President Vladimir Putin ja Saudi Araabia kuningas Salman bin Saud

Euroliidu eksperdid tunnustavad Venemaa Lähis-Ida poliitikat

54
(Uuendatud 13:12 02.08.2018)
Venemaa arukas ja tasakaalukas välispoliitika Lähis-Idas on USA ebakindla tegevuse taustal loonud lugupidamise Moskva huvide suhtes kõigi selle piirkonna poliitiliste osapoolte hulgas, kirjutatakse EL Julgeolekuküsimuste uurimisinstituudi (ISS) analüütilises ettekandes.

TALLINN, 2. august — Sputnik. "Venemaa tagasipöördumine Lähis-Itta on reaalne ja vaieldamatu… Venemaa on naasnud ka diplomaatiavaldkonda. Moskva on teinud väga head diplomaatilist tööd, orienteerudes asjatundlikult piirkondlikus võimuvõitluses ja pingetes — Iraani ja Iisraeli, Saudi Araabia ja Iraani, Türgi ja kurdide vahel," kirjutatakse ekspertide rühma poolt koostatud uurimuses RIA Novosti vahendusel.

"Suurriigi oskuslik juhtimine Ameerika vastuolulise Lähis-Ida välispoliitika taustal tagab Venemaale kõigi poliitiliste osapoolte vastastikuse koostöö ja austuse ka Moskva enda huvide suhtes," teatab raport.

Eksperdid usuvad, et "USA järkjärguline lahkumine pärast 2010. aastat jättis maha vaakumi, mis aitas kaasa Moskva naasmisele piirkonda." 

Samuti märgivad autorid Venemaa Föderatsiooni edukust "pretsedenditus koostöös OPECi riikidega naftahindade reguleerimises". "Venemaa käitus vastutustundliku huvitatud osapoolena, aidates luua naftatootmist piirava kokkuleppe ja hallata naftaturge, tagades sellest kinnipidamise kõikide osapoolte poolt," kirjutatakse dokumendis.

Vene Föderatsiooni Lähis-Idasse tagasipöördumise teine edukas aspekt oli "sõjaliste vahendite tekkimine, mis võimaldab riigil teha seda, mis olnuks veel kümme aastat tagasi mõeldamatu". "Peame tunnistama, et maailmas pole just palju armeesid, mis suudaksid selliseid operatsioone läbi viia," märgivad teadlased, viidates Süürias toimuvale.

Uurijad märgivad ka, et mõnedki piirkondlikud osapooled peavad Venemaa tugevnemist piirkonnas endale soodsaks, sest see jätab neile suhetes USA ja Euroliiduga rohkem manööverdamisvabadust.

"Riskimata oma igipõlise Ameerika-liiduga soovib Iisrael, et Venemaa Süüriasse jääks, et tasakaalustada ja minimeerida Iraani sõjalist kohalolekut riigis. Türgi seevastu soovib, et Venemaa tasakaalustaks USA mõju ning et mõlemad annaksid tema armee käsutusse kõige kaasaegsema lahingutehnika. Saudi-Araabia omakorda soovib, et Venemaa aitaks naftahindu hallata," teatab raport.

Euroopa migratsioonikriis: tarad, piirivalvurid ja laagrid >>

Ekspertide sõnul on Venemaa regiooni silmis muutunud "oskuslikuks geopoliitiliseks osapooleks," kes on enamasti meeldivamaks vestluspartneriks kui Euroliit või USA."

ISS-i instituut on Euroopa Liidu sõltumatu institutsioon, mis tegeleb välispoliitika-, julgeoleku- ja kaitseküsimuste analüüsiga.

54
Tagid:
regioon, tasakaal, vastastikune, julgeolekugarantiid, naftahinnad, tagasitulek, diplomaatia, huvid, poliitika, kurdid, reguleerimine, relvastus, EL Julgeolekuküsimuste uurimisinstituut, ISS, OPEC, Vladimir Putin, Lähis-Ida, Iraan, Iisrael, Saudi Araabia, EL, USA, Venemaa, Türgi, Süüria
Samal teemal
USA tahab Lähis-Itta uut sõda - Euroopa on vastu
Eesti toetab Lähis-Ida rahuprotsessi edasiviivaid samme
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde