Läti politsei

Läti kaitsepolitseist on Riikliku KGB-ni üks samm. Mis äsja ka astuti

122
(Uuendatud 14:34 24.06.2018)
Lätis otsustati üks eriteenistusest Ameerika viisil ümber nimetada. Selgus aga, et see pole lubatud. Seetõttu tuli alglätele juurde tagasi pöörduda.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Salateenistusi ei ole kunagi liiga palju. Eriti kui nad on kõik ametis väga tähtsa ülesandega — tehtud töö kohta aruannete koostamisega. Kuna uhke Läti sõltumatus teistest riikidest ei ole üldse arutelu teema, siis jääb vaid küsimus, kuidas seda aaret säilitada. Julgeolekut ei ole samuti kunagi liiga palju. Isegi kui ta olemas, siis püüab ta kogu aeg puhkusele minna. Kui sa tead täpselt, et teie naaber on ainult teeskleb korralikku inimest ja on tegelikult salajoodik ja ebaselgete kavatsustega skandaalitseja, tuleb alati käsi sündmuste pulsil hoida. Ja ka oma kodus võib piisavalt erinevaid "tarkpäid" leiduda.

Praegu on Lätis koguni kolm riigi "mässuvabaduse" eest vastutavat salateenistust: Kaitsepolitsei, Põhiseaduse kaitse büroo ning Sõjalise julgeoleku- ja luureteenistus. Kahtlased tüübid väidavad, et seda on liiga palju — öeldes, et olgu luure ja vastuluure, aga milleks on vaja ülejäänuid?

Kaitsepolitsei likvideerimise petitsioonile kogutakse lausa allkirju. Väljendatakse ka arvamusi, et kuna riigis reaalselt midagi ei toimu, on asutuste eksistentsi õigustamiseks vaja aktiivset tegevust näidelda — see tähendab, et spioonide pähe võetakse kinni kõik, kes valesti kõnnivad! Selline seisukoht on kas pinnapealne või lausa otseselt vaenulik! Ainuüksi arvamus ohu puudumisest kujutab endast ohtu! Kahtluse alla on seatud inimeste töökohad – see aga puudutab otseselt seltsimehi ja lugupeetud kaastöötajate sissetulekuid. Ja teie ütlete, et ohtu pole!

Midagi tuleb siiski teha — inimesi ja struktuure aga kaitsta. Seetõttu otsustati Kaitsepolitsei ümber nimetada. Muutes KAPO RJT-ks ehk Rahvusliku Julgeoleku Teenistuseks. Nagu USA Rahvuslik Julgeolekuagentuur NSA. Löödi käed ja hoogne töö algas.

Эмблема полиции безопасности Латвии
Läti kaitsepolitsei.

Kuid juhtub, et satute huvitavale saidile, läbite registreerimisprotseduuri, sisestate juhuslikud paroolid, täidate küsimustiku fiktiivsete andmetega ja saate tulemuseks keeldumise, sest niisugune kasutaja on juba olemas. Nii juhtus ka siin – selgus, et Rahvusliku Julgeoleku Asutus UNB on juba olemas ja tegeleb aktiivselt riigisaladuse kaitsega.

Salateenistusi on palju, kõik paremad nimed on juba võetud. Riik on väike, väljakutseid aga arvukalt, kõigi jaoks ruumi ei jagu. Kratsiti siis kukalt. "Rahvusliku julgeolekuga" ei tule midagi välja. Võib-olla muuta sõnade järjekorda? Riivab kõrva. Asendada "rahvus" "riigiga?". Riigi Julgeoleku teenistus või Riiklik julgeolekuteenistus. Ilus? Nutikas? Kõlav? Tore! See sobib! See on hea. Ka Seim ütles "Tore!" ja andis ideele oma heakskiidu.

Tõsi, mõned hakkasid kohe irisema ja tögama: "Kas see teile midagi ei meenuta? Jutud liiguvad, et mitte ainult näod ei ole sarnased, vaid koguni isikud on samad! Ja üldse, ütlevad nad – ärge piinelge, pange kohe "Riikliku Julgeoleku Komitee" – et kõik oleks ühene. Ja hirmu — järelikult ka armastust riigi suhtes – tekib palju ohtramalt.

Naerad, naerge, naljahambad! Pole midagi, viimasena naerab see, kes töötab Riikliku Julgeoleku teenistuses.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

122
Tagid:
kaitsepolitsei, KaPo, Läti