Boris Johnson

Ennäe, kes tagasi on! Boris Johnson valmistub üllatama

34
(Uuendatud 12:25 18.08.2018)
Boris Johnsoni eesmärk (ja ta ei varjagi seda eriti) on hävitada Teresa May ja võtta tema tool endale.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti kolumnist

Uskumatu, kuid ta on tagasi. Boris Johnson, üks hullemaid välisministreid Briti ajaloos, keda peeti juba "allatulistatud piloodiks", on taas ajalehtede esikülgedel ja kogub valitseva konservatiivide partei toetajate seas kiiresti populaarsust, vaatamata sellele, et samas, lehtede esikülgedel tambitakse teda mutta islamofoobia pärast.

Boris Johnson
© AP Photo / Petros Giannakouris

Johnsoni fenomeni kommenteerides teatas konservatiivide ideoloogiliseks veebiplatvormiks peetava ConservativeHome toimetaja Paul Goodman väljaande The Times veergudel: "Kui nädal on poliitikas pikk aeg, siis kuu on terve epohh". Jah, kuu aega tagasi tundus selle Briti välispoliitika ära rikkunud ja Skripalide asjaga kogu maailmas häbi teinud konservatiivi naasmine võimatu.

YouGov'i arvamusuuring näitas, et kunagi konservatiivide parteis kõige populaarsem Johnson oli populaarsuselt alla jäämas peaaegu kõikidele potentsiaalsetele liidrikandidaatidele.

​Ülalmainitud ConservativeHome võrgulehel, kus tooride aktiiv pidevalt oma seisukohti avaldab, oleva uuringu järgi selgus, et luuserist välisminister sai juuli alguses vaid kaheksa protsenti häältest, kaotades kolmele juhtivale kandidaadile, sealhulgas kahele praegusele valitsuse liikmele.

Suurbritannia peaminister Theresa May
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Nüüdseks on "kuu pikkune ajastu" möödunud ja ConsevativeHome'i uus uuring näitas, et Johnson on parteisisese populaarsusvõistluse absoluutne liider. Nüüd toetab teda peaaegu kolmandik konservatiivide poolehoidjatest ja ta edastab lähimaid konkurente kindlalt. Ta ise ei teinud selleks midagi, sõitis vaid kuuks ajaks Itaaliasse puhkusele ega ilmunud uudistesse.

Tema jaoks tegid kõik vajaliku ära peaminister Theresa May ja tema valitsus, mis pidevalt tulevase Brexit'i skeemidesse takerdus. Ja nüüd siis jõuab Johnson koju ja ilmub ajakirjanike ette veelgi rohkem sorakil juustega (mida ta tavaliselt teeb kampaania ajal). Siis ilmub ajalehes The Daily Telegraph endise välisministri kolumn, mis põhjustas erakordse skandaali ja süüdistused islamofoobias.

Kõige silmatorkavam on, et kolumn pidi kritiseerima Taani valitsuse otsust keelustada burka, niqab ja muud rõivad, mis täielikult mosleminaise näo katavad. Briti endine minister ütles, et peab isiklikult "häbiväärseks, et inimesed on sunnitud ringi liikudes välja nägema nagu postikastid", kuid samal ajal möönis ta, et naisel endal on õigus otsustada, millises riietuses vabal ajal avalikkuse ette ilmuda.

Moslemi traditsioonilises näokattes naiste võrdlemine postkastidega tormilise reaktsiooni põhjustaski. Hakati nõudma Johnsoni väljaheitmist erakonnast, talt saadikumandaadi äravõtmist, poliitikast lahkuma sundimist või vähemalt vabandamist. Loogiline, et kõige rohkem pingutas just leiboriste toetav meedia (The Guardian näiteks), mida konservatiivid omakorda süüdistavad regulaarselt antisemitismis. Oma panuse Johnsonile karistuse nõudmisesse on andnud ka mõned May´d toetavad konservatiivid — on näha, et solvunud ministri populaarsuse kiire kasv on nad väga ärevaks teinud.

Ja nüüd kõige lõbusam: tuleb välja, et burkades naisi võrdlesid postkastidega esimestena mitte Johnson oma satiirilises kolumnis, vaid just The Guardiani ajakirjanikud. Sellest saab järeldada, et Boris mõtles selle justkui "kogemata fraasi" hoolikalt läbi ja läks teadlikult provokatsiooni peale välja, et tagasi ajalehtede esikülgedele pääseda, kuid langes jälle põhjendamatute süüdistuste ohvriks. Ka The Guardiani ajakirjanikele on asi hakanud pärale jõudma – seal on juba ilmunud artiklid, kus öeldakse, et burkade avaldus oli "Borisi hästi läbimõeldud samm teel tippu".

Kui Johnson ilmus pühapäeval naljaka välimusega ja teetassidega kandikuga tema kodu juures passivate ajakirjanike ette, sai selgeks, et tema kampaania võitluses konservatiivide partei juhi (ja sellest tulenevalt Ühendkuningriigi peaministri) ametikohale on täie hooga käimas. Johnsoni taktikad annab juba tulemusi: 53% küsitletud brittidest ütlesid, et Johnsonit ei saa karistada tema postkastide väljaütlemiste pärast. Pole kahtlust, et Johnsoni provokatiivsed avaldused jätkuvad ja ta teeb kõik, et ajalehtede esikülgedele jääda.

Esialgu on ebaselge, kas endine minister on võtnud kontakti ka oma ammuse sõbra, Briti poliittehnoloogide guru Sir Linton Crosby´ga, kellega Johnson tegi kunagi tihedat koostööd edukas võitluses Londoni linnapea ametikohale (räägitakse, et just Crosby mõtles välja Borise kuulsa soengu).

Otsustades samade tehnoloogiate (provokatsioon, tee, friigi välimus) järgi, mida Crosby valimiskampaaniates kasutatakse, ei saa nende uut liitu välistada. Ja ärge imestage, kui välisministrina töötades oma karmide Vene-vastaste väidete poolest tuntud Boris Johnson satub lähitulevikus äkki kõige Vene-meelsema briti poliitiku rolli.

Jah, nüüd tundub see ennustus naeruväärne – meenuvad tema parlamendi tribüünilt tehtud üleskutsed minna piketeerima Venemaa saatkonda või kolleegide hukkamõistmine ilmumise eest Venemaa telekanalites, kuid ei maksa unustada, et enne luuser-ministriks saamist kirjutas edukas linnapea Johnson üsnagi pragmaatilisi kolumne pealkirjaga "Bravo Assad" või "Me peame tegema Süürias koostööd Vladimir Putini ja Bashar al-Assadiga".

Asi ongi selles, et Johnson on tüüpiline populist, kes on valmis kohandama oma vaateid ja veendumusi vastavaks olukorrale, mis on vajalik võimule tõusmiseks. Nüüd on tema eesmärk (ja ta ei varjagi seda eriti) hävitada Teresa May ja võtta tema tool endale. Kuid selleks tuleb tal pidevalt ennekuulmatuid tegusid ja avaldusi teha, et ajalehtede esikülgedelt mitte kaduda. Nii et oodake temalt kõige uskumatumaid PR samme.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

34
Tagid:
Theresa May, Boris Johnson, Suurbritannia
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde