Koomiksiraamat Hipster Hitler

Psühholoog: hipsteri stiilis Hitler muudab noorte ettekujutust ajaloost

84
(Uuendatud 10:31 12.06.2018)
Psühholoog Dmitri Listopad rääkis uudisteportaalile Sputnik Eesti, et miljoneid hävitanud timuka Adolf Hitleri kujutamine mängulisel-naljatleval viisil võib mõjutada kujunemisjärgus meeli ja põhjustada seda, et noored hakkavad ajaloolisi fakte ja isiksusi hoopis teisel viisil vaatama.

TALLINN, 11. juuni — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Listopadi sõnul on tänapäevale omane, et mõned faktid, millesse valdav enamus pika aja jooksul üheselt suhtus, on kahtluse alla seatud, et edaspidi veelgi enam „paati kõigutada.“

„Võib küsida — miks mitte rääkida Hitlerist läbi naeru, miks mitte nalja heita? Aga siis võib naeruvääristada ka Stalinit ja neid kaht isikut võrdsustada — on olemas jõud, kes sellest vägagi huvitatud on. Ja siis saab hõlpsalt, mängleva kergusega revideerida paljusid ajaloolisi seisukohti," ütles Dmitri Listopad uudisteportaalile Sputnik Eesti

„Hitlerist tehti karikatuure varemgi,“ selgitas psühholoog, „näiteks II maailmasõja ajal, aga tollal oli tegu satiiriga ja sel oli sootuks teine ülesanne. See aitas — on selge, et kui me kujutame mõnd kurja jõudu karikatuurina, ei ole ta enam nii kohutav. Küsimus on – mis eesmärgil seda nüüd tehakse?“

„Miks näiteks grupp inimesi, kes kujutas Adolf Hitlerit hipsterina, ei naernud oma vanemate üle — millised tobud nad on, et ei kanna habemeid, ei pildista oma toitu ega veeda aega  sotsiaalvõrgustikes? Hiljuti esilinastus ka Stalinist tehtud satiiriline film. Miks ei valitud tema asemel Julius Caesarit ega kuningas Arthurit — alati võib leida ka teisi tegelasi,“ lisas Listopad.

Tema arvates ei ole raamatu ilmumine juhuslik: kuigi võib-olla, et selle koostamist ei juhitud mingist spetsiaalsest laborist või ülaltpoolt tulnud direktiivide abil. Kuid ühiskonnas levivate suundumuste mõjutamist on võimalik näha. Maailma valitsevad mitte inimesed, vaid ideed, ja need ideed on alati olemas olnud, leiab psühholoog. Ja aeg-ajalt ilmub keegi, kes neid ellu hakkab viima.

Kordusõppus. "Mein kampf" on Saksamaal taas bestseller >>

"Eesmärgiks on kaks riigipead võrdsustada, seejärel aga neil kohad vahetada — nagu olnuks olemas kaks kurikaela, kes on süüdi kõiges toimunus – nendes kehastus maailma kurjus. Kui enamik slaavlasi usub, et hea võitis kurja, siis nüüd arvatakse sageli, et kurjus (Natsi-Saksamaa koalitsioon), võitles kurjusega (NSVL) ja võitis hoopis kolmas jõud, mis tänaseni maailmas domineerib," ütles Listopad.

"Kui seda hakatakse uskuma, võib ajaloo ja tuleviku uutel alustel üles ehitada ja otsustada, kellel on õigus ja kellel mitte, kes võib maailmale oma tingimusi dikteerida ja kes mitte,"  lisab ta.

Sihtgrupiks on noored

Paljudele küpsetele inimestel võib selline raamat mõjuda vaid ärritavana või üldse mitte mingit mõju avaldada:

"Toon näite: kui inimene siiralt Jumalat usub, on idiootide katsed tema usu üle nalja heita asjatud. Kuid selleks on meil vaja meelekindlust, tugevat psüühikat ja lõppude lõpuks usku," ütles Listopad.

Tema sõnul on peamine sihtgrupp, kellele niisugused raamatud suunatakse, ikkagi noored. Vanemaid inimesi ei ole mõtet ärritada – neist ei sõltu tulevik, nad ei ole nii aktiivsed ja lõikavad oma elu jooksul külvatut.

Uudisteportaal Sputnik Eesti kirjutas juba, et juuni alguses ilmus Eesti suurimate raamatupoodide riiulitele koomiksiraamat "Hipster Hitler". Tegu on James Carri ja Archana Kumari Ameerikas ilmunud originaalteksti mõnevõrra muudetud ja eesti keelde tõlgitud versiooniga.

Rakveres asuv Nõukogude sõjameeste mälestusmärk rüvetati taas >>

Lisaks "hipsterist" Hitlerile on naljaks muudetud mängulisusega esitatud ka Reichsführer Heinrich Himmler, propagandaminister Josef Goebbels, Luftwaffe juht Hermann Göring ja teised Kolmanda Reichi juhtfiguurid, kelle tegevusele Nürnbergi Rahvusvaheline tribunal ühese hinnangu andis.

84
Tagid:
Kolmas Reich, natsionaalsotsialism, hipster, koomiks, revanšism, Archana Kumar, James Carr, Jossif Stalin, Hitler, Adolf Hitler, Stalin, Nürnberg, Saksamaa, Eesti, USA
Samal teemal
Ajakiri Time valis Hitleri 1938. aasta inimeseks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde