Kirjanik ja Balti riikide ajaloo uurija Vladimir Iljaševitš

Ekspert: Molotov-Ribbentropi pakt on halli propaganda klassikaline näide

122
(Uuendatud 17:51 23.08.2018)
Kirjaniku ja Balti riikide ajaloo uurija Vladimir Iljaševitši arvates on Molotov-Ribbentropi pakt kaasaegse tõlgenduse kohaselt Briti salateenistuste poolt endise Nõukogude Liidu riikide elanikkonna manipuleerimine.

TALLINN, 23. august — Sputnik. Saksamaa ja Nõukogude Liidu mittekallaletungileping, rohkem tuntud Molotov-Ribbentropi paktina on kahepoolne leping, mille allkirjastasid kahe riigi välisministrid Joachim von Ribbentrop ja Vjatšeslav Molotov.

Kahepoolse lepinguna, kinnitas Vladimir Iljaševitš videosillal "Molotov-Ribbentropi pakt: müüdid ja faktid", nägi see kahtlemata ette teatud kohustusi, kuid ei erinenud millegi poolest kümnetest teistest samasugustest kokkulepetest.

Venemaa suursaadik Eestis — spekuleerimise asemel tuleks dialoogile mõelda >>

Seda on lihtsalt demoniseeritud ja kasutatakse propagandistide ja poliitikute poolt täiesti selgetel eesmärkidel – et hävitada igasugune alus arutlusteks poliitilise ruumi õiguspärasusest, mida kunagi nimetati Nõukogude Liiduks.

Teisisõnu, Molotovi-Ribbentropi pakti praegune käsitlus on Iljaševitši arvates musta ja halli propaganda näide.

Musta propaganda näiteks on väidetav "Peeter suure testament", mida tegelikult ei olnud — selle väljamõeldise ja võltsingu "klopsisid kokku" prantslased ja inglased ning kasutasid seda venevastastel eesmärkidel ehtsa pähe.

Halli propaganda all mõistetakse olukorda, kus konkreetne sündinud fakt segatakse valede ja väljamõeldistega, lisades tegelikke fakte.

Molotov-Ribbentropi pakti kohta võib öelda, et see oli olemas ja selle juures olid ka salajased protokollid. Kuid Iljaševitši teada näevad peaaegu kõik sedalaadi lepingud ette nende olemasolu.

Salajasus ei seisnenud mitte selles, et oleks varjatud lepingu olemust, varjati detaile: kuupäevi, konkreetseid täideviijaid ja selliseid asju, mida polnud tingimata vaja teada näiteks geopoliitilistel vastastel.

"Kui Suurbritannia sõlmis Saksamaa kallaletungi eelõhtul lepingu Poolaga, oli ka sellel salajane lisaprotokoll, kus nähti ette Inglismaa abi osutamise Poolale Saksamaa rünnaku korral. Selles ei ole midagi laiduväärset. Ja ei maksa unustada, et Suurbritannia kasutas kogu oma diplomaatiliste jõupingutuste ja salateenistuste arsenali, et avada Hitlerile koridor liikumiseks itta. Sellele on pühendatud kõige tähtsam ja koletuslikum, lihtsalt reeturlik Müncheni sobing, " ütles Iljaševitš.

Briti eriteenuste tegevus

Ei saa ette heita ka mingeid mõjualasid — see on väljamõeldis, mida jällegi levitasid Anglo-Saksi eriteenistused Venemaa ja Ida-Euroopa riikide territooriumil, sest õiguse seisukohast on iga riik mõjupiirkonnaks oma naaberriigile. Näiteks kaasaegsele Venemaale on kõik naaberriigid (sealhulgas Balti riigid) mõjutsoonid, kuid sama kehtib ka Eesti kohta Venemaa suhtes.

"On aga hoopis teine küsimus, kui me räägime mõjualast ja esitame seejuures ka mingeid nõudmisi. Molotov-Ribbentropi paktist ei leia me aga ühtegi sõna, mis viitaks teiste riikide iseseisvuse, riigivõimu ja valitsemissüsteemi kahjustamisele. Veelgi enam, Nõukogude Liidu suursaadikutele anti Stalini ja Molotovi otsene juhis mitte sekkuda Balti riikide siseasjadesse pärast seda, kui siia ilmusid Nõukogude sõjaväebaasid," on Vladimir Iljaševitš veendunud.

Seepärast ei saa Iljaševitši arvates kuidagi rääkida, et Molotov-Ribbentropi pakt nägi ette salaja kommunistliku võimu kehtestamise Balti riikides, nende okupeerimise, anneksiooni, inkorporeerimise — see oleks võltsing, mille mõtlesid välja Briti salateenistused.

Eestiga seonduva osas meenutas Iljaševitš välisminister Karl Selteri poolt veel enne 1939. aasta augustit allkirjastatud Selteri-Ribbentropi pakti — natsi-Saksamaaga sõlmitud sõpruse ja koostöö lepingut. Samasugused paktid sõlmisid Saksamaaga ka lätlased ja leedulased.

"On täiesti selge, et Saksamaa demonstreeris sellise käitumisega oma mõjuvõimu Baltimaades ja Nõukogude Liidul ei jäänud selles olukorras muud võimalust, kui sõlmida leping Saksamaaga, sest Suurbritannia tegi kõik endastoleneva, et suruda omavahel vastamisi Saksamaa ja Nõukogude Liit,"ütles ekspert.

"Seega on Molotov-Ribbentropi pakt klassikaline näide hallist propagandast, mis võltsingute, pettuse ja manipulatsioonitehnoloogia abil loob teatud klišee paljudes sootsiumites, ennekõike noores põlvkonnas," lisas ta.

Molotov-Ribbentropi pakti tõlgendatakse Eestis erinevalt >>

Nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud avati Eestis 23. augustil "kommunismiohvrite" mälestusmärk, see kuupäev on ajastatud Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimise aastapäevale. Selle mälestusmärgiga tahavad Eesti ametivõimud jäädvustada rohkem kui 28 tuhande inimese mälestust, kes väidetavalt langesid kommunismi ohvriks. Memoriaali rajamine läks Eesti maksumaksjatele maksma ligi kaheksa miljonit eurot.

122
Tagid:
videosild, propaganda, poliitika, Molotov-Ribbentropi pakt, NSV Liit, Vladimir Iljaševitš, Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Venemaa
Teema:
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)