Facebooki juht Mark Zuckerberg

Zuckerberg jälgib sind Facebook avastas Iraani ja Vene jäljed

49
(Uuendatud 13:28 23.08.2018)
USA-s avastati veel üks Lääne demokraatia vastu suunatud vandenõu. Seekord viivad jäljed Iraani. Tavapäraselt kaasati skandaali ka Venemaa.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja  

Peamised Lääne infoagentuurid teatasid, et Facebook kustutas sadu lehekülgi ja kontosid pärast Iraanist ja Venemaalt juhitud ebaseadusliku kampaania avastamist. Ameerika ajakirja "Time" veebisait kiirustas isegi väitma, et gruppide liikmed võtsid sihikule Ameerika valimised.

Väidete aluseks sai ametlik teade 652 pahatahtliku kasutaja lehekülje eemaldamisest. Mark Zuckerbergi ettevõte karistas kasutajaid, kellel oli kokku rohkem kui miljon lugejat "võltsi käitumise" ja samuti "teiste oma tõelise olemuse ja tegevuse osas eksitamise eest." 

Tuleb märkida, et valdav enamus eemaldatud kasutajatest kirjutas enamasti mitte USA poliitikast ega isegi mitte Lääneriikide poliitikast, vaid olukorrast Lähis-Idas. Lisaks valdavalt araabia keeles.

Facebooki avalduses ei ole sõnagi sellest, et ülalmainitud kontod oleksid mingilgi moel mõjutanud või kavatsenud mõjutada valimisi Ameerika Ühendriikides, nagu seda väidab ajakiri Time (muide, selle jultunud desinformatsiooni levitamise eest ei blokeeri keegi Time"i lehekülgi või teenuseid).

Ameerika on jahmunud: Venemaa sekkumise teemal valetatakse jõhkralt >>

Peamised süüdistused on suunatud meediavõrgu vastu, mis kasutab ühist nime "Liberty Front Press" ja positsioneerib end sõltumatu meediana.

Facebook omistas ühele selle võrgu liikmetest seotuse Iraani valitsuse poolt rahastatava telekanaliga Press TV. Eeldus põhines erafirma "FireEye" aruandel.

Tähelepanuväärne on, et ettevõtte aruandes nimetatakse eeldusi Liberty Front Pressi seotuse kohta Iraaniga "mõõdukalt usaldusväärseiks". Peamiselt seetõttu, et antud uudistevõrgus levitati "Iraani toetavaid" sõnumeid.

Näiteks toetati Washingtoni ja Teherani vahelist tuumakokkulepet. Niisugusest kriteeriumist lähtudes võiks Facebook enamiku Lääne meediast "Iraanimeelseks tunnistada".

"Eksitava käitumise" näitena toovad autorid fotot Brexit'ile pühendatud pila-markidega

Sedasama fotot levitas muide käesoleva aasta kevadel ka Briti satiiriline meedia ja isegi Briti Konservatiivse erakonna parlamendisaadik Anna Soubry, kes alles hiljuti noorema ministrina valitsuse koosseisu kuulus.

Väga tagasihoidlikult, päris aruande lõpus (ilmselt ainult traditsiooni huvides) mainib Facebook, et kustutatud on ka kontod, mis "võisid (!) olla seotud allikatega, keda USA valitsus mõni aeg tagasi Vene sõjaväeluurele kuuluvaiks nimetas." 

Aruandes ei nimetata ühtegi neist allikatest ega tooda ainsatki näidet nende "hävitava" töö kohta. Samuti on märgitud, et kasutajad isegi ei puudutanud vähimalgi määral USA poliitika teemasid, vaid kirjutasid peamiselt Süüriast ja Ukrainast.

Kõik, mis ettekande autorid neile süüks panid, oli "Venemaad ja Bašar Assadi" toetava sisu levitamine. Ilmselt on Facebooki loogika kohaselt Venemaa pooldamine ohtlik ja karistamist vääriv põhjus.

Seega on järjekordne neti-sanktsioonide voor, mis juba Lääne-meedias kära tekitab, uue reaalsuse lihtlabase tsensuuri ja ideoloogiliste vastaste veebist eemaldamise näide.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

49
Tagid:
Venemaa sekkumine, tuumalepe, sekkumine, FireEye, Press TV, GRU, Time, Facebook, Anna Soubry, Mark Zuckerberg, Ameerika Ühendriigid, Teheran, Iraan, Washington, USA, Venemaa
Samal teemal
Google'i uus kohtuasi puudutab miljoneid inimesi
Briti välisminister leidis vastaspoole silmast pinnu
Zuckerbergil on valida - kas tsensuur või antisemitism
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde