Pentagoni juht James Mattis

Mattis: NATO ei keeldu kunagi suhete parandamisest Venemaaga

32
(Uuendatud 17:08 07.06.2018)
NATO ei lõpeta kunagi dialoogi Venemaaga ega keeldu katsetest temaga suhteid parandada, ütles Pentagoni juht James Mattis ajakirjanikele neljapäeval.

TALLINN, 7. mai — Sputnik. "NATO ei lõpeta kunagi dialoogi Venemaaga. NATO ei loobu kunagi katsetest parandada suhteid Venemaaga," ütles Mattis ajakirjanikele enne väljalendu Brüsselisse, kus ta osaleb NATO kaitseministrite kohtumisel, vahendas RIA Novosti.

Venemaa keelas Eesti russofoobidel sisenemise riiki >>

Mattise vastuste teksti avaldas Pentagon. "Kuid kui me vaatame, mis juhtus Ameerika ja mõnedel Euroopa valimistel, kui me vaatame Venemaa relvajõudude kasutamist Euroopa piiride muutmiseks, on NATO sunnitud sellele vastama," märkis Mattis.

Kalašikovi automaat AK-74
© Sputnik / Илья Питалев

NATO 2016. aasta tippkohtumisel Varssavis otsustas allianss paigutada Läti, Leedu, Eesti ja Poola palvel nendesse riikidesse roteeruva koosseisuga rahvusvahelised pataljonid.

Moskvas öeldi, et alliansi juhtkonna poolt võetud kurss Venemaa heidutamisele ja sõjalise kohaloleku suurendamisele, samuti Venemaa piiride läheduses läbiviidavate sõjaväeõppuste hulga suurenemisele sunnib tarvitusele võtma meetmeid, et võidelda ohtudega, mida NATO riigi julgeolekule tekitab.

Nagu uudisteportaal Sputnik Eesti juba teatas, algasid pühapäeval, 3. juunil Poolas ja Balti riikides NATO traditsioonilised suured sõjaväeõppused Saber Strike, millesse on kaasatud kuni 18 000 sõjaväelast 19 riigist. 12 500 sõjaväelast on õppustele saabunud Ameerika Ühendriikidest. Eesti territooriumil osaleb õppustel üle 2000 sõjaväelase. Õppused kestavad 15. juunini ja on järjekorras sel aastal juba kaheksandad.

Balti riikides ja Poolas algavad õppused Saber Strike >>

Moskvas on korduvalt teatatud, et ei olda huvitatud NATO-ga vastasseisu õhutamisest ei Läänemere piirkonnas ega kus iganes veel, ja rõhutatud, et Venemaa ei tungi ealeski ühelegi NATO riigile kallale.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul teatakse NATO-s suurepäraselt, et Moskval puudub kavatsus kellelegi kallale tungida, ent kasutatakse lihtsalt ettekäänet paigutamaks Venemaa piiride äärde aina rohkem rohkem sõjatehnikat ja pataljone, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Lavrovi sõnul "on Venemaa viimase veerandsajandiga, vaatamata katsumustele, ausalt läbinud oma osa teekonnast külma sõja pärandi likvideerimisel". Venemaa välisminister lisas, et lääneriigid, laiendades NATO-t itta, "provotseerivad nõukogudejärgses ruumis ebastabiilsust ja õhutavad venevastaseid meeleolusid."

Macron tunnistas Venemaa kodanike ees USA ja NATO süüd >>

Prantsuse president Emmanuel Macron tegi Peterburi majandusfoorumil NATO kohta unikaalse avalduse, süüdistades suhete halvenemises Venemaaga just kollektiivset Läänt, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mai lõpus.

32
Tagid:
dialoog, poliitika, russofoobia, julgeolek, NATO, Pentagon, James Mattis, Euroopa, USA, Venemaa