Presidendivalimiste aegne plakat New Yorgis

Ameerika on jahmunud: Venemaa sekkumise teemal valetatakse jõhkralt

99
(Uuendatud 10:44 01.08.2018)
Lõputud valed ja Venemaa põhjendamatu süüdistamine kõigis pattudes muutub nii naeruväärseks, et tekitab ameeriklastes üha sagedamini küsimuse: kas russofoobia tulv on ikka õige asi? Võibolla on aeg peegli süüdistamine lõpetada?

TALLINN, 1. august — Sputnik. Sellise probleemikäsitluse tõstatas ka USA väljaanne "American Thinker", püüdes selgusele jõuda "Venemaa sekkumises" Ameerika Ühendriikide valimistesse, samuti FBI ja USA justiitsministeeriumi rollis toimuvas farsis.

Esimene osa: venelased sekkusid 2016. aasta presidendivalimistesse

Kas kellelegi ei tundu veider, küsib väljaanne, et FBI süüdistas silmagi pilgutamata 12 venelast just nende arvutite häkkimises, mida demokraadid ja Hillary Clinton FBI esindajatele kontrollimiseks esitamast keeldusid?

James Comey, andes senati luurekomitee ees tunnistusi, ütles: "FBI küll nõudis, kuid Venemaa rünnaku uurimise käigus keelduti meile andmast otsest juurdepääsu Demokraatliku Rahvuskomitee meiliserveritele ja teistele häkitud arvutitele."

Teine osa: Kes ameeriklastele valetab

Hillary Clinton käskis otse või kaudselt kustutada oma arvutist kogu teabe — kõik tema telefonid aga purustati ja hävitati.

Ühe Lõuna-Carolina esindaja sõnul kasutas IT-meeskond arvutite puhastamiseks BleachBit'i tasuta tarkvara ja tegi seda nii hästi "et isegi Jumal ei suudaks salvestatut enam lugeda".

The Washington Free Beacon teatas, et CNNi sõnul hävitasid Hillary Clintoni kampaania töötajad mobiiltelefonid vasarate abil. Washingtoni Examiner teatas, et Clintoni töövõtja kustutas igasuguse info väljanõutud e-posti sõnumite kohta, keeldudes vastamast FBI põhiküsimusele — miks ta seda tegi.

Kolmas osa: põhimõtteline küsimus

Kogu see tohuvabohu toob meid peaküsimuse juurde: kui FBI-l ei ole kunagi olnud juurdepääsu demokraatide või Hillary Clintoni arvutitele ega mobiiltelefonidele, siis kuidas suutis Juurdlusbüroo identifitseerida 12 venelast ja neid tippkohtumise eel riistvara häkkimise eest süüdistada?

On täiesti selge — et kedagi arvutissemurdmises süüdistada, tuleb esmalt arvutit hoolikalt uurida. Tõendite puudumine ei muuda tühipaljast süüdistust tõeks. Ameerika rahvas eelistaks fakte.

Neljas osa: politsei toetab "kurikaelu"

The Daily Caller teatas, et FBI nõustus hävitama Cheryl Mills'i (Hillary Clintoni uurimisega otseselt seotud advokaadi — toim.) sülearvuti, apelleerides puutumatuse klauslile. Kuid FBI agendid, kes arvuti hävitamisega otseselt seotud olid, "haihtusid". Milline fantastiline sündmuste käik! 

"Head poisid", kelle kohustuseks on uurimise korrektsuse eest vastutada, ei näe (või ei taha näha) seda, mis toimub otse nende nina all! Hävitatakse 33 000 kohtu poolt välja nõutud e-posti sõnumit — ja keegi ei näe selles probleemi.

Demokraatide hiiglaslik arvutivõrk puhastatakse kõigi silme all andmetest ja FBI väidab, et ta vastuseks oma nõudele ei saa ta küsitud andmeid. Mida ütlesid selle peale "head poisid"? Kindlasti protesteerisid, nõudes arvutite ettenäitamist! Ei midagi niisugust – rahu ja vaikus!

FBI otsis läbi Trumpi isikliku advokaadi kontorid >>

Nad lihtsalt läksid edasi, nagu poleks midagi juhtunud. On see alles üllatus! Me ei saa kunagi midagi teada andmetest, mida väidetavalt "häkiti", sest need hävitati põhjalikult kõigi nähes. Mõistagi ei tunnistanud seejärel ükski Demokraatliku partei, Hillary kampaania või Obama-aegse Valge Maja personalist, et häkkimissüüdistused tõele ei vastanud.

EL täiendas sanktsioneeritavate Venemaa ettevõtete nimistut, illustreeriv foto
© Sputnik / Владимир Сергеев

Viies osa: kokkuvõte

Tänase seisuga pole enam mingit tõendusmaterjali selle kohta, kas venelased Demokraatide ja Clintoni enda arvuteisse sisse murdsid ning seejärel kellelegi sealseid andmeid saatsid. Puuduvad tõendid ka selle kohta, et venelased või ükskõik milline muu valitsus valimiste ajal häältega manipuleeris. 

Paljusid küsimusi pole isegi esitatud. Näiteks — millist rolli mängisid justiitsministeerium ja FBI kõnealuste õiguserikkumiste varjamisel?

Vahevalimiste tulemused võivad uurimise suunda muuta, arvab "American Thinker."

Kui Vabariiklased mitte ainult ei säilita oma saadikukohti Esindajatekojas, vaid tugevdavad oma positsioone ka senatis, ootavad justiitsministeeriumi ees muudatused.

Niisuguse tulemuse puhul on oodata peaprokurör Jeff Sessionsi tagasiastumist ja tema mantlipärija võib "Venemaa sekkumise" uurimiskäiku pöörde tuua.

99
Tagid:
uurimiskäik, häkkerid, häkkimine, Valimised 2016, juurdlus, sekkumine, presidendivalimised, Föderaalne Juurdlusbüroo, USA kongressi esindajatekoda, USA senat, Ameerika Ühendriikide Senat, Justiitsministeerium, FBI, Robert Mueller, Jeff Sessions, James Comey, Hillary Clinton, Ameerika Ühendriigid, Washington, Moskva, USA, Venemaa
Samal teemal
Must kass pimedas toas - USA ei suuda kuidagi "Kremli jälgi leida"
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde