Kaader filmist Punane kuumus

Punane jamps: Trumpis nähakse "NSV Liidu agenti"

60
Donald Trumpi ei värvatud Venemaal, ei-ei. Ta värvati juba NSV Liidus, see on täiesti selge. Vähemalt mõnele Ameerika ajakirjanikule.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

"Kägu on pesal, kordan, kägu on pesal!" teatas agent Nokats raadio teel Kremlile, kui operatsioon edukaks osutus, ja astus Ovaalkabinetti. Ilmselt just selline pilt tekkis New York Magazine autorite vaimusilmas materjali ettevalmistamisel, USA president Donald Trumpi värbamisest Moskvas. Nad kirjutavad, et see juhtus, kui Moskva oli NSV Liidu pealinn. Donald Trump käis Moskvas 1987. aastal, kui ta veel mingi poliitik polnud, hotelli ehitust arutamas. Hotell jäigi ehitamata, kuid kirjutatakse, et ta tõi sealt kodumaale hoopis midagi suuremat — poliitilisi ambitsioone. Ja ilmselt ka KGB töötõendi.

Väljend "Kremli agent" on tõusnud uuele tasemele. Nüüd on Trump Ameerika kujutluses mitte ainult "Putini soosik", vaid ammusest ajast ka "Moskva mees", kes juba 80-ndatest aastatest peale saab Kremlist poliitilist toetust ja palka (küllap nii ta oma esimese miljardi teeniski). Ega ta siis asjata oma naisteks slaavlannasid valinud – küllap on sidepidajad.

Ja nüüd siis, lõpuks Valgesse Majja jõudes, ümbritsetuna mitte eriti sõbralikest poliitikutest, sattus ta hoolika jälgimise alla. Posti teel pole salateadet enam võimalik saata, võetakse vahelt. Kuid on üks kindel viis, kuidas midagi peita — panna see kõige nähtavamale kohale. Kindlasti moodustuvad tema säutsude teatud tähtedest salajased sõnumid. Uue tähenduse saab ka seesama covfefe, mille üle juba ammu aga ikka edutult vaieldakse.

Kas te ei usu ikka veel? Just teie jaoks joonistasid sensatsiooni autorid skeemi, kus paljud tuntud inimesed ja isegi ehitised (näiteks on seal Trump Tower ja KGB hoone) on sinise ja punase joonega ühendatud. Ja mis te arvate? Läbi selle labürindi saate ühendada Trumpi ja Putini! Kuue käepigistuse ja tegevuse teooriaga! Pole tähtis, et nad suruvad kätt täiesti avalikult — ilma skeemita oleks see võinud kellelgi kahesilmavahele jääda. Lisaks on mõne noole juures selgitused, mis aitaksid tõenäoliselt vandenõu paljastada.

Sõjaveteranide kokkutulek Sinimägedel
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Näiteks teatatakse, et 2015. aastal oli USA presidendi endine nõunik Michael Flynn samal telekanali RT piduliku aastapäeva vastuvõtul, kus viibis ka Vladimir Putin. Ma olin ka seal, kuid minu pildini ei vii ükski nool. Selge viga, kolleegid! Veelgi enam, kui kujutada Ameerika presidenti vene spioonina, ei ole ka suure kujutlusvõimega inimesel võimalik anda veenvat vastust põhiküsimusele: miks Kremlile seda vaja peaks olema? Seni pole Venemaal sellest mingit kasu olnud — vastupidi, suhted USAga on nii halvad kui ei kunagi varem. Ent kahe presidendi kohtumise ootuses, mida Euroopas millegipärast kardetakse ja mida ka USA-s oodatakse ärevusega, on selliseid absurdseid artikleid küllaga.

Sõnum on selge: Ameerika lugejatele öeldakse, et midagi head ei maksa sellest tippkohtumisest Venemaa ja ammugi siis nõukogudeaegse "agendi" Trumpiga oodata. Ja ilmselt kõik lepingud, isegi kui nad saavad olema puhtalt deklaratiivsed, kuulutatakse riiklike huvide reetmiseks.

Aga mida peaksid ajalehed kirjutama, kui Trump otsustab suhted Venemaaga pihuks ja põrmuks teha? Et agent reetis oma juhtkonna? Või öeldakse: see on Putini kaval taktika – teha nii, et keegi ei usuks, ja anda siis kõige ootamatumal hetkel hoop. On veel aega, et veel mõned absurdsed versioonid välja mõelda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

60
Tagid:
KGB, Donald Trump, Venemaa, NSV Liit, USA
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde