Kaader filmist Punane kuumus

Punane jamps: Trumpis nähakse "NSV Liidu agenti"

58
Donald Trumpi ei värvatud Venemaal, ei-ei. Ta värvati juba NSV Liidus, see on täiesti selge. Vähemalt mõnele Ameerika ajakirjanikule.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

"Kägu on pesal, kordan, kägu on pesal!" teatas agent Nokats raadio teel Kremlile, kui operatsioon edukaks osutus, ja astus Ovaalkabinetti. Ilmselt just selline pilt tekkis New York Magazine autorite vaimusilmas materjali ettevalmistamisel, USA president Donald Trumpi värbamisest Moskvas. Nad kirjutavad, et see juhtus, kui Moskva oli NSV Liidu pealinn. Donald Trump käis Moskvas 1987. aastal, kui ta veel mingi poliitik polnud, hotelli ehitust arutamas. Hotell jäigi ehitamata, kuid kirjutatakse, et ta tõi sealt kodumaale hoopis midagi suuremat — poliitilisi ambitsioone. Ja ilmselt ka KGB töötõendi.

Väljend "Kremli agent" on tõusnud uuele tasemele. Nüüd on Trump Ameerika kujutluses mitte ainult "Putini soosik", vaid ammusest ajast ka "Moskva mees", kes juba 80-ndatest aastatest peale saab Kremlist poliitilist toetust ja palka (küllap nii ta oma esimese miljardi teeniski). Ega ta siis asjata oma naisteks slaavlannasid valinud – küllap on sidepidajad.

Ja nüüd siis, lõpuks Valgesse Majja jõudes, ümbritsetuna mitte eriti sõbralikest poliitikutest, sattus ta hoolika jälgimise alla. Posti teel pole salateadet enam võimalik saata, võetakse vahelt. Kuid on üks kindel viis, kuidas midagi peita — panna see kõige nähtavamale kohale. Kindlasti moodustuvad tema säutsude teatud tähtedest salajased sõnumid. Uue tähenduse saab ka seesama covfefe, mille üle juba ammu aga ikka edutult vaieldakse.

Kas te ei usu ikka veel? Just teie jaoks joonistasid sensatsiooni autorid skeemi, kus paljud tuntud inimesed ja isegi ehitised (näiteks on seal Trump Tower ja KGB hoone) on sinise ja punase joonega ühendatud. Ja mis te arvate? Läbi selle labürindi saate ühendada Trumpi ja Putini! Kuue käepigistuse ja tegevuse teooriaga! Pole tähtis, et nad suruvad kätt täiesti avalikult — ilma skeemita oleks see võinud kellelgi kahesilmavahele jääda. Lisaks on mõne noole juures selgitused, mis aitaksid tõenäoliselt vandenõu paljastada.

Sõjaveteranide kokkutulek Sinimägedel
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Näiteks teatatakse, et 2015. aastal oli USA presidendi endine nõunik Michael Flynn samal telekanali RT piduliku aastapäeva vastuvõtul, kus viibis ka Vladimir Putin. Ma olin ka seal, kuid minu pildini ei vii ükski nool. Selge viga, kolleegid! Veelgi enam, kui kujutada Ameerika presidenti vene spioonina, ei ole ka suure kujutlusvõimega inimesel võimalik anda veenvat vastust põhiküsimusele: miks Kremlile seda vaja peaks olema? Seni pole Venemaal sellest mingit kasu olnud — vastupidi, suhted USAga on nii halvad kui ei kunagi varem. Ent kahe presidendi kohtumise ootuses, mida Euroopas millegipärast kardetakse ja mida ka USA-s oodatakse ärevusega, on selliseid absurdseid artikleid küllaga.

Sõnum on selge: Ameerika lugejatele öeldakse, et midagi head ei maksa sellest tippkohtumisest Venemaa ja ammugi siis nõukogudeaegse "agendi" Trumpiga oodata. Ja ilmselt kõik lepingud, isegi kui nad saavad olema puhtalt deklaratiivsed, kuulutatakse riiklike huvide reetmiseks.

Aga mida peaksid ajalehed kirjutama, kui Trump otsustab suhted Venemaaga pihuks ja põrmuks teha? Et agent reetis oma juhtkonna? Või öeldakse: see on Putini kaval taktika – teha nii, et keegi ei usuks, ja anda siis kõige ootamatumal hetkel hoop. On veel aega, et veel mõned absurdsed versioonid välja mõelda.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

58
Tagid:
KGB, Donald Trump, Venemaa, NSV Liit, USA