Aleksandr Petrov

Venemaa suursaadik Eestis: spekuleerimise asemel tuleks dialoogile mõelda

123
(Uuendatud 19:05 24.08.2018)
Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov rääkis Nõukogude-Saksa mittekallaletungilepingu 79. aastapäevale pühendatud Tallinn - Moskva videosilla ajal mõnede Eesti poliitikute katsetest ajaloolist minevikku "üles soojeneda".

TALLINN, 23. august — Sputnik. Neljapäeval, 23. augusti toimus Nõukogude-Saksa mittekallaletungilepingu (nn "Molotov-Ribbentropi pakti") 79. aastapäevale pühendatud Tallinn — Moskva videosild, kus erakorraline ja täievoliline Vene Föderatsiooni suursaadik Eesti Vabariigis — Aleksandr Petrov kommenteeris Eesti valitsuse esindajate kavatsust nõuda Moskvalt Nõukogude okupatsiooni eest hüvitist. 

"Meie jaoks ei ole mõiste "Nõukogude okupatsioon" vastuvõetav, leiame, et sellised pretensioonid on perspektiivitud," ütles diplomaat. Petrov märkis fakti, et Eesti justiitsminister Urmas Reinsalu rääkis vajadusest Venemaalt "kahjude hüvitamist" nõuda juba varem, eelmise valitsuse koosseisus.

"Eelmine valitsuskabinet distantseerus niisugusest algatusest, öeldes, et tegu on isikliku initsiatiiviga ja seda ei hakata arutama," ütles Venemaa suursaadik. Ta juhtis tähelepanu asjaolule, et praegune Eesti valitsus ei reageerinud kuidagi oma ministri ametlikule avaldusele.

"Meie jaoks on see küsimus igaveseks suletud," rõhutas diplomaat, "Ja me ei tahaks, et see teema tulevikus meie kahepoolseid suhteid mürgitaks."

Aleksandr Petrovi sõnul oleks Eesti ja Läti poolt "Nõukogude okupatsiooni" eest hagi esitamine vastutustundetu ajalooga spekuleerimine.

"On äärmiselt vastutustundetu püüda mäluga spekuleerida, prepareerida ajalugu, proovida seda uute nõuete esitamiseks ära kasutada, vanu solvumisi ellu äratada," ütles ta, vastates küsimusele oma suhtumisest niisugustesse pretensioonidesse." 

Eesti seisab valiku ees

Diplomaat avaldas arvamust, et Venemaa ja Eesti peaks ühendama jõupingutused võitluses ülemaailmsete väljakutsete ja ohtudega, mitte jääma vastasseisu vaimu pantvangideks. Ta teatas, et Venemaa ja Eesti on hetkel valiku ees.

"Me kas võtame koos vastutuse oma tuleviku eest ja teeme sellest lähtudes jõupingutusi kaitsmaks meie ühiseid huve nende ohtude ja väljakutsete eest, millega seisab praegu silmitsi kogu inimkond või jäämegi vastasseisu vaimu pantvangideks, mis viib meid parimal juhul ummikusse," selgitas Petrov.

"Tahaks," ütles Venemaa suursaadik "et teadlikkus tõelistest ohtudest hõlbustaks ühiseid jõupingutusi, mille juurde Moskva Eestit regulaarselt kutsub, sest just nüüd kõlab Euroopa kollektiivse julgeoleku vajaduse tees eriti aktuaalselt, mis on aga võimatu, kui protsessis ei osale kõik maailmajao riigid, sealhulgas Venemaa."

"Ajalugu kutsub meid järeldusi tegema, tahaksin väga, et minevikust õpitaks. Oleme endiselt veendunud, et mõlemad osapooled vaid võidavad heanaaberlike, üksteist austavate suhete olemasolu korral. Oleme valmis oma Eesti naabritega asju ajama vastastikuse austuse ja võrdõigusliku dialoogi raames, "rõhutas ta.

Illustreeriva näitena hindas Venemaa suursaadik kõrgelt Venemaa ja Eesti vahelist regionaalkoostööd, samuti suhtlust kultuurivallas.

Tallinna poolt osales videosillas ka rahvusvaheliste suhete ekspert, kirjanik, Baltimaade ajaloo uurija Vladimir Iljaševitš, kes omakorda rõhutas, et normaalne dialoog Tallinna ja Moskva vahel ei ole võimalik, kuni Eestis ei tule võimule inimesed, kes kaitsevad oma rahvuslikke huve mitte sõnades, vaid tegudes.

Molotov-Ribbentropi pakti tõlgendatakse Eestis erinevalt >>

Iljaševitši sõnul vajab Eesti juhtkonda, kes suhtuks oma riiki "tõeliste riigimeestena", mitte aga mõtetega "kõik kiiresti maha müüa ja kaugele elama kolida."

Tõelise rahvusliku poliitika näitena tõi ta naaberriigi Soome käitumisviisi, kes püüab maksimaalselt ära kasutada oma geomajanduslikku positsiooni ja luua häid suhteid kõigi oma naabritega.

Mineviku arvelt "teenida" lootmine

Sputnik Eesti juba kirjutas, et justiitsminister Urmas Reinsalu ja tema Läti kolleeg Dzintars Rasnacs tegid 21. juunil ühisavalduse, milles kutsuti üles mäletama "Nõukogude okupatsiooni", osutades võimalusele nõuda Moskvalt "kui Nõukogude Liidu õigusjärglaselt kahjude hüvitamist." 

Venemaa juhtkond omakorda on korduvalt väitnud, et mingist Baltimaade okupeerimisest 1940. aastal Nõukogude Liidu poolt ei saa juttugi olla. Venemaa välisministeerium selgitas, et vaatleb Balti riikide NSV Liiduga liitumist selle aja rahvusvahelise õiguse normidega kooskõlas olevana.

Senaator Morozov: Lätil ja Eestil ei ole juriidilist alust Venemaalt hüvitist nõuda >>

Ministeeriumi sõnul ei saa sõna "okupatsioon" kasutada juba seetõttu, et NSV Liidu ja Balti riikide vahel ei toimunud sõjalisi operatsioone ning vägede sissetoomine viidi läbi lepingulisel alusel ja nende vabariikide võimuorganite selgesõnalisel nõusolekul.

Lisaks sellele juhtisid Lätit, Leedut ja Eestit Nõukogude Liidu koosseisus viibimise ajal (v.a. Saksa okupatsiooni ajal II maailmasõja käigus) rahvuslikud võimuorganid.

123
Tagid:
Molotov-Ribbentropi pakt, kompensatsioon, okupatsioon, Vladimir Iljaševitš, Ribbentrop, Molotov, Jossif Stalin, Aleksandr Petrov, Läti NSV, Eesti NSV, NSV Liit, Eesti Vabariik, NSVL, Läti, Eesti, Venemaa
Teema:
Molotovi-Ribbentropi pakt (18)
Samal teemal
Politoloog: kommunismiohvrite memoriaal on sõpruse märk USA-ga
Baltlaste suur unistus - igaühele vähemalt kolm vene orja
Tinn: Eesti ajaloost ei saa Nõukogude perioodi välja visata
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde