Euroopa Komisjoni president ja USA president

Rahu, sõprus, närimiskumm, soja ja veeldatud maagaas: kuidas Trump ELiga leppe tegi

47
(Uuendatud 16:56 02.08.2018)
Trumpil oli kõik kenast välja arvestatud, kuid ta ei näinud erilist vahet EL ja Põhja-Korea vahel. Tõsi, Pyongyangi piiras ta ümber lennukikandjate aga Brüsseli tollitariifidega. Kuid see ei muuda asja olemust. See on puhas trumpilik "šokiteraapia", vea piiril tehtud tehing. Kuid see töötab.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Trumpil oli kõik kenast välja arvestatud, kuid ta ei näinud erilist vahet EL ja Põhja-Korea vahel. Tõsi, Pyongyangi piiras ta ümber lennukikandjate aga Brüsseli tollitariifidega. Kuid see ei muuda asja olemust. See on puhas trumpilik "šokiteraapia", vea piiril tehtud tehing. Kuid see töötab.

Valges Majas nägid nad tõesti head välja. See oli nende meistriklass. Mõlemale meeldib see värk kangesti. Ehk ei paistnud see nii pikantne nagu Trump ja Macron, kuid polnud ka nii masendav, nagu Merkeliga.

See oli hea idee — saata USA presidendi juurde just Euroopa Komisjoni president Junker. Mitte sellepärast, et oma ametiseisundi poolest peakski tema selliseid olukordi lahendama, kuigi just sellist olukorda polnud neil varem veel juhtunud. EL-is pole tõenäoliselt kedagi teist isikut, kes sobiks Donaldiga vanuse, temperamendi, vabameelsuse ja ulakusevalmiduse poolest. Mitte et nagu vennad, kuid seal oli midagi "Surimurist" ("Ширли-Мырли" — 1995. aastal "Mosfilmis" vändatud komöödia NSVLiidu lõpuaastatest – toim.). Sealgi jõudsid Krolikovid oma suhete klaarimisega lõpuks kokkuleppeni, et mõnd inimest ei lase nad endale lähedale, sest "ma pole muidugi rassist, aga mulle ei meeldi", "on selline tunne", "ebameeldiv, ma ütleksin".

Ja kui Juncker ütles, et talle ei meeldi Hiina kaubanduspoliitika, tundus, et kohe järgneb toost: "Valge mehe terviseks!" Kahju, et peremees ei joo, muidu oleks nad jõudnud ka "Kas sa austad mind?" seisundini. Kõigest kolme tunniga. Külaline austas teda niigi. Palja ettepanekuga ühineda Pekingi vastu oli ta Trumpi südame võitnud. Pärast seda polnudki vaja enam midagi öelda. Aga ta muudkui jätkas ja jätkas õli segamist palsamiga.

Lahutusest pole pääsu: miks Trump Merkelit kommidega loopis
© Фото : Пресс-служба Президента РФ

Tollimaksude vastastikune tühistamine, WTO eeskirjade ülevaatamine, kaubavahetuse bilansi korrigeerimine. See on palju laiem kui lihtsalt "rahu, sõprus, närimiskumm", ka sojauba ja veeldatud maagaas.

See sama Ameerika sojauba, millele Hiina kehtestas vastutollid, kuid kuhugi tuleb see ju panna, sest Hiina on selle peamine tarbija. Ja see sama Ameerika gaas, mis peab Venemaa oma Euroopast välja tõrjuma. Iga hinnaga. Ja kuigi EL saab suurepäraselt hakkama ka ilma selleta, on ta sellega nõus oma siira pühendumuse ja kuulekuse märgiks geenius Trumpi vastu, kui ta vaid Saksa autodele tollitariife ei kehtestaks.

Kui täpselt ta kõik välja arvestas. Ega näinud erilist vahet Euroopa Liidu ja Põhja-Korea vahel. Pyongyangi piiras ta, tõsi küll, ümber lennukikandjatega aga Brüsseli tollitariifidega. Kuid see ei muuda asja olemust. See on puhtalt trumpilik "šokiteraapia", vea piiril tehtud tehing. Ja see töötab. Seetõttu sädistab tema Twitter vaimustusest: "Küll on hea naasta heade suhete juurde Euroopa Liiduga!", "See on suur päev vaba ja õiglase kaubanduse jaoks!", "EL ja USA armastavad teineteist!" — allkirjastas ta tugeva mehise embuse Junkeriga. No kas võiks sellist asja ette kujutada Merkeliga? Kuigi veelgi raskem on ette kujutada, et Junker käituks nii ilma Merkeli loata.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron
© AP Photo / Christophe Ena

Omalt poolt kinkis Juncker Trumpile ainult foto Luksemburgi sõjaväekalmistust. Mitte ilma tagamõtteta. "Kallis Donald, pidagem meeles meie ühist ajalugu." Sellele surnuaiale on maetud kindral Patton, kes juhtis liitlaste maabumist Normandias. Tõenäoliselt viib Trump selle pildi tamme juurde, mille istutas Macron, kes olevat selle välja kaevanud sealt, kus neil oli Ameerika Ühendriikidega midagi olnud. Oli see, et Ühendriigid tulid alati Euroopasse selleks, et domineerida.

Küllap on Trump ja Juncker kokku leppinud, et läbirääkimiste ajal uusi tollitariife ei kehtestata. Kuid tegemist pole ju läbirääkimiste, vaid kohtuotsustega. Junker polnud veel lennukile jõudnud, kui Trump juba teatas, et Euroopa Liit hakkab kohe ostma ube ja tohutul hulgal veeldatud maagaasi. Ja arvaku eurooplased palju tahes, et nad sõlmisid kohtuvälise kokkuleppe.

Tema tegi ju selle.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

47
Tagid:
Emmanuel Macron, Jean-Claude Juncker, Donald Trump, Angela Merkel, EL, USA
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)