vägagi kaitsva Austria välisministri Karin Kneissli pulmas. Ülemaailmse publiku rõõmuks tantsis ta aeglase tantsu õnnest särava pikka valge-beežis toonis dirndli riietatud Kneissliga, kes on tema suur fänn. Kuid sama päeva õhtupoolikul toimunud Putini kohtumine Saksamaa liidukantsler Angela Merkeliga oli Venemaa, Euroopa ja teiste mandrite jaoks siiski palju tähtsam.

Merkeli ja Putini avameelne neljasilmakohtumine oli esimene selline töökohtumine Saksamaa pinnal üle aastate ja toimus õhkkonnas, mis ei olnud ei sõbralik ega vaenulik. Tulevasi suhteid Venemaaga ei määra mitte Ameerika Ühendriigid, Ühendkuningriik ega Kesk-Euroopa riigid, vaid Saksamaa põhjalikkus, järjekindlus, ärihuvid ja geograafiline asend. Ja kuigi pärast seda tete-a-tete kohtumist ühtegi ametlikku avaldust ei tehtud, panid Putin ja Merkel kahepoolsete läbirääkimistel paika edasise kooseksisteerimise kava kontuurid.

Nagu külma sõja kõige pingelisematel aastatel, astub Saksamaa (ja tõenäoliselt ka tema selja taga seisev suurem osa Euroopa Liidust) ka nüüd kindlalt vastu Moskva autoritaarsele ideoloogiale ja inimõiguste rikkumisele. Sisuliselt jätkatakse vaatamata kõikidele välistele hõõrumistele Venemaaga koostööd kiireloomuliste praktiliste küsimuste lahendamisel, nagu energeetika, Ida-Euroopa ja Lähis-Ida, mis teenivad ühiseid huve Euroopas ja kaugemalgi.

Millega tervitab Merkel Putinit Berliinis? >>

Saksamaa konstruktiivsed sidemed tänase Venemaaga sarnanevad hämmastavalt Lääne-Saksamaa ja NSV Liidu vahel külma sõja ajal tekkinud sidemetega. See sarnasus heidab valgust ka Merkeli järjest ühemõttelisema Venemaale lähenemise perspektiividele ja ohtudele. Suhted Venemaaga on praegu rekordmadalal tasemel ja Moskva on täna rohkem isoleeritud kui kunagi varem nõukogude kommunismi kokkuvarisemist saadik.

Venemaad mitte ainult ei eirata demonstratiivselt, talt võeti ka liikmelisus G8-s, mille tagajärjel Euroopal ja USA-l on jäänud liiga vähe võimalusi dialoogiks Moskvaga.

Merkel on (tähelepanu väärivalt) veendud, et on võimalik säilitada suhtluskanalid Moskva ja samal ajal pidada vastuvõetamatuks selliseid kohutavaid kuritegusid nagu Krimmi annekteerimine ja endiste Venemaa agentide väidetav mürgitamine Suurbritannias. Ühelt poolt, on pragmaatiline ja põhimõtteline teineteisemõistmine Moskvaga muidugi asjakohane, kuna Euroopa ja Ameerika Ühendriigid vajavad koostööd Venemaaga paljudes tähtsates valdkondades.

Näiteks Süürias mängib Venemaa võtmerolli Assadi režiimiga peetavatel läbirääkimistel stabiilse sõjajärgse korra loomiseks riigis. Need võimaldaksid peatada pagulaste voogu Euroopasse, mis on veel üks probleemide allikas Merkelile. Putin ütles Merkelile, et ta on valmis koostööks eelkõige ülesehitustöödeks Euroopa abi saamise küsimustes.

Moskva roll on oluline ka suhetes Iraaniga, mis on radikaalselt muutunud pärast president Trumpi väljumist 2015. aastal sõlmitud tuumakokkuleppest, millega tühistati Teheranile sanktsioonid tänuks tuumarelvade arengu peatamise eest. Venemaa on selle kokkuleppe osapool ja kahtlemata kaotataks — nagu ka Euroopa — kui see tühistataks lõplikult. 

Ukraina kriisi algusest peale peab Saksamaa tänaseni jätkuvaid läbirääkimisi, et saavutada rahu Ukraina idaosas. Kesk-Euroopa on tema "eeshoov". Teiselt poolt ähvardavad Saksamaad ohud. Nii võib koostöö Moskvaga (saatuse irooniana konfliktides, mille ta ise on valla päästnud) kannatada inimõiguste ja rahvusvahelise õiguse rikkumise tõttu. Putin on vägagi huvitatud, et majandust oluliselt nõrgendanud sanktsioonid tühistataks võimalikult kiiresti.

Euroliidu eksperdid tunnustavad Venemaa Lähis-Ida poliitikat >>

Berliin ei saa kaotada olulisi sanktsioone (Merkel väidab, et ei kavatsegi neid tühistada), kuni Venemaa pole Krimmist lahkunud, kuid Saksamaa kõrgeimas poliitilises juhtkonnas on neidki, kes pooldavad Saksamaa ja Euroopa ettevõtteid kahjustavate sanktsioonide leevendamist. Oma majandushuve kaitsev Saksamaa liigub Venemaalt Läänemere põhja mööda Saksamaale kulgeva vastuolulise gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamis küsimuses lahenduse poole.

Projekt ärritab Ida- ja Kesk-Euroopa riike, kes tunnevad, et neid on reedetud. Nad kardavad, et torujuhe suurendab Euroopa sõltuvust Venemaast, seab ohtu nende oma energia ostmise ja läheb neile maksma miljoneid saamata transiiditasu, mida Venemaa neile praegu maksab.

Saksamaa ja Venemaale jaoks on kätte jõudnud soodne hetk tihedamaks koostööks. Ja asi pole mitte ainult selles, et president Trumpi juhitava USA ettearvamatus destabiliseerib geopoliitikat, vaid ka asjaolus, et Merkel ja Putin on raskes olukorras sisekriisi ja kahaneva populaarsuse tõttu nende kodumaal.

Seepärast on nad valmis kompromissiks, ja tõepoolest on plaanis selliseid kahepoolseid kohtumisi korraldada rohkem. Seda tuleks tervitada tingimusel, et sellist poliitikat ei hakata ajama rahvusvahelisi norme rikkudes ja haavates riikide huve, mis on sattunud suuremat regionaalset mõju omavate riikide huvide vahele. Sõjajärgses Ida-poliitikas on praegu toimuv ajalooline näide, et selline poliitika võib olla tõhus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

60
Tagid:
analüütika, poliitika, koostöö, majandus, sanktsioonid, EL, Donald Trump, Vladimir Putin, Angela Merkel, Euroopa, Saksamaa, USA, Venemaa
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde