Venemaa president Vladimir Putin

Putin majanduskriisist, "millist pole veel nähtud"

107
(Uuendatud 11:06 26.05.2018)
Venemaa president märkis, et on vaja luua õiguslik mehhanism maailmakaubanduse muutmiseks, et vabaneda arhailistest normidest, kuid samal ajal säilitada kõik väärtuslik selles.

TALLINN, 26. mai — Sputnik. Hoolimatu suhtumine õigusnormidesse võib põhjustada kriisi, mida maailm pole veel kogenud, ütles Vladimir Putin Peterburi rahvusvahelisel majandusfoorumil (PRMF), edastab RIA Novosti.

"Ühe lepinguosalise väljumine õigusruumist, endale kokkuleppega võetud kohustustest taganemine tähendab alati suuri riske ja lisakulusid. See on äritegevuse aksioom," tuletas Venemaa liider meelde. Globaalsel tasandil toob riikide, eriti maailma jõukeskuste selline käitumine kaasa kõige negatiivsemaid, et mitte öelda laastavamaid tagajärgi, hoiatas Putin.

Macron tunnistas Venemaa asendamatust>>

"Hoolimatus kehtivate õigusnormide suhtes ja vastastikuse usaldus kuritarvitamine võib tekitada ettearvamatu tohutute muutuste turbulentsi. Selliste asjaolude kokkulangemine võib viia sellise süsteemse kriisini, millist maailm veel kogenud pole," ütles president.

Putin kutsus üles looma usaldusväärsusel põhinevat majandust.

Venemaa president Vladimir Putin palus Peterburi rahvusvahel majandusfoorumil (PRMF)
© Sputnik / Владимир Астапкович

Ettevõtluse takistused

President märkis, et seni ei ole võimalik olnud kokku leppida isegi sellesuunalistes sümboolsetes sammudes. Ta tuletas meelde, et kuni viimase ajani lõppesid peaaegu kõik "kahekümne" ja Aasia ja Vaikse ookeani majandusühenduse kohtumised ühisavaldustega uute protektsionistlike tõkete mitterakendamise kohta.

"Need avaldused olid loomulikult vaid deklaratiivsed. Kuid tänapäeval pole võimalik kokku leppida isegi sellistes sümboolsetes sammudes," ütles Putin.

Uued protektsionismi vormid

Teine oht maailmamajanduse stabiilsusele on protektsionismi uued vormid, on Venemaa president veendunud.

"Kui varem olid levinud klassikad protektsionismi vormid, mis on samuti kahetsusväärne, aga ikkagi, näiteks täiendavad imporditollid, tehnilised tingimused või varjatud toetused, siis praegu on tegemist täiesti uue protektsionismi vormiga – kasutakse ilmselgelt otsitud ettekäändeid, viidates seejuures väidetavatele rahvusliku julgeoleku huvidele. Milleks? Konkurentide eemale tõrjumiseks või järeleandmiste väljapressimiseks," ütles ta.

Üldine vastutus

Vastutus kogu maailma tuleviku eest lasub kõikidel, eriti aga arenenud majandusega riikidel, tuletas Vladimir Putin meelde. Ta kutsus üles austama teisi riike ja partnereid.

Denissov: isoleeritud pole mitte Venemaa, vaid need, kes foorumile ei tulnud>>

"Oma huve saab kaitsta erinevalt, kas teisi eirates või oma partnereid austades. Ma mõistan, et tänane maailm on väga läbipõimunud ja riigid on üksteisest sõltuvad. Ja igal, eriti arenenud majandusega riigil lasub tohutu vastutus ühise tuleviku eest," lõpetas president.

Legitiimne mehhanism

Putin märkis, et on vaja luua õiguslik mehhanism maailmakaubanduse muutmiseks, et vabaneda arhailistest normidest, kuid samal ajal säilitada kõik väärtuslik selles. Ta rõhutas, et maailm muutub ja koos sellega peavad muutuma ka institutsioonid ja normid, ja need omakorda peavad olema kõikide jaoks ühised. Seejuures hoiatas riigipea "järskude liigutuste" eest.

Kõik sõnaga "Venemaa" seonduv ei ole halb>>

Eelkõige kutsus ta üles mitte loobuma Maailma Kaubandusorganisatsioonist (WTO), kuna see võib rikkuda praegust majanduslikku ja õiguslikku tasakaalu.

PRMF-2018 toimub Peterburis 24.-26. maini. RIA "Rossija Segodnja" on foorumi infopartner, edastades uudiseid teabeekraanidel ja kajastades olulisemaid üritusi oma kodulehel.

107
Tagid:
kriis, majandusfoorum, PRMF, Vladimir Putin, Peterburi, Venemaa
Teema:
Peterburi rahvusvaheline majandusfoorum 2018 (9)